Teatrit vaadanud olles

Vassiljev ja Bubõr ta tegid sinna….

Mis on tsitaat J. Viidingu luuletusest. Kena reveraans. Kivirähki näidendeid vaadanud olles tuleb aga tõdeda et mingist hetkest hakkavad need kõik väga sarnased tunduma. Voldemar; Orav ja Meri ja nüüd see. Kindlasti olen paari kolme tükki veel näinud, mis hetkel küll ei meenu nimepidi. Ikka kisub jandiks kätte. Ikka on mingi labasevõitu detail mis kipub korduma, nagu selleski tükis see et kõik eestlased on Ennud või ehk Ened. Eestlased on selles tükis nagu siilid Kalevipojas kes vupsavad välja kust iganes, siiski reeglina abipersonali hulgast ja ajavad muudkui oma rida et tehke peale teater küll me ta üle võtame. Eestlased on selles tükis nagu haigla sanitaarkorrus, kes ka mingil kombel valitseb kõige muu üle haiglas, sest kõik neist sõltuvad. Ja seisus ei luba ju ülemal alama töös teha. Ja nõnda ta sõltuma jääbki. Vastupidi ehk lubab seisus ja uhkus küll teha. Ja selle järgi need eestlased seal kibelevadki.

Venelased on selles tükis sellised neutraalsed inimesed, spetsialistid, Põhjala moderni meistrid. Mina küll teadsin seda maja ja Tallinna õnnepaleed ennekõike kui juugendit. Seal aga põhjala modern. Olgu peale. 

Saksad on aga seal hääbuv sugu oma veidruste ja rituaalidega ja tüki lõpuks nad ära hääbuvadki kõik seltsis, tükkis oma püha reliikviaga kel habe kasvab. Ja neiuga kes müüri sisse müüritakse. See Ennude detail on nagu lauatõstmine Oravas ja Meres. Nalja pole aga tee ühte veidrust neli korda ja kõik hakkavad naerma. Enn, Enn, Enn, hahhhaaa. Eestlased on tõusev sugu kes kõik toona Petertburis parema lobi peal olid niisama nagu nad täna Soomes või Iiris on. Ainult täna nad eriti tõusev sugu ei ole. Ehk aitab aga oma riigi periood raskemast üle?

Üldiselt on aga maailm pöördunud itta nagu Sütiste sõnas ainult et veidi enam itta kui tema mõtles. Mida oleme meie, või mida on saksadki täna oma 90 miljoniga. Neil oli toona veel üks suurem tõus ees. Mis lõppes fiaskoga. Toona keegi sõnas et häda rahvaga mis on liiga väike esimene olemiseks ja liiga suur teine olemiseks. Aeg on aga muutnud ja siin Euroopas, Euraasia Tsukotka vastasotsas ei toimu enam midagi palju erilisemat kui selles teises otsas ehk Tsukotkas endas. Saati siis siin “Euraasia kitsas esikus”. Tõmbetuult siin ju niikuinii ei ole. Mis on sakste 90 mln täna võrreldes Hiina 1,3 või India 1,3 miljardiga. Täpe. Või siis kasvõi USA 300 milliga. USA pole rahvus vaid eluviis.

Et kena reveraans siis Viidingule. Surnuid me vahel austada oskame aga elus ei aita me neil püsida. Kas ei tehtud teda just enne lavastaja ametist lahti kui tal see juhtus. Sealtsamast majast lahti, mille Vassijev ja Bubõr sinna tegid.

Advertisements

0 Responses to “Teatrit vaadanud olles”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: