Kevade sakramendid

Olen endiselt oma äsjase eneseületuse mõju alla. Üle mitme setme aasta ja veel üksi, ma ei suuda tänini ära usku et ma sellega hakkama sain. Ja tahaks korrata. Milline alternatiivreaalsus ja pealegi veel siinsamas.

Mulle väga maitsevad kevadised road, springrolls. Kevaderullid ja ega nad peagi üksnes rullis olema. Sarapuu ja lepaurvad näiteks. Neid võid lausa võtta ja panna omale koogi sisse ja ära süüa. Lepaurvad on muidu ka päris head. Nüüd jõuab veel jälgida kevademärke, veel nädal kaks ja enam ei võimalik neid markeerida sest kevad läheb käest ära. Tuleb laviinina.

Mõeldes vaprast uuest maailmast, kurgilõhnalisest. Kurgilõhnalisest sellepärast et unisex deodorandid olevat kurgilõhnased. Ja ka kempsud on sellised mõned meil uued – unisex. Jah kui kasvataks lapse üles ilma talle soorolle õpetamata ega see midagi muudaks. Lihtsalt õpib koolis et inimesed pole aint dimorfsed vaid igast muud värki ka. Et meeste lihasmass ja jõud on reeglina suuremad. Ja et ei pruugi olla hästi põhjendatud see vanast heast esmasest eristusest loobumine, milleks on sooline erisus. See mis algusest peale on olnud. Nüüd aga asendatakse see võimuküsimuse nimel mingi pelga funktsionaalsusega. Ei saa niimoodi, ei eruta mind kurgilõhn, mina olen kapsalõhna poolt. Ja Coco Chanelli. Ja Moshet bõtti poolt. Lõhnade poolt mis ei ole liiga magusad. Karged.

Ja mida peab siis võrdsus tähendama, kas lihtsalt seda et mees peab olukorras mis suuremat jõudu eeldab siiski suutma ka nõrgemat kes sellist jõudu ei evi, võrdsena võtma. Seda vist jah. Et siis teises olukorras kus valitseb emotsionaalsus saaks jälle teine poolt omad trumbid lauale lüüa. Aga kui polegi neid viimaks? Teisel pole trumpe. On ikka, lapsesaamine on kõva sõna. Seda juba mees naljalt järele ei tee. Kui aga kõik läheb sooneutraalseks mis siis? Nii suguelu kui abielu. Siis osundab see seda et võimuküsimus on saanud primaarseks.

Kas on inimene ja mees nii empaatiline et suudab vähemaid vendi/õdesid hinnata samavõrdseks ka siis kui nad vaid oma funktsiooniga toime saavad. Ei pruugi, siis hindab mees teda ka funktsioonipõhiselt ja kõik.

Mis siis. Vist ei midagi. Ei tea, pigemini oleks ikka traditsiooniline rollijaotus ja rollimäng paremaks variandiks, ma arvan.

Olevat nelja sugu inimesi mees-, nais-, aadli-  ja pajusoolised

Aga täna kirikus papp rääkis kolmest ilmutusest. Loodusest Pühakirjast ja Jeesusest. Ma teeks siinkohal väikese laiendi ja ütleks et ilmutus on loodusest, kirjast ja inimesest või teisisõnu siis nende läbi. Loodus on suur asi. Looja ilmutus loodus, sellega pole mul vähimatki probleemi. Looja ilmutus inimeses – kah pole mingit probleemi. Inimene Jeesus. Looja ilmutus kirjas, kah pole probleemi. Aga ei ole must hetkel suuremat analüüsijat siin.

Sai eile loetud Pasternaki naise mälestusi, kusjuures härrat ennast ei olegi loetud. Aga peaks, filmi peaks ka ära vaatama. Stalinit võrdleb Pasternak krabiga. Kui Ossip Mandelstam arreteeriti helistanud Joss ise Borissile ja küsinud et mida on sul oma sõbra kaitseks öelda. Kui Boriss hakkas heietama öelnud Stalin “ja mina arvasin et sa ikka kaitsed oma sõpra!” Ja pannud pettunult toru ära. Mandelstam jäi mulle meelde Uno Laht juuniori jutust. Noorhärra oli Toomas Kaupmehe sõber ja kehastas mulle literaati. Näitasin kunagi noorena, umbes 20-lt oma esimese perioodi lullasid Toomas Kaupmehele kes näitas neid UL juuniorile kui spetsialistile. Tema soovis kohtuda ja siis ütles et oli vaid üks kujund mis talle meeldis. Ja julgustas jätkama. Kujund ise oli päikese üleküpsest mandariinist mis susiseb tüünesse merre. Ja siis rääkis härra sellest kuidas ta tõlgib Mandelstami ja Loomingus avaldab. See tundus nagu mingi päriselu ja asi toona. Sladko pahnet belõi gerosin. Leidsin hiljem tema – O.M. kogutud teosed Tallinna turult ja ostsin ära.  Teagi mis sest UL juuniorist saanud on tänaseks.

 Igal juhul on need Vene vennad näiteks selle kohta kuis silmitsi näljaga ja terroriga loodi suurt ja ajatut kirjandust. Ja kui suurt jama seljas pole siis on suur jama sageli sus endas. Eksistentsiaalne ihk olematusse.

Advertisements

0 Responses to “Kevade sakramendid”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: