Pitcairni kroonikad

Isegi siis kui me teame palju vahemaadest ja mõõtühikutest ei ole siiski lihtne endale selle saare sotsiaalset ja psühholoogilist isolatsiooni ette kujutada. Ükski lennuk ei ole seal kunagi maandunud ega ükski laev randunud. 1964, oli aasta mil esmakordselt kaevati saarel aset leidnud vägistamise peale kohtusse. Sel aastal oli veel saare enimarenenud transpordivahendiks isetehtud käru. 

Kui ilm lubab, siis saab laev heita ankrusse saarest umbes paarisaja meetri kaugusel saarest, Bounty lahes ja saare mehed tulevad siis oma paatidega ning viivad külalised kaldale. Tapva riffi juures ootab neid ees “spotter” kes tabab õige hetke rifi ületamiseks ja siis kui tema hüüab “nüüd”, peavad sõudjad tõeliselt kiired olema. Muuseas on kõik need parimad paadimehed needsamad keda ka vägistamistes süüdistatakse. 

Halva ilmaga ei saa isegi spetsiaalselt saarele suundunud laevad midagi muud teha kui oodata. 19-l sajandil kui kuninganna Victoria kinkis saarlastele oreli pidi ta ootama 2 aastat enne kui sai kinnituse selle kohalejõudmise kohta. 

Kari Boye külastas Pitcairn-i kolmel korral. Esimest korda  1970-l, kui ta tasus oma reisi eest töötades laeva raadioperaatorina. Viimaks 1978 jäi ta 33-e aastaselt saarele elama. Ta oli täis erutust selle üle et ta lapsepõlve unistus oli teoks saamas. Tal oli kaasa elusuuruses Clark Gable-i poster meenutamaks ta lapsepõlve tundeid vaadates filmi mässust Bountyl. Viimaks pani ta selle saare seltsimajja Up Tibi-sse üles. Üsna pea abiellus ta Brian-ga, kes pärines mässaja Edward Young-st. Üsna pea avastas ta et saar ei olegi paradiis. “Kookospähklid ei kukkunudki puu otsast sulle otse sülle”, ütles ta kui me esmakordselt kohtusime Auckland-s, Uus Meremaal kuhu ta kolis 1995-l aastal. Pitcairn tähendas kõva tööd. Ta töötas oma väikeses aias jamssijuurete ja teiste köögiviljadega iga päev, samuti nagu Fletcher Christian oli teinud päeval kui ta tapeti. Vahel olid nad kuude kaupa ilma jahuta ja muude toiduaineteta kuna laevad ei saanud halva ilma töttu kaupa tuua. Aga ta oli siiski kohas kuhu saatus ja Hollywood olid teda saatnud ja ta oli seal õnnelik. “Me armastasime Pitcairn,” ütles ta. “Meil oli ideaalne elu ja ookean andis meile turvatunde.”

Turvatunne kadus aga kui ülemkohus asus asja uuesti üle vaatama. Kas Suurbritannial on üldse jurisdiktsiooni  Pitcairni üle? Christian ei olnud ju oma mässajatega tulnud Brittidele uut asumaad rajama. Sellele küsimusele vastates kortsutas Lord Hoffmann kulmu ja ütles, “sellest ajast on palju aega edasi läinud.”

Ülemkohus määras asja arutamiseks kümme päeva aga lordid said asja tuumale pihta juba pooleteise päeva pärast. Kui nad kolm kuud hiljem oma otsuse avalikuks tegid siis tunnistasid nad et pitcairnalsed ei ole ilmselt kunagi sellest aru saanud et Briti seadused käivad ka nende kohta. Tegemist on suuremastaabilise laste kuritarvitamisega, kirjutasid nad ja see mida tehti oli vale. Senised kohtuotsused jäid jõusse.

Selleks ajaks elas Kari Boye Young juba Uus Meremaal ja ta unelm oli purunenud. Ülemkohtu otsus tähendas kolme lõplikku otsust ja tema abikaasa oma tuli neist viimasena.

Vahepeal raporteerisid  Steve Christian ja tema 33-aastane poeg et saarel on valminud ja sisse pühitsetud uus Tema Majesteedi Pitcairni vangla (Her Majesty’s Prison Pitcairn). Maja ümbritses traataed ja seda valvas seitse Uus-Meremaalt pärit valvurit. Rääksime Steve-ga telefoni teel enne kui ta vanglasse läks ja ta tegi nalja, “me oleme küll väga head ujujad aga on siiski üsna pikk maa saarelt minema ujuda.”

Enne Steve, kelle karistuseks oli kolm aastat, oli süüdimõistetud viis vägistajat. Steve Christain oli Adamstowni meer ja saarel lugupeetud mees. Ta oli Fletcher’i otsene seitsmendat põlve järeltulija. Ta oli, 56 aastane ja siiani hea sõudja. Paadi üle rifi sõudmine on muuseas saarel kõige peamine ja enim lugupeetud töö, tähtsam kui ükski poliitiline amet. Ta oli olnud juht kogu oma elu, alates lapseeast. Prokurör nimetas teda karjajuhiks kes juhatas juba noorelt seksuaalseid initsiatsioone.  Paljud süüdistustest tulid naistelt kes praeguseks olid keskealised ja elasid kaugel mujal.

Steve Christian ei kahetsenud midagi. Isegi süüdimõisetuna ei olnud ta nõus oma saarejuhi kohalt tagasi astuma. Briti kuberner vallandas ta viimaks. Ta ise ütles et ta õigustel on peal trambitud ja temavastased süüdistused on fiktsioon, sest see kõik oli sex vastastikkusel kokkuleppel. Hiljem otsustas ta oma kaasuse edasi kaevata Euroopa inimõiguste kohtusse Strassbouris.

Christiani sõnul harrastati saarel mitmesuguseid seximisviise ning saare folkloori valitsesid seksuaalse tonaalsusega jutud. Üheks lemmikjutuks oli see kuidas noormees läheb öösel oma tüdruksõbra juurde ja haarab enda meelest viimase varbast. Siiski oli ta sisenenud valest aknast ja haaranud eksikombel tüdruku isa varbast. Isa ise leidis selle ennekõike naljaka olevat ja narris poissi avalikult kõikide juuresolekul, küsides, “poja kas mu varvas sulle tõesti nii väga meeldis?”

Tüdrukud kogunesid õhtuti kampa et poistega “suhelda” sest neil ei olnud lihtsalt mitte midagi teha. Kohtunik ei lubanud tal jätkata kui ta ütles et ausalt öeldes, kui see mida me tegime oli kuritegu, siis on kõik saare mehed tõesti kurjategijad ja meid kõiki tuleks ka vangi panna. 

Kuna  Steve ja ta poeg Randy läksid esimestena vangi said nad endale kambrid vaatega merele. Vangla ise asub mäenõlval 250 jalga veepiirist Bobi orus.  Saarlased on mitmete saareelu seikade järgi kohtadele nimed andnud. “Minnie kukkumine”; “Jhonny langus” ja turistide lemmikpaik “Oh heldust”. Kõige meeldejäävam on siiski “McKoy viskumise” nimeline paik. Just tema oli mees kes avastas viisi kuidas ti taime juurtest kanget alkoholi pruulida. Ta ise sidus endale kord deliiriumis olles suure kivi kaela, aheldas oma käed ja heitis end siis kaljult alla.

Advertisements

0 Responses to “Pitcairni kroonikad”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: