arutlus

Kuidas kantida kogemusi loetavateks tekstideks? See on hea küsimus. Kuidas valada ümber kogemusi, pigemini peaks vist ütlema et muljeid. Elu on imagoloogiline projekt ja ausust ei austata ega mõisteta aususena. Pigem pruugitakse seda sinu imagoloogilise mulli kahjustamiseks kui mitte öelda hävitamiseks. Muidugi on ka tavalise jutuga aus olemine selline eetiliselt kahtlane ettevõtmine. Et lubage kahelda siinkohal. Töötada võib see ehk kahe inimese lähisuhtes. Seda küll. Aususel ei ole omakorda suurt midagi tegemist lugupeetavuse ega preztiishiga. Ehk siis sellega mida teised sinust arvavad. Ühel hommikul oled IMF-i juht ja siis järgmisel oled sa juba vangis.

“Mina” on isikliku iha ruum üldises ihalemises ja lugupeetavus pole muud kui see et keegi teeb seda (ihaleb)  reeglitejärgselt ja vähematest ja väiksematest hoolides samal ajal kui mõni põrutab otse eesmärgile millestki hoolimata. Lugupeetavus on ettearvatus ja reeglite järgimine.

Ausus eeldaks ehk literaalsemat ja seega täpsemat teksti, mitte muljeteksti. Keerukamat ja igavamat teksti ühesõnaga. Muljetekst on ehk ajedega ka animaalsetega liig lähedaselt seotud. Nii vast on. Luuletekst sobib vast muljetekstiks parimini.

Minul aga viskas mineva laupäeval enesehinnangu lakke. Panin pumpa, täitsa pandav pump oli ja saingi pandud. Pumpgi rõõmustas ja kus kukkus alles vett vihtuma.

Kultant võtmes rääkides süüakse ja tehakse ka kõike muud ikkagi dna edasiandmiseks. See on ülim egotrip. Inimene on  seltsinguline loom ja seega on kõik ta egotripid määratud vääramatult suubuma kogukonda ja eksisteerima vaid selle hüvanguks.

See omakorda on seotud kogukonna säilimise ja edasikestmisega mis on igaste isiklike dna projektide kaugemaks ja ülimaks eesmärgiks. Säilitada end kogukonnana silmitsi häiritusega võimalikult äratuntavana. Mis on need äratuntavad jooned? Sümbolid. Näituseks või rist tuleleegiga. Vabametodistidel on leek vaat et horisontaalselt mis viitab sellele et nad endid Püha Vaimu rahvaks pidasid enam veel kui nood kel ristikõrvane leek püsti on.

Hoida alal enda identiteeti. Siinkohal meenub mulle artikkel metodistlikust identiteedist mille ma kirjutasin ja mis on teenimatult vähe tähelepanu leidnud. Miks? Ma kujutan ette et see tuleks laiali saata kõikidesse kogudustesse ja võtta arutluse aluseks. Sest ega neil suurt paremat alust kah ei ole. See oli mõeldud täiesti siira reveraanssina aga  ega seda nii taheta ega suudeta võtta. Selge see.

Valgustuslike usuühingute identiteet on olnud pelgalt funktsionaalne st et see on seisnenud asjade omamoodi tegemises. Ja see on töötanud antud kontekstis. Meetod ja metoodika. Töötanud on J Wesley inimeste hirmutamine tulevase vihaga. Mingit erilist viha ei ole tulnud. Vähemasti mitte rohkem kui seda koguaeg on olnud. Teisisõnu paljastas aeg selle mida ta ikka ja jälle teeb – et iga suure ärataja ja jumalamehe kapis peidab end eskatoloogiline luukere. Teisisõnu oli Wesley vaade mis tugines Bengelile vale. Kui ühe sõnaga öelda. Ega ta luteruselgi palju õigem olnud.  Aga töötas st pragmaatika kaalus tõe üles. Tagasivaates. Nii nagu ka adventistide sünni juures. Oli suur pettumus küll aga Egiptusest oli juba välja tuldud ja sinna enam tagasi ei saanud. Nagu ka Maltsvetlastel et tagasi ei saanud sest vara oli maha müüdud ja vili pold kevadel maha tehtud ja olgu siis peale et laeva ei tulnud, tuli võtta vanker ja sellega Krimmi sõita sest see oligi nüüd juba see valge laev. See krimm ja see vanker.

Mis saab sellisest usuühingust aga siis kui seegi metoodika mis kunagi töötas nüüd enam ei tööta. Kui ei saa ega anna hirmutada inimesi enam tulevase vihaga? Elame ajal mil kogu viha on inimesed ise endi peale välja kutsunud ja tootnud. Seda võib ju ehk ka Jumala omaks pidada aga ega see ilus ole. See on samamoodi täpselt nagu ka endi ohverduslikud instinktid ja ajed inimesed Jumalale alati omistanud on. Ja siis teenitakse neid enditoodud ohvreid otsekui Jumal oleks neid taht või nõud. Vähe sellest – justnagu oleks Jumal taht Jumala surma ja selle täideviimiseks inimesi pruukinud ja justkui see Jumala poolt Jumala surma nõudmine ja täideviimine oleks tootnud erakordsel hulgal lisaväärtust ehk õigust ja pühadust mida Kirik siis oma varakambritest vastavalt omale äranägemisele dispenseerib. St et inimesed on ka Pühakirja lugemises endid pannud hermeneutilise käsu alla – Pühakirja vaid ja üksnes ohverduslikult lugeda.  Et Jumal peab tahtma ohvreid sest mis Jumal ta muidu on kui ta meilt teisi meiesarnaseid ei taha. Ja seega ongi inimene normatiivne ohver ja on seda alati olnud. Nii saabki Jumala tallest – tall Jumalale. Kui lihtsalt ja lühidalt öelda. Konsekventsid inimesele on hullud.

Emotsionaalse katarsise keskseks muutub inimese usuelu ja selle püha katarsise nimel tahakse igast hulle asju. See ongi ohverdamishullus teatud kollektiivse seestumuse juhtudel. Frenzy. Effervesence Durkhaimil. Mõni ime – kui Jumal juba risti löödi meie poolt mida paremat siis hiljem meist loota. Demoniseeritakse ja sildistatakse hoogsalt edasi. Tavaliselt ei tee usk inimest paremaks inimeseks. Reeglina ei tee. Teeb vaid siis kui inimene ise enda ohverduslikkuse ära mõistab.  Siis on tal ehk lootust paremale. Mõni aga läheb lausa Balthasar Cossaks kätte. Ma ei imesta selle üle.

Ja ma ei usu et ka lugupeetavuse ja prestiishi taga end reeglina midagi ilusat peidaks. Ei vennad on kõik andeks saanud ja seetõttu on nad nüüd juba täie õigusega kurjad ja igati valmis või poolhalvatuina aga siiski tükkis mürgihammastega Issanda ette astuma. Viitan siinkohal täiesti konkreetsele vennale ja kohtumisele temaga. Lohistas end mööda seina aga kui sai ja südamerütm jälle vähe paremaks sai siis salvas.

Ja kui keegi ei taha seda ohverduslikkust jagada siis häda talle. Kõigepealt saab ta kibestunuks, siis aga saab juba permanentse sildi. Kas paadunu oma või siis otsemaid Püha Vaimu vastu patustanu oma. Või on ta siis kurjavaimuga seltsis ehk seestunu. Seestunu silti kergesti ei kohaldata  sest kohaldamisega kaasneb vastutus aidata aga sellega ei saada ega taheta tegeleda. Või siis pannakse sind lihtsalt kõlbeliselt kõhetunute kategooriasse. Surmapatt on vabakirikutes ja mujalgi enam olemas kui katoliiklastel.

Jumal armastab aga langenuid ja see on tegelikult parim lähteseisund armu leidmiseks – see et sa hetkel oled ise võimetu teisi viktimiseerima. Kui sa ise aga veel ka sellest aru saaksid siis seda parem.

Kui identiteet aga enam ei tööta, siis otsitakse taas välja see millest ja miks see funktsionaalne valgustusaegne liikumine kunagi tekkis. Siis ei olegi tegelikult muud võimalust kui tagasi sest edasi on raskem. Tagasi siis selle uskkonna poole kust on välja tuldud. Olgu see siis Anglikaani või Katoliku kirik. Edasi saada on raskem. Edasiminek siis kui katarsist ei ole nõuaks juba väga suurt energiat ja otsusekindlust nagu vaid vähestele sektidel vahel on. Neil on ka erinevalt teistest vahel distsipliin. Mennoniidid ja kveekerid oma rahukultuuriga näiteks. Kus on Eesti mennoniidid? Need kes mõistaks et kirikul on ülesanne mitteinimestest inimesi teha ja et seda saab alati teha. Et see ongi ülim ülesanne mitte naispappide survamine.

Tagasiminek tähendab aga vältimatult kapseldumist ja suletud suhtkoht sallimatuks sektiks muutumist. Sest kehastada näiteks katoliku identiteeti ise luterlane olles ei saagi anda muud kui halbu tagajärgi. Sest ega ju tagasigi saa. Ja võimalik et endid ise niimoodi nähaksegi. Kui ettevalmistavat faasi taaskatoliseerumisel. Et minu poeg kui ta papiks saab siis enam poega ei saa. Ja see ei tähenda reeglina mitteohverduslikku hermeneutikat vaid otse vastupidi enam ohverduslikku kui kunagi enne. See tähendab seda et kiriku inimestetegemine saab varjutatud sallimatuse ja uute viktimiseeringute poolt.

Advertisements

0 Responses to “arutlus”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: