olla teoloog

On see kes teeb kogu rehkenduse hea ja kurjaga ise läbi ega lepi valmis vastustega.  “Kelle meeled on harjunud vahel tegema hea ja kurja vahel”, nagu Heebrea kiri ütleb.” Ja see harjumus ongi see et kogu rehkendus on otsast lõpuni läbi tehtud. Loomisest kuni uue Jeruusalemmani välja. Kõik teoloogilised teemad on isiklikult läbi seeditud. Kasvõi selle tõdemuseni et nad ei seedu ja vaid seederikkeid tekitavad. Kogemus seegi. Ja teha seda jätkub kuni eluotsani välja. Seal selle rehkenduse tegemise ajal ja käigus tuleb aga teatud valemid appi võtta. Ja vastuski sellest oleneb. Nii ehk naa aga rehkendus tuleb ise otsast lõpuni läbi teha ikka. Kiriku õpetuse kuulutaja ei ole teoloog ega saagi seda olla. Ehkki kirikliku fundamentalismi õpetuses tähtsustuvad hoopis muud omadused nagu justnimelt alandlikkus ja palvetamine jms. St omadused misläbi teoloog end nii öelda kiriku õpetuse alla heidab ja selle omaks võtab. Ei sobi. Miks olla protestant, sel juhul?

Kui ta aga muidugi unisoonis kirikuga kuulutab siis pole hullu aga siis peab alati küsima et miks ta seda teeb. Kas mõttevõimetusest või mõttelaiskusest või millest? Ja miks? Ehk ongi lihtsalt säärane  arhitektuurimälestise administraator ja liturgikaspets. Kirikumees n.ö. Et usub teine sinisilmselt ja tõsimeeli mingit jumalikku institutsiooni ja organisatsiooni. Tule taevas appi. Ja päästa sääraste eest. Kriisisituatsioonis asuvad säärased peale mõnetist algkõhelemist lähtudes oma kirikumehelikkusest alati mingis faasis kogukonna poolele sest kiriklik fundamentalism käib ühte jalga ikka kuulekusmoraaliga. Milleni kuulekusmoraal viib on aga hilisajaloost kenasti näha. Hukka võib viia ja sageli viibki. Selles mõttes tasub alati indiviidi kasvõi tükkis tema individuaalse süümemoraaliga väärtustada ja väärtustada noidki kes teda selliselt väärtustavad.

Nad võivad isiklikul pinnal sulle isegi kaasa tunda aga kui pagendamiseks läheb asuvad nad alati viimaks ohverdava kogukonna poolele. Sest mis traditsionalistid ja kirikumehed nad muidu oleks või olla saaks. Nii et seda välistada ei saa sest iga asutis endale ise ka kõneisikuid toodab. Kui mitte muidu siis kasvõi läbi selle et tellimus on õhus ja neid kes selle sealt ka kinni püüavad.

On aga enam kui võimalik et teoloog jõuab sarnastele aga ka mõneti erinevatele järelmitele igast ametlikust õpetusest kui ta mõtleda julgeb. Näiteks või Kalkedoni kogu otsuste osas. Üldse on vaade teloogiale kui kumulatiivsele lademele ajast ja arust. Vaade et midagi ei saa ei ümber hinnata ega tagasi kerida, vaid et saab vaid lisada. See pole mingi vaade. Sellise vaate puhul (nagu katoliiklastel) jääb vaid meditsiinieetika ja kasuistika loovale mõtlemisele. S.t. lõputu detailiseerimine. Nii et hakkad kiriku nimel kondoomidest rääkima. Mis on väga veider paavst kui Kristuse asemik rääkimas kondoomidest. Kui keskajal öeldi et tänu Jumalale teisipäeva eest sest siis tohtis vahel ka sugu teha siis nüüd on kondoomid teemaks. Ma ei kujuta küll et Kristus kondoomidest räägiks. Ta isegi pärandiasjas seisukohta ei võtt. Nüüd aga äkki kondoomid. No0 kuulge. Ta ikka väga jämedad jooned meile ette andis eeldusel et eks me ise vaata edasi. Nüüd aga kirik tahab mingi detailiõpetusega tulla omi alamaid harima. Veider.

See on variseride tee. Tilliseemned versus kaamelid. Sabatiliftid mis peatuvad igal korrusel jms. Ometi lubab ka katokirik igast Küngidel ja Rahneritel ja Girardidel täna enda sees teistsugust piiksu teha, selle asemele et neid näiteks ära põletada. Aga seda vaid seni kuni nad kateedrist rääkimist ei ohusta või neil sellist ambitsiooni ei ole. Aeg oleks Thomas Kuhnil aga vast ka teoloogiasse jõuda sest ka paradigmade vahetusõpetus ja sellega kaasnev vastandumine käib ju vaid mõnede elementide osas.

Protestantidel on aga heal juhul vaid konsensus ilma kateedrita. Ja vabadus ja usk et inimesed on vastutusvõimelised, täiskasvanud ja vastutustundelised. Kui nüüd keegi tahab kirikut ühel häälel laulma panna sisemise heteronoomia arvelt siis on see protestantismi hukk ja ots. Vaesustav ja tasalülitav vähemasti. Sest protestantism ikka indiviidi väärtustanud on. Kas nüüd ikka aga hilisajaloos vähemalt. 

Sest teha saab seda unisoonsust ikka vaid vabaduse arvelt.  Tänases PM maailmas on igast ühel meelel olemine pingutus mis ehk käib hajusamatele organisatsioonidele ehk üle jõu. Ühtemeelt ja sidusust saab saavutada ikka vaid läbi pagendamise. Selles mõttes ei maksa sinisilmselt arvata et emeriidi pagendamine jääb niisama, ei tema poolt toodetud sotsiaalse sidusus pannakse sedapuhku teenima kiriku õpetuslikku ühtsust. Eesti Kirik on aga olnud ikka väga sügava teisitimõtlemise ja miks mitte või dissidentluse traditsiooniga osas mis puutub inimesi nagu – Masing, Salumaa, Bärg jpt. St ikka on temasse ära mahtund mõtlejaid kes oma vaadete aga ehk isegi moraali poolest ei oleks pidanud alati kellegi meelest sinna ära mahtuma. Kui nüüd hakatakse ridu konsolideerima  siis tähendab see vaid ühte et Eesti kirik kaotab selle paleuse mis tal veel mõnede mõtlejate silmis on ja muutubki mingiks väikeses suletud identiteediga ühinguks mis kehastab mingit pisikest tigedat veidrust EÕ novellist. Selline tundub hetkel olema suundumus. Ja eks tule kaugelt appi ka teised tuntumad mustasajalised ja muud jesuiidid lähiriikidest, ikka oma väiksele kirikule appi raskel hetkel.

Opositsioonis olemine on alati ja ikka rikastav ja loominguliselt inspireeriv, seda kindlasti. Üksi olemiselgi pole väga viga. Eks ärritajad ikka murra end sinuni välja. Minul pole mingit ambitsiooni teoloog olla. Ehk küll mul natuke sellekohast haridust on. Tahaks vabalt mõtelda lihtsalt ilma poojateta. Ja misiganes, kasvõi end paljaks ajada, ehk küll see koht vist oli juba ära.

Hetkel siis projektiks läbi lugeda JB jutluste kogu ja siis eks paista. Kas kirjatükist saab asja või ei saa mitte. Idee oleks ka UM luule otsast lõpuni läbi lugeda. Puht enese harimiseks.

Advertisements

0 Responses to “olla teoloog”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: