võim ja selle mängud

Vahe on vahele tulnud. Ja pole ühtegi geniaalset mõtet. Mu koer esitab mulle väljakutse iga kord kui ma koju tulen. Minu autoriteedile esitab väljakutse aga ta alistub ka kohe. Tal on lihtsalt selline punkt agendas iga päev. See on vähe tüütu aga ega mina saa temale agendat valida.

See on umbes sama jutt nagu kunagi räägiti et tuleks Rootsile sõda kuulutada ja kohe alistuda. Et nii saaks parandada Eesti elu kõige kiiremini. Saaks saada Rootsi kuningriigiks. Et autoriteedi teema mängitakse iga kord uuesti läbi, sest mine tea mis vahepeal juhtunud võib olla. Igal kohtumisel koertega. Inimeste maailmas on kõik sedavõrd püsivam, nii et seda ei ole vaja teha. Rollid püsivad. Kui aga keegi nõrgeneb, siis ta ohverdatakse, nagu väga selgesti on näha või seriaalis Tudorid kus Thomas Cromwell vaene mees kuningale Saksast naise leiab kes kuningale ei meeldi. Ja kuningas ta oma õeks tituleerib ja talle kolm lossi kingib et tast lahti saada. Shaakalid aga tajuvad et Cromwelli roll on nõrgenenud ja saavadki ta peast ja tast endast lahti. Ja süüdistused on tõsimeelsed aga siiski absurdsed sellistel juhtudel reeglina. Mida absurdsemad seda tõsimeelsemad. Thomasel oli vana hea – reetmine. Muuseas mindki selles süüdistati. Veelgi enam ja täpsemalt oli vist see oksa saagimine millel ma istusin. Ja seda mõeldi vist enamjaolt siiski sellises vanas heas majanduslikus mõttes. Mina lollike aga lootsin ehk et ka viktimiseerijad ütlevad mokaotsast et läks jah vähe üle piiri. Et ole hea mees, anna andeks ja olekski kõik igavesti korras ja oleks nutt ja kallistused aga institutsioonid on oma viktimiseerimistest võimetud, täiesti võimetud meelt parandama. Absoluutselt võimetud, olgu nood kirikud või mistahesasjad. Ei tule neilt kunagi midagi, see on selge.

Jah ma teangi ühte inimest kes käib ringi ja räägib reetmisest ja kohaldab reetja silti inimestele. Ei pea vist ütlema et ta on kristlane või vähemasti ise end selleks peab. 

Ja kõik mängivad kuulekalt kaasa. Suuremalt jaolt vähemalt mängivad kaasa. Täpselt nii nagu kunagi tehti, ainult selle vahega et päid tänased metoodikud ei raiu reeglina päid tavaoludes.

Ehk olen ma aga nõrgestanud end ja siis ükskord koer enam ei alistu kohe peale sõja kuulutust vaid ma ise nagu uksest sisse saan, nii alistun ja siis ongi tema valitseja. Ja siis ma torman talle süüa tegema ja pakkuma. Ja lakun ta nägu. Ja autoriteediga on väga seotud söömine. Koeraomanikud peavad seda teadma. Et kui sa koera enne söödad kui ise sööd siis annad sa temale õiguse ja tunnistad end ise madalamaks. Kui vastupidi, siis on õige, veelgi enam ütlevad psühholoogid et koera nähes tuleb süüa ja alles siis talle süüa anda. Ja kui sina koera nägu lakud ja muid kohti siis tunnistad sa tema jälle ülemaks. Nii et tegelikult on kogu suhtlus võimukeel. Ka mängides, muuseas. Inimeste maailmas on rollid püsivamad ja teisalt annab see enam vabadust ma arvan. Ka sugude vahelises suhtluses tuleb siis juhul kui sa tahad et mees enam su üle autoriteeti ei omaks, tuleb mehe nähes süüa kõht täis ja alles siis talle anda. Ja tõstatada iga kord kui mees tuleb küsimus autoriteedist. Et kes sa selline õige oled ja mida sa siit üldse tahad. Siis ta varsti enam ei tule. Või nagu anektoodis mehest kes habet ajades vaatab peeglisse ja küsib et kes on majas peremees. Naine kuuleb ja küsib et miks sa seda küsid? Mees aga lihtsalt habet ajades meenutab vanu aegu. Muud midagi.

Ja siis on autoriteet paigas. Ja kui tahad jõuvahekordi muuta siis ei tohi sebida iga asja peale vaid tuleb olla koera suhtes ignooriv ja tasustada iga soovitud tegevust toiduga. On veel igast machoõpetusi koertega tegelemiseks nagu see et tuleb koera ikka sülle võtta, nii nagu Pehk Jaan ikka võtab oma väikest kutsat.

http://www.youtube.com/watch?v=GVfPf006Vw0&feature=related

Üks mees rääkis et tuleb koera, tema siis oma väikest Kaukaasia lambakoera, põlve all maas hoidma ja siis talle näkku kusta. Ja et tema teebki nii. No ma ei oska kommentaarida aga tundub selline isikuse murdmine vast olevat. Ma ei tea tõesti. Ehk vahel ei saagi muidu. Ei tunne teemat. Õrnad sotsiaaldemokraadid kirtsutaks siinkohal vast vähe nina. Ah soo, mul oli sünnipäev pühapäeval ja oli väga meeldiv hääde soovide ja soovijate üle. Veel eile hommikulgi sain õnnesoove. Jah, päris hea oli. Kuidagi tundlikum on see kallimise teema inimestega siiski võrreldes puudega. Isegi puudega inimestega on parem kui pelgalt puudega. Aga puudega on jälle parem kui puudega puudega. Eile panin siis esimesed seemned mulda poti sisse.

Aga vahel on ka inimestega nii et nagu kohtud nii esitab väljakutse sinu autoriteedile. Ja alistub kohe. Või natuke hiljem. Et võtame autoriteedi jutuks ja rääkime, no millest me räägime, räägime näiteks sotsiaalsetes rollides esinevast sugude võrdsusest ja sellest et see on hää. No on ju. Hää. Mees on jahil ja naine sahkendab kodus laste ja nuudlitega. Üheks argumendiks muuseas miks naisi ei saavat ega tohtivat ordineerida olevat see et vaimulik või vähemalt osad noist peavad kandma ka kohustust ektsortseerida. Kurjavaime välja ajada. Ja ma ei tea mis argument sealt siis edasi läheb, kas see et kurjad vaimud ei allu naistele või midagi taolist. Et need on sellised machovaimud kes juba põhimõtte pärast ei saa naistele alluda. No ma ei tea. Tavaliselt on nn. seestunud naised ja välja ajajad on mehed. Ega ma teagi ehk see possessiooni teema lihtsalt on variatsioon naise demoniseerimise ja sugude ebavõrdsuse põlistamise teemal. Ma ei tea. Kuradi soost ei räägita aga vist peetakse teda meessooliseks siiski. Deemonlikkus on aga valdavalt naise märgiga.

Jah, ta esitab väljakutse aga siis me läheme näiteks või sotsiaalselt pinnalt ära ja oleme mõnd aega näiteks või animaalsel pinnal ja siis on meil näiteks sootuks teised rollid. Ja siis kui me animaalsetest rollidest jälle välja tuleme ja peegli ees taastame oma sotsiaalse välimuse, siis oleme jälle võrdsed edasi. No vaat sellist skisofreeniat tänane elu üldiselt inimestelt nõuabki. Et on rollid ja rollimängud – sotsiaalsed ja muud. Jah, sotsiaalsetes oleme me kokku leppinud et oleme võrdsed aga kui te lava vahetate või kui pöördlava pöörde teeb siis olge kes tahate peale, see ei ole enam kellegi asi. Et ühel laval on võrdsus ja ühes sektoris ja teisel laval on filosoofia ja kolmandal laval on muud rollimängud nagu tapmine ja tagaajamine näiteks. Aga mis seal siis ikka. Minuskulitega ma sellepärast eelistangi suhelda. Et seal ei ole autoriteedi küsimust. Et inimene on võõras ja majaline taimede ja loomade maailmas. St ta on tulnukas ja tulnukal ei ole autoriteeti. Ta lihtsalt kannatatakse ära.

Advertisements

0 Responses to “võim ja selle mängud”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: