Teekond Charley’ga

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Route_66

3940 km.

Existed: November 11, 1926 – June 27, 1985

Rõudmuuvid kerkisid esile peale teist ilmasõda ning peegeldasid autotööstuse kiiret arengut ja teisalt ka esile kerkivat noortekultuuri. Rõudmuuvis, ehk teeekonnafilmis annab kontekstiga hästi mängida. Lennukitele vist roadmuuvisid teha ei anna. Kui siis ehk vaid lennupeatustele. Laevadele niisama. Olen kunagi ühe jutu kanuumatkast ümber Eesti kirjutanud. Aap Vaide süstaga ümber Eesti on mul tänini alles ja idee oli ka see ära teha. Eks ma nii 80-lt ehk jõuan ka. Lennukid aga liiga kiiresti sõidavad ja rõudi napib ka. Ka jääteedele vist hästi ei anna rõudmuuvit teha. Esimesed pääsukesed selles vallas olid: Easy Rider ja Bonnie and Clyde.

Eesti filmikunstis tulevad kohe meelde Uuspõllu Tartusse minek ja miks mitte ka Viimne Relliiiikviiiaaaa. Seal minnakse Piritalt Jägala kaudu Tallinna ja vastupidi. Ja Toomas Nipernaadi ikka ka. Küll on ta pastor, parvepoiss, taluperemees, muinasteadlane, sookuivataja, madrus…. nii et vaid naised ja kohad ei muutu vaid ka tema ise kehastub lakkamatult ringi. Aga need hetked, mille ta naistele kingib, on ehk ilusaimad nende elus…

Ja Ekke Moor. Osundame:”Nüüd aga käib inimene juhuse ja saatuse poolt ettemääratud rada mööda – jutlustab papina kirikus õndsakssaamist ja pattude lunastamist kolmkümmend, nelikümmend aastat, ühtepuhku järjest ikka üht ning sama, kuni muutub lausa juhmiks ega usu enam ise millessegi. Lüüa eluaeg saapataldadesse peile, juua nädala lõpus end purju, taguda lapsi kolm korda päevas, uhta naist nagu pesutõlvaga, kuigi oled ehk sündinud geeniuseks ning peaksid kirjutama imelüürilisi värsse kuu kahvatusest ja neitslikust süütusest. Õpetada lastele koolis tarkust, neid südame sisemuses vihates, aga võib-olla oleks su õige koht olnud kusagil agulis ja õmmelda pükse ja kuubi? Võib-olla oleks praostist saanud mõni hea kapten brigantiinil, mõni sõdur võõrleegionis, mõni andekas joodik sadamakõrtsis?” (34-35)

John Steinbeck on 58 aastane ja 1960-l aastal tunneb ta et Ameerikast kirjutades kirjutab ta millestki “mida ta ei teadnud” ja talle tundus et niimoodi kirjutada on kuritegelik. Tal on truck ja plaan lahkuda oma kodust Sag Harbor-is, Long Island, New York. 

Idee maantee 66 -st sündis täna härradele Cyrus Avery Tulsas, Oklahomas, ja John Woodruffile Springfield’s, Missouris. Just nemad edendasid ideed katketeta tee järele, mis ühendaks Chicago ja Los Angelese. Sellekohase otsuse võttis Congress vastu juba aastal 1925.

Ametlikult pandi nimi 66 sellele teele suvel 1926.

Enne selle tee tegemist ei omanud suurem osa antud piirkonna väikelinnu ligipääsu suurtele teedele. 

Bill Barich, kes on kirjutanud raamatu  “Long Way Home,” (Pikk kodutee) kirjutab ka John Steinbecki kuuenädalsest reisist läbi Ameerika. Ta arvab et Steinbecki pessimistlik vaade Ameerikale 1960 -l tulenes osalt sellest et ta pruukis reisi ajal ohtrasti alkoholi ja tundis end Charley seltsist hoolimata üksikuna. Olen lapsena lugenud seda raamatut küll aga meeles on vaid see kuis ta pani musta pesu pulbri ja veega kuhugile ämbrisse ja riputas siis millegi otsa autosse üles. Et raputab pesu puhtaks. Seep see on et muu ilma asjad meile hiljem jõuavad. Nüüd on mõlemad juba kesteabkus. Aga rõudmuuvid on ikka toredad. Osad kriitikud arvavad et raamat on siiski enamjaolt fiktsioon ja et John pole sellist rännakut kunagi läbi teinud. On nigu on, eks see ole kirjanike eesõigus, fantaasiat reaaliatega segada. 

Mida asja peaks meil olema selle ruut 66-ga? See hakkas mind ühel hommikul ärritama lihtsalt. Terve eesti on seda täis. Vahib mulle vastu Rocca kõrval autokeskusest. Ja Baby Backis on lausa laua peal. Märjamaa ainumas korralik pubi – teate mis selle nimi on? Route 66 muuseas. Hääldatakse eesti keeles “ruut”. No tore aga milleks meile see. Milleks meile teiste ruudud? Miks mitte “Vana Pärnu maantee kõrts”. Hakkasin siis otsima näiteks Pärnu maantee ajalugu või elulugu aga ei leidnud kusagilt. Tee on uhke ja võimaldab suurimaid majanumbreid Eestis mingeid 500+-ga Tallinnas.

Nii me lasemegi teistel endid koloniseerida et võtame mingid x teed omale ja omaks. Teiste lood ja legendid, muudame ära koha- ja loomanimed et teistel suupärasem oleks. Toome imaginaarsed võõrad teed meile. Näiteks või Peterburi Moskva raudtee ja oleme lõpuks nagu mingid tulnukad. Mida iganes, ainult mitte Pärnu mnt-d. Aga sõida ta suvel läbi kõik need Pärnu maantee vanatee harud ja su reis tuleb huvitavam kui Jan Uuspõllul.

Varbola juures metsa sees on isegi kaks vanateed kõrvu ja madalama peal kasvavad käpalised suiti. Juunis. Vaat nii, seep see on mis vanadest teedest saab. Käpalised kolivad peale ja siis veel meenutusi saab ka. Legend Route 66-st on hetkel elavam kui kunagi siis kui teed veel pruugiti. Legend lähebki siis lendu kui funktsionaalne väärtus väheneb või lakkab. Ja kestab ma ei tea kui kaua. Aga pubid võiks nimetada Pärnu maantee järgi küll.

“Eriti teravat muljet avaldas mulle nende teel poiss, kes oli kodunt ära jooksnud, sest tahtis naistejuuksuriks saada. Kuid poisi vanemad ei lubanud, arvates, et poissi kannustavad mingid sündsusetud ajendid, mitte siiras pügamishuvi. Siis natuke maad edasi tuli ühel ristmikul välja, et poiss on homo. Uurisin sõnaraamatust ja taipasin, et poisi vanemad vaevlesid ränga eksituse küüsis.”

“Kui lugema õppisin, siis lugesin ikka ennemalt läbi “Teekonna Charley’ga”. Ja ma mõtlesin, et kui suureks saan ja Nõukogude võimu kukutan (seda mäletan ma absoluutselt täpselt, et ma nii mõtlesin), siis ostan endale ka, õieti lasen spetsiaalselt teha (nagu too mees seal raamatus) sellise kihvti suure auto, kus on vann, köök ja raamaturiiul ja kõik muu, mis üheks normaalseks autoreisiks vajalik. Steinbeckilt sain teada, et selline asi selline reis ja auto on ka tegelikult võimalik. Tegelikult!”

 Mis on umbes 20 aastat pärast mu esimesi, nii vastuolulisi kokkupuuteid John Steinbeckiga, muutunud?

Samaks on jäänud mõte sõita mingi huvitava riistapuuga läbi üks huvitav kant, aga täna ma eelistan Euroopa Liitu. Esiteks on see lähemal, ja ju on Ameerika Ühendriigid ka mingitel muudel põhjustel mu silmis sära kaotanud. Aga me sõiduriistas võiks olla lisaks koerale ka üks poiss, noh selline, kellele koerad reisiseltsilistena pakuvad rohkem pinget kui mulle.

Nii et põhimõtteliselt on jäänud kõik samaks. Steinbeck talletas püsiväärtusi.

John Steinbeck 27.02.1902 – 20.12.1968

http://www.estmusic.com/index.php?0113372123295

Eile oli suurepärane film http://mubi.com/films/1091

Bobobost nimega Carmen ja sellest armastusest mida ta vajas. Vist suri ta viimaks ära, lõpp jäi segaseks aga on ilmne et inimene peab kaitsma selliseid tegelasi, ehkki on selge ka see et see pole kerge. Miks pan paniscused pigemini kui mingi indiaanihõim ja kes viimselt suudab kõiki kaitsta? Ma ei tea aga mõtlemapanev ja ilus film oli ikka. Ja siis sa mõtled et selline keerukas oles nagu bonobo ja ikka sureb ära. Ma kunagi mõtlesin et lennuk, nii keerukas asi, nii palju vaeva nähtud, ega ta juba selle pärast alla kuku. Ei kukkunudki aga igaks juhuks pidin veel ka sõidu ajal üleval olema ja oma tahtejõuga mootoreid aitama. Ma neid alguses ei usaldanud küllalt. Hiljem lõin käega, ah vaadake ise poisid… ja magasin. Aga ega nendegi iga ole naljalt üle 30 aasta, lennukite.

Shimpid elavad aga vaat et sama vanaks kui inimesed. Weismüller ammu surnd aga Cheeta möllas veel hiljuti edasi. Jah mis sa teed kui tuleb sulle bonobo koju ja voodi kolmandaks? On oma armastuse- ja lähedusenõudes nii nõudlik. Ega selliseid inimesi vast leidugi kes sellele viisil või teisel vastata suudaks. Meestel on hirmus omanditunne ja naised peavad oma meestega arvestama. Ja tuleb ta, see Carmen seepärast et keegi on hakanud projekti tegema aga asi on kontrolli alt ära läinud nagu ikka juhtub projektidega. Eriti nondega mis inimesi ja loomi puudutavad.

Advertisements

0 Responses to “Teekond Charley’ga”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: