Söö, palveta, mine lahku

Igast korruptsiooni on, on mugavusepõhist ja aatepõhist. Aatemeestel on aatepõhine ja teistel on mugavusepõhine. Sanitaarkorrused on tagasi tõmbunud, need väikesed valdavalt naiste solidaarsuse- ja tunnustuseringikesed mis on väga kokkuhoidvad ja oskavad  teiste jaoks elu kohe väga raskeks teha. Kunagi räägiti keskhaigla kohta et valitseb seda kompleksi nn sanitaarkorrus sest mitte keegi teine ei tee nende musta tööd ära ja selles mõttes sõltuvad kõik neist. Kui sa ei taha korrumpeeruda siis ära lase endale kohvi teha ega teistel su nõusid pesta. Nagu Dhammapada ülteb, ära võta vastu kingitusi. Nii nagu oled sõltuv oled ka zantazeeritav.

Ja nad lasid ka rõõmuga sõltuda endast, nood sanitaarid. Tänapäeval on sanitaarkorrused varjunud aga siiski täiesti alles. Hoiavad varju ja ootavad aega mil hakatakse ehk taas Vana Tallinna ja kiludega kus, ma ei tea ehk Brüsselis käima. Või kusagil. Asi on selles et meil pole Brüsselisse hetkel midagi viia, ei huvitu seal keegi Vana Tallinnast ja kiludest. Üks tubli naiskirjanik Kudu nimeline käis seal aga kurtmas et venelasi ahistatavat meil mis kole ja et tema ei taha selles enam vaikivalt osaleda. Ma ka ei tahaks kui ma seda sarnaselt aduks. See sõnum läks seal küll hästi peale, paremini kui Tallinn ja kilud. Ehk ongi aeg lugusid viia, igihaljaid lugusid. Aga nagu eile öeldud ei oska me noid kirjastada ega müüa. Jama jah.

Tohvril oli taas uus raamat välja tulnud ja mina käin kohvikus lugemas seda Söö, palveta ja….mine lahku.. või mis ta oli. Täitsa laetav, oops loetav on. Naiste värk, hästi palju tundeid. Ja kui kunagi räägiti et Tammsaare Rudolf ja Irma vallandas Eestis suitsiidilaine siis nüüd see raamat vallandab lahkumineku laine. Ja viimasedki abielud lakkavad olemast. Sest nood sunnikud nõuavad ikka igast kompromisse oma ego arvelt ja kellel seda enam vaja on. Julge olla sina ise ja ära sisene pöördustest ega söö keldrikohvikutes ega liiga rasvast päevapraadi. Löö oma selg sirgu viimaks. Kui loodus on su andujaks teinud siis andu vähemalt agressiivselt. Nagu panduja. 

Eneseleidmise teekord on seal läbi igasuguse moodsa ja kohustuliku jama, jooga jms ja lisaks veel Itaalia ja India ja mis sa veel tahad hing. Kõik osised on kohal. Itaalia on alati selline kohustuslik element inimeste eneseleidmises. Aint vanasti tuldi Saksast või Rootsist sinna ennast leidma, nüüd aga ikka USA-st. Ah soo tubli kamakas Indoneesiat kah vahele veel. Aga alles see Münthe sinna Caprile läks ennast leidma omas tärkavas pimeduses. Ja kes veel, ega vend Nietzschegi sest kaugelt mööda saanud. See kes vihkas kõiki sakslasi. Ja nii edasi. Gaia scientia. Midagi lõbusat ja rõõmust sai vaid seal sündida. Ma ka ühe hääletajaga kunagi rääkisin kes oli kohe kui 18 sai hakanud Pärnu mnt.  juurest hääletama ja hääletaski seni kuni meri kolmest küljest vastu tuli ja ta end Itaalia saapa kontsa otsast leidis. Sinna ta jäi. Aga ikkagi ehkki Kreeka on hällim kui Rooma. Ja kreekastki on leitud igast tublisid arhetüüpe nagu Zorbas jt küla poisid. Nii nagu Eestis oli Lepa ehk Kassari Anna kirjanik Krossil ja Pansolgi seesama arhetüüpne eideke. Nüüd on Soosaare projekt Kihnu Virve, rõõmus naivistlik vanurnaine kes hüppab langevarjuga ja käib kohut ja laulab. Nagu keegi ütles et istugu parem kodus ja , “mõelgu surmale või valmistagu end selleks”. Ei, mulle meeldib. Meie aeg on oma vanuse lõplikult ära unustanud vanurite päralt. Nagu Berlusconi ja Mubarak. Toimekad vanainimesed. Aga jah see raamat, raamat teeb niivõrd mänguliseks ja tundeliseks eneseleidmise teekonna, pisut blaseerunud 30+ naise jaoks. Või kirjeldab seda vähemalt niimoodi. Nii tundeküllaselt et jääb mulje et hakka aga peale ja küll siis kohe ka põnevaks läheb. Mine lahku, punkt üks ja siis Itaaliasse, sealt Indiasse ja sealt Indoneesiasse ja pisut asanasid ja tantra/mantrat ja küll ta tuleb. Varsti nutad ja naerad ja oledki nagu muuseas enda ka vahepeal üles leidnud. Mina hakkan aga väsima emotsionaalsusest ja mulle kohati tundub tõsimeeli et selleks et su elu põrguks teha polegi muud vaja muud kui ühte naist ja ühte meest. Et kui naine oled siis meest ja kui mees siis vastupidi. Õnneks on ka meeldivaid erandeid kellega mul on lepingulisi suhteid. Runneli sõnul, “enam ei armasta mina, armastagu kes tahes, armstagu kes suudab, taluda seda tõugu, kelle mõnitajaile, varem lõin vastu lõugu.”

Kui pole lepinguliseid suhteid siis läheb jamaks. Ja ma ei räägi siinkohal selguse huvides mingist promiskuiteedist. Üldse mitte. On veel võimalusi. Aga ilus on see ellujääja saade kus mees ja naine koos on. Seal tulevad välja ellujäämise prioriteedid. Vesi, nõu (anum), tuli, peavari, söök. Umbes nii. Nõu said nad Tasmaanias tehtud suurest adrulehest ja kui on nõu siis saab sinna kondentsvett koguda. Nõu oli krookservaga.  Kondentsist aga ei jatku ja siis saab seal kuumade kividega musta vett keeta. Et kive kuumaks saada on vaja tuld, seda tegid nad mitu tundi aga tehtud said. Vibupuuriga. Puuri ei old aga vibu oli. Kui tuli on siis aga tuleb vihm ja siis tuleb tuli ära peita. Ja peavarju alla magama minna. Ja kui seda kõike on, alles siis on aega mõelda söögile. Jah, prioriteetide küsimus on oluline, miks teha peavarju kui ihu tahaks süüa ja süüa on. Aga mees nõuab sest muidu sureb tuli ära ja naine sai vihaseks sest tema oleks parema meelega pisut frukosti enne võtt. Ja nii leiad sa heal juhul mingi tasakaaluseisundi ja see ongi – ellujäämine. Rahamajanduses vähe keerukam aga põhiliselt sarnane. On vaja vett, nõu, tuld, peavarju ja süüa.

Kes määrab prioriteedid? Korruptsioon on vedel ja kontekstuaalne termin. Usuinimene kiidab Jumalat et näe armas vend oli ees ja tegi asja ära. Tea mis aeg mul muidu oleks selle asja peale kulunud. Aga vend tegi ära. Jumala juhtimine lausa.

Korruptioon kehtib vaid avalikus sektoris kus peavad reeglid alati ja ikka inimesest eespool olema. Seal tõmmatakse inimene reegli liistule mitte ei tehta inimese järgi reeglit.

Aga mina nägin hoopis unes kuis Meister jüngrid oma juurde kutsus ja lasi neil aru anda selle üle miks kaadrivoolavus jüngrite hulgas nii suur on. Ja et nad siis välja selgitaks võimalikud põhjused selleks et kaadrivoolavust vähendada. “No näiteks see Siimon, üks neist 230-st Siimonast, miks tema ära läks? Eee”, kokutas selle peale Peetrus kelle ülesandeks oligi töö kaadritega. Ta uus elukoht on lihtsalt lähemal. Noo selge!”, jäi Meister rahule. “Aga see Siimon sealt mereäärsest külast…eee. Ta läks lihtsalt välismaale tööle”, seletas Peetrus, “kui ma ei eksi siis betooniveo auto peale. No jah sellega me siin muidugi võistleda ei jõua, meie, kes me siin lihtsalt äravalitud jumalalapsed  oleme”, muigas Meister. “Aga Juudas, see viimane 38-st Juudasest? No tema läks puhtalt palga pärast!”, seletas Peetrus. “Ikkagi 100 euri kuus rohkem. Ja eks see meie töö olegi ju rohkem selline “oraste peal”. No pole viga, te pole õiget orast veel näinudki!”, nähvas Meister ja palus Peetrusel homseks ettekande teha ja tabeli ka, kus oleks põhjalikult lahti analüüsitud kaadrivoolavuse tegelikud põhjused. “Ja miks siis teie veel üldse siin olete?”, päris Meister ootamatult 12-lt. “Kas töökohta lähemal ei olnud või, betooni auto peale ei saanud sest polnud vastava kategooria lube? Või mis?” küsis Meister. Peetrus alustas kokutades, ” tead kui hea Meister on kogu aeg kuulata et sa oled millekski eriliseks ära valitud ja et just ehk selle pärast keegi teine sind ei tahagi. Mitte kunagi ega mitte millekski. Seda on tõeliselt hea kuulda. Lausa balsam vaesele ihule ja alaväärsele hingele. Mul on isegi naine seda juba kodus uskuma jäänud!”, lõpetab Peetrus.

Vahepeal aga tuli Andreas ja kurtis et terve hulk haigeid on jälle Meistri ootel kokku tulnud. “Palju meil nende jaoks ressurssi on?”, küsis Meister. Andreas kiskus kohe Juuda laeka lahti ja luges raha ära. “Mingi 300 teenarit. No jah nad on kaua ootanud, isegi kui ma nad terveks peaksin tegema, süüa ja juua tahavad nad ikka”, pomises Meister. “Mis diagnoosid seal on, Andreas, anna mulle ruttu ammendav ülevaade?” Andreas, “Peamiselt Hiv, tbc, diabeet, seagripp ja natuke pidalit on ka. Ma tahaksin Hiv-i kohta tabelit ja analüüse antikehade hulga kohta et vastav ravi määrata. See võtab aega”, pomises Andreas vastu. “Ei no võtab, siis võtab, tee ära, diagnoos peab täpne olema. “

Advertisements

1 Response to “Söö, palveta, mine lahku”


  1. 1 Kersti 3.02.2011, 23:11

    No ja kuhu see positiivne impulsse siis nii äkitse kadus?!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
Advertisements

%d bloggers like this: