kui ma annan õiguse………..

viktimiseerimismehhanismile kui enamuse enesekaitsele agressiivse ja hääleka vähemuse suhtes mis tükib enamust ümber defineerima, siis pean ma andma enamusele õiguse ka enda suhtes juhul kui mina kollektiivi või enamuse suhtes olen käitunud nende meelest sobimatult. Jah, nõus aga siin on see “aga” et kirik kui asutis peaks olema minu meelest rahukultuuri edendamise asutis ja siin peaks valitsema reeglid mis lähtuvad kui nüüd mitte otseselt Jeesuse õpetusest (mida oleks ehk palju tahta) siis ometi kasvõi selle maailma rahutegemise ja konfliktilahendamise varasalvest st. et kirikus peaks olema nood kõik kasutusel ja just rahutegemise vallas peaks kirik olema evolutsiooni lõiketera kui meenutada de Chardini.

Aga pole nii, ja sestap ma ütlengi  et käitub see asutis samal tasandil kui saapavabrik. Hullem veel, kui saapavabrikus on kõik siiski lepinguliselt määratletud siis kirikus oleks hea kui sealgi nii oleks aga ei ole mitte. Kusagil vabakiriklikus allhoovuses elab veel mälestus kirikust kui moraalikogukonnast ja elab ka ehe iha moraali alusel viktimiseerida võtmes (pange siis kurjategija endi seas välja – Paulus). Ja nagu minu kaasus näitas ei kõhelda hetkegi seda kasutamast täiesti animaalselt teadvustama ja emotsionaalselt. Täiesti ehedalt demoniseerides. See noorepõlve lootus (nõukaaegne küll aga toonased me ju olemegi) kirikust kui armastuse oaasist ja alternatiivist selle maailma julmusele sai edukalt hävitatud kiriku enda poolt. Ja ega ta enam olegi alternatiiv ehkki nõukaajal oli. Kogemus seegi. Ja ma julgen seda ka teistele öelda …………….aga see pole see pole see pole see……..mis ta paistab.   Ometi pole ma usku kaotanud ja möönan ka kiriku funktsionaalset väärtust ning suur lugu Jeesusest on mulle jätkuvalt paeluv. Puudutab mu kogemus aga ennekõike ühte konkreetset kirikut mida ma üle 20 aasta teenisin.

Kiriku ainus zhanss minu arvates ongi rahukultuuris ja selle edendamises hetkel. Ärkamine ei ole lahendus seda enam et seda ei ole ega tule. Ja kas polegi see ärkamine  elik kollektiivne pulbitsus (Durkheim) midagi muud kui moraalne erutus ühelt poolt ja moraali alusel teiste viktimiseerimine ja detsimeerimine teisalt? Millega kaasneb igast veidrat fenomenoloogiat veel lisaks. Omade peksmine et teised kardaks nagu Venes öeldakse. Ilus oli Lushkovi vastus  et venes on enese kaitsmine selle tunnistamine et ollakse süüdi ja seetõttu ütleb ta vaid et see on muda ja saast mida ta kohta öeldakse. St. ta tunnistab süüdistused saastaks ilma et hakkaks neile vastama. Tal on õnneks veel tribüüni millelt rääkida. Tavaliselt võetakse see aga millaski ära.

Kolmas tee-rahukultuuri tee peaks olema kiriku tee. Teadlik valik mida õpetatakse ja teatakse ja mille alusel toimeldakse, nõudes endale ühiskonna heidikuid. Ainult uus kultuur saab tuua lahandit ja õigustada kiriku eksistentsi. Miks sõditakse vanglas vangla subkultuuri vastu, lihtsalt seetõttu et see on kastikultuur ja ebainimlik ja ei jäta inimesele võimalust teiseks saada ega muutuda. Seal oled sa mingite määrangute põhjal igavesti paigas ja liikuda saad sa reeglina vaid allapoole. Miks sõditakse euroopalike väärtuste eest Eestis – samal põhjusel.

Eilses foorumis oli tore arutlus Islamist et olla neil meestel väärtusi ja väärikust ja sellepärast tahtvat Prantsuse naised nendega sugu teha. Olgu siis või kott peas. Naised aga ei paaru reeglina luuseritega. Järelikult on prantsuse naised vähemasti osalt juba omad prantsuse mehed luuseriteks arvanud, sest neil pole põhimõtteid ega väärikust. See Hvostovi poolne Toomaspuli refereering oli õõvastav. See oli teadlik utreering ja naisi halvustav ning üldistav seda paradigma mida nimetatakse ka et “headele tüdrukutele meeldivad pahad poisid”. Ehk küll aga naiseks nad neile siiski sageli ei lähe.

Ja naised ei küsivat ehk väärtustest enamat kui need luuser/võitja skaalal väljenduvad ja on ehk valmis paaruma kellega tahes kasvõi kastiühiskonna liikmetega kui nood tõesti vaid ülemisest kastist ehk võitjate omast on. Seega on lahing Euroopa pärast juba kaotatud. Aga USA ga on teine lugu. USA ei ole riik vaid eluviis ja tundub siiani et vägagi elujõuline eluviis. Meie siin Euroopas oleme minevikust trühvlite tuhnijad ja pisut kibestunud kõik ja sellistena pole euroopa traditsioonilisel rahvuslusel tulevikku niiehknaa. Islam on noorte vägivaldsete meeste usk ja loob oma ummaga kenasti ka uue noorte vägivaldsete meeste kogukonda mis tundub kohati ka naistele üsna meeldivat. Hoolimata hinnast mis naistel tuleb maksta ja see on mõneti kõrgem kui meestel. Peaasi et truudus, olgu ma siis peale teine kolmas või neljas naine?  Truudus mulle kui kolmandale naisele? Hmm?

Ühesõnaga euroopa oma väsinud rahvusluse ja sekulaarse humanismusega ei paku enam ühisnimetajaid juba seetõttu ei paku et individualismiindeks on kole kõrge ja see lõhub kogukondi. Islam võtab meid aga ikka kui kogukonda mis ühiselt vastutab. Kui pastor Jones tahab põletada koraani siis vastutab USA president, ükspuha mida ta ei kobiseks ka isikuvabadustest.   USA on ka individualislik aga ometi on seal veel mingeid suuri usulisi ja muid ühisnimetajaid mis seda tasakaalustavad ja seega ja seetõttu ongi USA mudel kõigest hoolimata elujõuline.

Kolmanda tee kohta ei tea ma paremat kui http://www.ualberta.ca/~cbidwell/DCAS/third.htm

pluss veel mennoniitlikud praktikad. See võiks olla teeks välja tupikust kus kirik praegu on, püüdes pakkuda lagunevas ja väärtusteta ühiskonnas juba ammu lahtunud romantistlik/rahvuslikku kokteili mis enam kedagi ei joovasta. Absol kedagi. Seda kriisi tajuvad ka klerikaalsed fundamentalistid aint et nemad näevad lahendit katoliikluses või õigeusus, mina mitte. Mina näen lahendit Jeesuse õpetuses ja Mäejutluses.

Hetkel kirik aga ei lahenda konflikte niigi hästi kui ilmlikud asutised. Aga võiks, vähe sellest peaks lausa. Olles kogenud kogukondliku demoniseerimise õudu omal nahal ei kipu ma iiales tagasi sellisesse kooslusesse. Ometi ma usun et ka juriidilised isikud suudavad meelt parandada, kasvõi läbi indiviidide kes neis on ja elavad. Nii et mööndes viktimiseerimise legitiimsust ja praktilisust mõistan ma kogukonna õigeks enda suhtes tehtust sest ühest küljest nad tõesti ei tea mida nad teevad ja kui eesmärk pühendab abinõu ja eesmärgiks oli minust lahti saada siis tegid nad seda tõesti vahendeid valimata. Mõistan õigeks aga puht tehniliselt ja mööndes et kui paremat ei teata ega õpetata mis siis ikka muud oodata. Kirik säärasena on aga mõttetu asutus ja tal pole ka tulevikku. Loomulikult suudab ta välisraha toel tiksuda veel kaua aga mõttetu on ta siiski. Kiriku teeks ja lahendiks on teada ja õpetada Jeesuse õpetust ja rahutegemist sest Jeesus kiitis nood õndsaiks. Ja siis praktiseerida minnes ja nõues endile heidikuid, kasvõi läbi restoratiivõiguslike programmide, püüdes lepitada inimesi enda ümber. Sotsiaaltööst rääkimata. Kolmas tee aga eeldab tavapäraste väärikuse ja väärtuste hülgamist. Kui keegi palub sult kuube siis jäta ka vammus jne. Jeesuse tee on uue kogukonna loom läbi armastuse  ja eneseandmise. Islami tee on uue kogukonna loom läbi sõjaka ritualismi. Mis muidugi ei välista armastust ja eneseandmist umma või ka väiksema kogukonna sees. Kristlus on fragmenteerunud ja seklariseerunud ja kui tal pole ka uut pakkuda siis jõuetu. Aga võiks olla uut pakkuda, suuri trende see ei väära aga kohalikul tasandil võib midagi muuta veel küll. Umma tuleb niiehknaa oleneb ainult millal. Mis saab aga Islamist kui tal enam vaenlast ei ole, arvata et midagi head ei saa. Tuleb reformatsioon ja tapab tasapisi sellegi usundi. Nii et olgu reformatsioon teile kerge jääb vaid soovida. Selleni läheb aga veel ehk paar sajandit aega.

Advertisements

0 Responses to “kui ma annan õiguse………..”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: