Teise pilk

Teise pilk on su minateadvuse aluseks. Ta vaatab sind ja sina püüad ära arvata mida ta näeb. Sina vaatad teda, hindajat ja hindad omakorda teda. Hindad kui hindajat ja käitud vastavalt sellele. Püüad muljet jätta. Ehk oled sina ka tema jaoks arvaja. Kui ta sind sellisena väärtustab. Võimalik aga et tal on oma hindajad kes sinust vähimatki ei hooli ja on võimalik et, talle kui hindajale ei lähe sina vähimatki korda sest tal on need olemas kelle arvamusega ta tõesti ja tõeliselt arvestab. Sellest on parimini kirjutanud Dostojevski oma põrandaaluses inimeses. Temal kui hindajal on nende teistega mingid seletamatud ühisnimetajad mida tal sinuga ei ole. Tema vaatab sind ja ühtlasi hindab, hindab vastavalt sinu suhtele nendesse ja nende ühisnimetajatesse. Sa oled väljaspool nende gruppi ja selleks et sind sinna kutsutaks pead sa ennast tõestama, peab sinus olema midagi nende väärtustele vastavat jasiiski pead sa endale oma koha välja võitlema. Ja kindlasti pead sa tahtma. Pastor rääkis täna tiksujatest, öeldakse ka et keha ja ruumivõtja. Inimene ilma ambitsioonita on Lääne kultuuris täielik ebaõnnestuja. Luuser ja mõttetu mees. Ambitsioon on sisse ehitatud meisse. Kui sa pole ihaleja siis sa pole ka ihaldatav. Sus pole iha mida ihaleda ja ei siis toimu ka ihade konvergentsi üheksainsaks suureks tõmbe ja tõukejõuks sotsiaalses gravitatsioonis.Ikka ikka progressi poole kus me õnnemaa. Sest progressiusku oleme me viimselt üleni ja üdini. Ja pole vahet kas sa teed seda kasvõi üle reeglite nurkade lastes nii et sa oled ohus kaasust kaela saada aga ikkagi on  see parem kui elada ilma ambitsioonita. Minu kangelased on viimasel ajal ellujääjad. Igatahes on mul heameel noid vaadata. Pikutada õhtuti lõkke ääres ja süüa tõuke ning nimetada seda ellujäämisharjutamiseks. See oleks vast ambitsioon.

Kui sul pole inimeste maailmas refentsgruppi oled sa samahästi kui sotsiaalselt surnud. On aga ka võimalik et su hobitegevus on näiteks põhitegevus sulle endale. Et sinu osaks ongi vaadelda ja mitte sekka lüüa. Teise pilk on seesama mida nimetakse ka k0lmnurgaks, olgu siis armastuse või niisama. Teine ei vaata sind kunagi niisama ja sina teda. Te hindate teineteist. Te kehastate väärtusi. Kusagil on alati kolmas osapool. Sootsium, kogukond ja väärtused millele teine viitab ja mida ta esindab ja kogukond ja väärtused mida sina selle teisega jagad. See on ikka ja alati threesome mis toimub. Tema vaatab ja kehastab oma iha ja oma gruppi. Kehastab ihaldatavat ja iha. Sina tead et ta ei vaata sind niisama vaid hindab ja sina hindad teda aga lisaks hindad sa teda veel ka kui hindajat. Ta kehastab väärtusi ja temal on referentsgrupp ja sellest lähtudes hindab ta sind. Hindab ennekõike sinu tõsiseltvõetavust. Mehed kes tõsimeeli ei sõdi nappide ressursside pärast ei ole tõsiseltvõetavad. Mehed kes ei loo russursside nappust ei ole tõsiseltvõetavad. Ennekõike hindame me inimesi endi ümber. Teise pilk on meie minateadvuse aluseks. Tema hindab seda kui tubli sa oled ja kui suur on su isikliku mina, ego ja ihalemise ruum üldise iha ja ihalemise sees.

Ja alles siis kui me oleme hinnanud võime me rääkida solidaarsusest ehk armastusest. Armastus on rivaliteediühiku sisene tunne. Aga naine aga vastassugupool – küsib tähelepanelik lugeja? Õige neid vaatame me teistmoodi aga samas ka sarnaselt. Neid vaatame valime ja võtame me lähtudes oma enesehinnangust ehk sellest kuidas me teiste hindamise alusel ise endid sisemiselt hindame. Ja seda kuis tema keda me hindame oma referentsgrupist välja paistab ja kuidas ta sinna paigutub. Ja toimub nivoode nivelleerumine nagu ikka. Aga kristlus oma universaalse armastuse nõudega – küsib tähelepanelik lugeja. Ei ole mingit vahet –  grupisolidaarsus on tegelik määraja ja ka moraalinõuded alluvad sellele. Ja kui sa selle vastu eksid siis demoniseeritakse sind kiiresti ära ja mis iganes sa ka ei teeks, sul ei ole enam lootust. Pole emeriitõpetajal ega kellegi teisel. Nendekohane hinnang ei olene enam sellest mida nad teevad. Kas halb puu võib kanda head vilja? Ei, kui sind on liigitatud halvaks siis on sinuga jokk. Maha kantud, rebastele.  On aga mõned kes liigitavad inimesi mingite suuremate ja üldisemate ühinimetajate alusel. On selliseidki inimesi olemas. Kes käivad samas vaimus nagu muiste kui Kristus tegi inimesi inimesteks kes varem üksteist inimesteks ei pidanud. Nemad päästavadki Kristuse ürituse viimselt, mitte kogukondlikud funktsionäärid. Nood tapavad kristluse nii nagu nad ka Kristuse tapsid.

Nii need kogukonnad toimivad. Paraku. Ja pole vaja valelootusi hellitada nonde suhtes. Minul näiteks aidati uues kogukonnas kiiresti ja efektiivselt õigete järelmiteni jõuda. Otsa peale n.ö. kaks mentorit määrati korraga. Ja saingi asja kiiresti selgeks ja viimne ürgusalduse residue mis veel oli kogukondade suhtes lakkas ja sai otsa. Ja pole hullu midagi. Ikka tiksume ja võtame ruumi. Ja pikutame tõuke süües lõkke ääres ja püüame ellu jääda.

Aga siis tuleb laps koju räägib oma järjekordsest elu avastusretkest. Ja siis ütleb Jeesus koju ja ütlerb et kes ei joo ega söö ei saa olla mu jünger. Hea et niigi on.

Advertisements

0 Responses to “Teise pilk”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: