Keskeakriisist

Keskeakriis tähendab seda et sa saad viimaks aru et ei tulegi lotovõitu, ei juhtugi imet ja kõik läheb samamoodi edasi aint selle vahega et tasapisi hullemaks vaid. Et aeg tiksub maha sama halastamatult nagu taksomeeter. Ja kui sa välja ei lähe siis ületab arve varsti selle mida sa maksta saad. Minus igasugune ajamõõt ikka ahistust tekitab.

Et lootus saab otsa ja  erilisi väljakutseid kah nagu enam ei ole. Vähemasti sotsiaalses plaanis, ka karjääriredelil on selg n.ö. vastu lage. Ühesõnaga lootust ei ole et miski iseenesest enam paremaks läheks või et ühiskond tunneks sus geeniuse ära. Ei tunne. Jah, suurem osa on juba möödas. Ja et sul on järgi veel vaid enamjaolt instrumentaalne väärtus. Enamike inimeste jaoks. Kõige hullem kui sa seda oma laste juures tunned. Sama hull on see kui nad sust enam üldse mitte midagi ei taha ega sult midagi ei vaja. See vast ongi keskeakriis.Et sina muudkui püüad emotsionaalselt kaasa elada aga ega keegi seda nii väga ei vajagi. Ja ega see va kriis sellest küsi kuis teised susse suhtuvad. Küsib tegelt küll aga sealt nüüd midagi väga positiivset tulemas ei ole küll. Ehk see aitab kui on tunnustust ja võimu. Need ongi parimad rohud keskeakriisi vastu. Vaadake või vana don Altobellot, tõsi ta on et kõrgust enam nii ei hüppa nagu 20-lt aga intriige punub küll ja plaanid on ka. Ja väga reaalne otseselt vägivallale tuginev võim ka. Või nagu Sopranodes, suures elu õppefilmis, kus elud purunevad ja inimesed saavad kannatada, kõik saavad kannatada ka teenindav personal. Aga ikka tahavad nad selles rollis olla ja end ja oma olu läbi Tony teenimise mõtestada.

Suhete maailmas oli on ja jääb nii palju määramatusi alati ja igaveseks et sinna mahuvad ära sellised sharmantsed lurjused kes oma lähedaste vaikivad heakskiidul ja justnagu nende heaks ja õnneks seda teevad mida nad teevad. Viljelevad sugukondlikku korda ühe teise korra sees. Ja saavad hakkama küll.

Võivad ju inimesed susse hästi suhtuda küll aga sina oled ikka läbi põlenud. St ka tunnustus ei pruugi aidata see mida sateed sulle endale enam väljakutseks ei ole. Eks siis tule enesesse süübida ja teha n.ö. strukturaalseid muutusi oma elus.Nood ikka aitvad. Ikka on hambaarstilt tulles hea tunne et strukturaalseid muutusi tehtud, kannatatud ja makstud veel pealegi. Aga tuleb järele mõelda ja teha näiteks või aruandlust oma ihu suhtes. Nimelt on ihule mõnu pakkuvad asjad sageli omavahel vastuolus. Nii et tuleb valida. Teatud asjad ei käi enam kuidagi kokku. Kuidas siis välja pääseda sellisest olukorrast ja elukorrast. Üks on sulnis endapett, see või näiteks et sa sukeldud mingisse inimkooslusse ja varjud seal nii üleni ja täielikult kui veel vähegi saad. Kogukond elab su üle ja kogukonnas elad sa ka enda üle. Iseenda. Elad kogukonnana kogukonnas iseenda üle. Või siis petta end veel enam ja veel metsikumalt kui seni. “Et elujõud on ulmamahtumine”, nagu Alliksaar kirjutas…Ulm ulmaks aga ulmal on ka kogukond tavaliselt. Kui just tegu individuaalse ulmaga ei ole.

Hea lahend on ümberilmareis, see  mida Tätte ja Co parasjagu praktiseerib. Enamikule meist pole see aga kättesaadav. Ja tundub pealegi nii sügavalt mõtetuna et miks. Miks mitte on ainuke hea vastus sellisele küsimusel. Aga kui loteriivõitu ei tule ja selg on vastu lage siis hiilib jälle ligi resignatsioon st. et sa tead kuidas see maailm toimib ja see ei ole enam põnev. Sa tead ja see ei lumma enam ega kisu kaasa kuna sa oled selle läbi näinud. Tõsi küll mõned ei oska ega suuda seda sõnastada ehk küll intuitiivselt seda tajuvad. Lihtsalt tüdinud on nad. Eks tulegi siis oma väikeses maailmas ise endale väljakutseid konstreerida. Näiteks või füüsisele. Füüsise väljakutsed lähevad kusagiltmaalt vastuollu sotsiaalselt aktsepitud meelemürkidega mida ei peaks ega  tohiks enam manustada. Minuga on nii et kõige hullemad ihuolud mille lõpuks ma olen totaalselt kurnatud ja tüdinud ja põlved valutavad on meelde jäänud ja muuseas väga meeldivatena, lausa helgetena. Üleeelmisel aastal kui tulen üle välja lumesajus viis kala kuuseoksas. Eile oli sarnane olukord vihmasajus katkise spinnaga kala püüdes ja ime küll saingi kaks haugi sain. Võimalikult vahetu algelementidele vallaolek annab hea tunde. Kanuuga jäi ikka harjutus tegemata. Ehk jõuab veel. Viimane sõit sel aastal st. üks ongi veel plaanis. Parem oleks seda teha nii et oleks üks tugev paaditõstja ligi aga pole viga saan ka üksi hakkama.

Nii et väljakutsed. Lase endale esitada väljakutse. Sõna otseses mõttes. Ilma nendeta jääb meesterahvas kiduma. Napoleon kidus St Helenal kiiresti sest elas vaid minevikus ja õgis. Headeks väljakutsteks on talisuplused ja igast muud eneseületamised. Nii et tunne rõõmu et sul ihu veel enamjaolt funkkab ja anna talle valu. Ja reflektsioon kuulub samuti sellise ea juurde, see et sa mõtled järgi ja miks mitte ka kirjalikult. See on elutarkus. Relgioossed lahendid oleksid omaette peatükiks ja ega ma oska nonde kohta suuremat öelda. Jumateenistus juhul kui ma seda läbi viin annab ikka positiivse tulemi sest seegi on eneseületus. Üldiselt aga kogu see teenistuse teoloogia ja filosoofia ja mõtteviis tundub pärinevat mingist eelajaloolisest ajast näiteks sellest ajast mil eestlane veel pärisori oli. Ühesõnaga teoloogia, või oleks õigem öelda et antorpoloogia, on konstrueetritud Agenda raamatus lähtudes väga negatiivsest taustsüsteemist kus inimene on väike ebakindel oles kes end suure ja võimsa ja enamjaolt täiesti mõistetamatu Jumala kätte annab ja Tema alla heidab. Mõistetamatu alla heitmine aga ei ülenda inimest tundub mulle. Ühesõnaga ei ole teenistuse antropoloogia mitte inimsust just ülendav. See on miskipärast häirima hakanud viimasel ajal. Aga pole viga. Eks see olene õpetajast ka. Valgustatud demokraate on vähe õpetajate hulgas. Ikka kipuvad nad väga hierarhiliselt mõtlema. Nii nagu väikesed feodaalid et mitte öelda kuningad. Need kellede kohta Paulus kirjutab et oh kui te ometi oleksite kuningad. Aga pole ju. Ristiisad ehk enam.

Aga mina olen vaba mees. Vabaduse hinnaks on üksindus. Aga pole viga. Igal juhul ei tohi lasta end instrumentaliseerida ega ära kasutada. Allakäigujada naiste puhul oli vist selline et vägistamine, ära kasutamine ja instrumentaliseerimine ja objektiseerimine. Mehed tegevat seda nendega enamjaolt. Vahel teevad aga ka naised aga siis olevat nad sellegi meestelt õppinud. Nii nad räägivad.

Muuseas eile oli NG film usa naistevanglast. Kus öeldi et naiste ellujäämisstrateegia on meeste omast erinev. Kui mehed moodustavad subkultuurilisi gänge tunnustatud alustel, nagu mustad, aarialased, mehhiklased, mustad muhhameedlased jne. Siis naistel sellist sotsiaalset tausta ei ole, või ei ole see sedavõrd määrav, vaid nemad moodustavad nn. perekondi. Kus vanemad naised mängivad vanaemasid, nooremad lapsi ja autoriteedid/naised mängivad isasid. Väga huvitav tähelepanek. 

Osa resignatsioonist tuleneb sellestki et ega olegi enam sellist poliitilist jõudu mille poolt olla et teostada enda aktiivset valimisõigust. Tuleb end sellest ka siis lahti mõelda. Aga õnneks jäävad liikumine ja reflektsioon ja teatud uued kogemused ja meeldivad inimesed.  Mis on tore.Liikumine on elu. Nad liiguvad selleks et ellu jääda nagu ütleb telekanal. Mis on sulatõsi.

Advertisements

4 Responses to “Keskeakriisist”


 1. 2 andrus 9.11.2010, 14:02

  Oh mis kena kukeaabits. Kui sa aga tõesti tõde otsimas oled siis ära mu isiklikest ekskurssidest end eksitada lase vaid otsi ikka Jumala tõde ja seda on ka minu jutu seest leida küll. Juhul kui sa suudad seda veel vastu võtta. Sellised mehhaanilised skeemid ei paku palju, parem ikka mõista ja aru saada seda mida sa loed.

 2. 3 Kersti 9.11.2010, 21:48

  Jupiter, Sa vihastud… ?

  Igas tahes, ma ei osanud arvatagi, et see “kukeaabits” ärritada võib. Mistahes skeemi ei pea ju skeemina mehaaniliselt rakendama hakkama, saab ju kinni pidada, mis hea on…

  Ja aabitsa autori kohta veel nii palju, et ehk tahab Jumal taas kord tarkade tarkuse tühiseks teha jõleda v labase jutluse kaudu…? Panen ühe lingi veel, ühele teisele raamatule, kus alguses ta räägib, kuidas Jumal talle lõpuaja ärkamise kohta visioone andis ja neid looduses tunnustähtedega kinnitas. Kusjuures mees ise oli “anticharismatic and proud of it…” Ja seda joont on viimased 20 aastat aetud, kusjures 10 a tagasi öeldi neile, et in 10 years, it will start with wine… (Et mis mu point on… no ikka see sama, mida Sina kunagi järgisid: et mine neid teiste inimeste ilmutusi tea…)

  http://www.charismamag.com/images/stories/pdfs/Bickle_Growing-Prophetic.pdf

 3. 4 andrus 10.11.2010, 7:38

  Mis ma nüüd ikka vihastun, ikka kena kui hääd tahetakse. Ma ei oska vist lihtsalt enam tagasi ronida sellesse terminoloogiasse ja arutlusviisi, ma kardan. Luugid ja veinid jms.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
Advertisements

%d bloggers like this: