etüüd salanõunikust

Etüüd salanõunikust

Salanõunik (soome k. hovineuvos) istub oma koduses suitsetamistoas, läidab Kohiba ning lonksab sinna kõrvale vastavat marki konjakut. Veerand lonksu on täpselt õige kogus, mitte mingi labane 0,4 cl. Peale paari pahvakut on õige hetk esimene lonks võtta. Konjakut ei neela isand nõunik mitte labaselt alla, vaid loksutab seda pikalt suus, nii pikalt et limasnahk põskede sisekülgedel kirvendama hakkab. Jah, alles siis saabub see sekundi murdosa, mil on ainuõige hetk neelatada. Seda hetke ei tohi mööda lasta ega seda ka liigse kiirustamisega ära rikkuda. Niih, seekord läks kõik õieti, hetk sai täpselt tabatud. Nüüd on aeg kummarduda ajalehe Ida-Harju Ekspress kohale. Jah, tema juba teab mida otsida, tema ei loe mitte sedavõrd kirjatähti vaid ikka seda peidetut ja varjatut, seda mis ridade vahele jääb. N.ö. valgete lehtede ja ridade vahele jäävat evangeeliumi loeb ta. Ei midagi, ikka ei midagi, lehekülg pöördub lehekülje järel aga ikka ei miskit. Kas tõesti jääb ta täna saagita? Paar lehekülge on veel jäänud. Sigar on kustunud ja jook ootab juba ammu uut lonksatust aga ei miskit, isand on süvenenud. Nii, nüüd tulevad teated ja seal ta särab, seekordne salasõnum, universumi kood, maskeerununa kõige tavalisemaks kuulutuseks. Siin siis see näiliselt süütu tekst on, millesse seekordne salasõnum on mähitud. „Müüa kuivi küttepuid, leppa ja kaske, 400 krooni ruum + kojutoomine“. Ja ongi kõik. Vaid tõeline meister võib nende süütute sõnade taga aimata enamat, aimata salasõnumit, mis osundab veel millelegi, osundab hermeneutilisele süsteemile mis selgitab paljutki, igal juhul enamat kui keegi iiales aimata oskaks . Nõunik süütab taas sigari ja jääb mõtlikult aknast välja vaatama. Vaatama seda kuidas üksik orav okstelt lund maha raputades männilt teisele hüppab. Jah, üle tüki aja ta kahtles. Sõnum oli seekord ootamatult mitmetähenduslik. Ei, nii ei saa. Ta peab veel juurdlema ja kontrollima ja kui muu ei aita, siis ehk pisut inglitrompetit manustama et tajud jälle lahti läheksid. Esimene hermeneutiline kaitseliin, õigemini küll rünnakuliin oli ta oma kallis kaasa. Salanõunik tegi suitsetamisruumi klaasseina taga innukalt ootavale abikaasale vaid neile kahele teadaoleva, vaevumärgatava zhesti, mispeale viimane hetkega isanda ette jõudis. Klaasukse mootori sahin ei jõudnud veel lakata kui salanõunik ütles„No vaata nüüd ise? Mida see sinu arust peaks tähendama?“ Abikaasa, kummardus ja vaatas, vaatas nii et ta kaunilt ja maitsekalt valitud kübaralt mõned kuivanud oksaraod ootamatult nõuniku konjakusse kukkusid. Seda märgates abikaas kahvatus ja kangestus. Seekord karistas isand teda vaid pilguga. Üksnes pilguga sest tahe teada saada oli hetkel suurem. Pealegi oli abikaas, nagu kogemused õpetasid, ootamatult taibukaks osutunud.

„Vabanda, liim on pisut lahti tulnud!“, sõnas salanõuniku proua süüdlaslikult. „Pole midagi“, leebus nõunik, “vaata parem veelkord seda kuulutust siin!“ Abikaas kummardus taas lehe kohale, hoides oma hoolitsetud ja siidkinnastatud kätt hoolikalt mehe konjakuklaasi kohal et sinna ometi midagi enamat sisse ei kukuks. Nimelt nõudis nõunik et abikaas elus pisut varju jääks. Lisaks nõudis ta veel et ta seda täiesti vabatahtlikult, vähe sellest, lausa isikliku innuga teeks, ilma et talle seda öelda tuleks. Et ise aru saaks mis ja millal ja kuidas. Üldse eelistas nõunik märkide ja mõõdetud zhestide abil suhelda. Vahel ka sümbolite abil. Sõnad olid räiged ja reetlikud. Varjule jäämine tähendas kamoflaashi, sulandumist ümbritsevasse, ja alles siis kui sa oled lõplikult sulandunud, tuleb ühel hetkel su tund, see üürike hetk mil sa pead tõusma ja elama ja särama. Ründama ja hävitama. Kuna parasjagu oli talve hakatus siis sobisid abikaasa kübarale kuivanud oksad ja põdrasammal. Siiski oli salanõunik ühes asjas järeleandmatu, nimelt selles osas mis kevadet puudutas. Ei mingit edvistamist, mitte mingeid toomingaõisi kübaral. Ka kevadel tuli liikuda sügisese kamoflaashiga. Selles kevadises vastuoksuses oli midagi, mis isand nõunikku erutas, jah pisut ehk isegi seksuaalselt.  Väljas möllav õitemeri ja sellele vastanduvad kuivad raod ning lakooniline põdrasammal. See oli nüüd see koht kus naise südames vaikne protest maad võttis. Ta oleks tahtnud ka kevadisest hurmast osa saada ja pisut vallatu, ehk isegi nurjatu olla, aga mehe ranged pilgud ja vaevumärgatavad randmeliigutused hoidsid teda jäädavalt ta kitsas parameetris. See nähtamatu aedik oli tugevam kui müürid ja okastraat. See oli aedik, mis koosnes mehe pilkudest ja zhestidest, millele ta ise oma andumusvalmi armastusega seestpoolt jaatavalt vastas. Seda enam et lapsi neil ei olnud. Lapsi oleks ta ehk ka kunagi tahtnud aga ta mehel oli üks suur eeskuju kelle nähtamatu vari nende elu üle kõrgus. See oli suure meistri eeskuju. See oli suur õpetaja kes lastega naises üksnes emast looma nägi. Seda ei oleks aga nõuniku naine mitte kuidagi tahtnud et ta mees teda emaseks loomaks peaks. Sinna need lapsed jäid aga hind oli seda väärt. Tänu nende puudmisele sai proua olla oma mehe truu abimees.

Nõnda siis kummardus abikaas ja luges ise, omaenda tervate silmadega sedasama sõnumit küttepuudest. Ja vastus oli kiire tulema. „Vaata kalendrist järele ja kasuta meie koodimalli! Jah, armas“, leebub nüüd ka isand salanõunik lõplikult ja kingib kaasale oma kõige sarmikama naeratuse. Võiks isegi öelda et lööb ta sarmiga uimaseks. Ja annab siis endalegi ootamatult talle põgusa põsemusi. See oli ülim tunnustus mille osaliseks proua nõunik iganes saada võis. „Kuidas ma küll unustasin?“ oigas salanõunik ja lisas, „mida ma küll ilma sinuta teeksin?“ Ruttu, pooljoostes, tõi proua kalameeste kalendri ja sellega koos käiva malli sarnase abinõu mis sünkroniseeris üheksainsaks heremeneutiliseks koodiks kuu faasid, mensturaaltsükli päevad ja kalade, täpsemalt latika, võtuajad. Piisas vaid et need kõik kohakuti seada. Ruttu seadis nõunik ajad kohakuti ja sisestas sõnumi “400 krooni ruum + koju toomine”. Ja siin ta säraski, tänane sõnum…..

Advertisements

0 Responses to “etüüd salanõunikust”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: