Pitcairni kroonikad

Süüdistajate vähesed toetajad olid selle naiste koosoleku ajal suuremalt jaolt vait ja kuulasid kuidas süüdistatavate  meeste naised ja õed süüdistasid kogu protsessis üliagaraid Briti politseinikke kes on neile õnnetuse kaela toonud. Nad möönsid et nende eluloos oli olnud seksuaalset väärkohtlemist aga nad heitsid siiski kõrvale kogu idee et see saaks olla aluseks sellisele kohtulikule grupiviisilisele ja avalikule terve saare vägistamisele nagu parasjagu sündis. Nad kirjeldasid seda protsessi kui tõelist ja seninägematut neile kõigile “sissemurdmist”.

Pitcairni lugusid komplitseeris veelgi tõik et kõik neist olid kõigiga läbi laiendatud peresidemete seotud. Siin on üks näide Warrenitest, tüübiline lugu Pitcairnilt.

Jay Warren, oli magistraat (saare juht) siis kui protsess algas aga nüüd oli ta meeste kaitsja. Tema õde Meralda, oli saare politseinik, kes väitis et saarel ei ole mitte kunagi mitte ühtegi vägistamist aset leidnud ehkki ka temasse oli “sisse murtud” 12-e aasta vanuselt. Jay’s naine Carol, oli olnud tiinerist vallasema. Jay ja Carol’i tütar Darralyn rääkis aga uurijatele et ta oli kaotanud oma süütuse 10-lt keskealisele abielumehele kellega tal on tänini pikaajaline suhe. Carol võttis mehe ette siis kui too proovis sisse ronida Darralyn’s aknast ja mitte seetõttu et ta tütar oleks liiga noor olnud, vaid pigem seetõttu et suhtel abielumehega ei ole tulevikku. Caroli meelest olid mõlemad sood ühevõrra selliste käitumisviiiside eest vastutavad. Saare tüdrukud küpsesid kiiresti.

Irooniat igatahes jätkus. Darralyn, oli nüüd 27, ja ta õde, Charlene, oli 24, ning nad mõlemad olid politseile pika tunnistuse andnud. Nüüd olid aga mõlemad oma tunnistused tagasi võtnud sest nagu Darralyn ütles ei arvanud nad et neid kasutatakse meeste üle kohtu mõistmiseks.

Reporterid tegid usinalt märkmeid, eriti kauaoodatud protsessi esimestel päevadel.  “The International Herald Tribune” rääkis pikalt Darralyni lugu, kes defloreeriti 10-lt: “Ma arvasin et ma olin kuum. Ma tundsin end siis nagu päris naine”, ütles ta.  Londoni, “The Independent “valis aga Charlene kes ütles: “Ma tahtsin seda sama palju nagu temagi.”

Esimese päeva lõpus hakkasid aga saarlased vastuküsimusi küsima. Üks saare naine küsis ajakirjanikelt, “Millises eas kaotasite teie oma süütuse?” Claire Harvey sõnul ajalehest “The Australian” mäletab ta pikka ja kohmetunud vaikust ja kokutamist ning seejärel mõnd arglikku vastust. Üks vastas et 18-t; teine 17-lt ja kolmas 19-lt. Saare naised arvasid et see on nali ja naersid valjusti. Harvey sõnul ei saanudki ta päriselt aru kas saarlased arvasid et neile valetati või tegi selline vastus neile lihtsalt nalja.

Järgmisel, teise päeva hommikul, algas Steve Christian’i protsess. Kohtunik, süüdistajad ja kaitsjad jalutasid improviseeritud kohtumajja, ruumi mille ainsaks põnevaks sisustuselemendiks oli Bounty ankur mis oli merest 50 a tagasi välja tõmmatud. Kohtunike nõutud riietus ei olnud ilmselt saare kliimaga kooskõlas ja kõik higistasid tublisti.

Ruumis olid tühjad pingiread. Saarel elas sel hetkel 25 täiskasvanut ja neist seitse oli kohtu all. Üheski asjas ei olnud kinnitavaid tunnistajaid, mitte midagi muud kui ühe sõna teise sõna vastu,  ja mitte ühtegi asitõendit. Terve esimese kuu ei käinud ükski saarlastest vabatahtlikult kohtus.

Pitcairn’i rahvusvaheliselt tuntuim paar, Tom ja Betty Christian, toetasid protsessi. Tom oli nüüd 72, ja teda oli kaua teatud kui saare häält sest just tema töötas aastaid raadiooperaatorina ning see sidepidamisviis oli jäänud üle paljude aastate ainsaks sillaks välismaailma. Tom oli reisinud enam kui keegi teine saarel, ja teinud muuseas ka kaks reisi USA-sse. Tema ja ta naine Betty vaidlesid vastu väitele et saarlased ei teadnud et Briti seadused käivad ka nende kohta.

Simon Moore kirjeldas juhtumite arutelu kui äärmiselt rutiinset. Tema oli pakkunud võimalust restoratiivõiguslikuks lepituseks osapoolte vahel aga selle eelduseks oleks olnud selgus süüdlase osas aga just seda ei olnud kerge saavutada sest mehed seisid reeglina endi süütuse eest.

24-st naisest kes esiti oma tunnistused oli andnud, olid veel vaid 7 nõus neid ka kohtus tunnistama. Nende tunnistused kõlasid hüpnootiliselt ja monotoonselt, “ei olnud mitte mingit mõtet isegi öelda “ei” öelda”, rääkis üks38 aastane naine keda olid vägistanud Brian Youngi vend kes oli tast toona 8 aastat vanem. “Nii et ma lihtsalt lebasin seal ja lasin tal selle asjaga ühele poole saada. Mida varem seda parem.” Kallaletungid algasid siis kui ta oli 12 ja lõppesid ta saarelt lahkumisega 15-e aasta vanuses.

Iga mehe üle mõisteti kohut eraldi, ehkki mõne suhtes oli mitmeid süüdistajaid. Kaks naist tunnistasid Steve Christiani vastu. Üks neist rääkis kuidas viimane oli teda neli korda vägistanud, esmakordselt siis kui tüdruk oli 11 ja poiss ise 13.

Ta oli jäänud oma kaaslastest pisut maha, peale sabatikooli (adventistid!) 40 aastat tagasi. Temani jõudsid kolm poissi, kaks neist tõmbasid ta jalad laiali ja Christian vägistas ta. Kui ta hiljem koju jõudis, sai ema kohe aru mis temaga oli tehtud.

Kolm aastat hiljem ronis ta ühe mootorratta tagaistmele. Muuseas tähendas Pitcairnil küsimus, “kas sa sõita tahad”, tegelikkuses, “kas sa sexi tahad”. Seekord vägistati teda teist korda. Kodus sai ta isa käest peksa selle eest et ta ei olnud kirikusse jõudnud.

Ka ta vanemate elu ei olnud hea. Isa peksis ema ja tavatses talle peale seda ämbritäie vett pähe valada. “Sex assotsieerus mulle Pitcairnil algusest peale vägivallaga”, rääkis ta.

Siiani, oma 53-nda eluaastani ei arvanud ta et temaga juhtunust rääkimine midagi muudaks. “See tundus toona lihtsalt osana normaalsest elust Pitcairnil, see et tüdrukuid koheldi kui sexilelusid”, tunnistas ta. “Mehed võisid nendega teha mida iganes. Kes oleks iial uskunud minu versiooni neist asjust ja mitte nende oma.”

Advertisements

0 Responses to “Pitcairni kroonikad”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: