Vaheta usku

Vaadates seda kuidas inimesed, kristlased, ei ole oma olemuselt muutunud vaid on vahetanud üksnes oma viha objekte, tekib vägisi mõte et miks nad ometi usku ei vaheta. Kasvõi näiteks budismi vastu. Kui su kristlus muudab vaid su viha objekti milleks siis sulle see? Nüüd vihkad kuradit ja tema jüngreid. Ja armastad Iisraeli ja tema poliitikat sest selle kohta on VT-s kirjakohti. Selline Sionistlik kristlus /nagu  Riho ütleb/ ei ole aga üldse kristlus minu arvates. Kui su usk ei muuda sinu kvaliteeti, siis vaheta ta välja. Sa vastad et küsimus ei ole mitte kvaliteedis vaid tões. Mina aga vastan et tõde mis kätkeb, tolereerib ja sanktsioneerib vägivalda ei saa olla TÕDE. Ja ikka Gandhist mõeldes.  Ainsad inimesed kes ei näe Kristuse õpetuse vägivaldsusetust on kristlased. Ei taha vahetada? Ära siis vaheta. Väga hea.

Ja ühtlasi vastates Erkkile jah just nii ta on, et päästetud saadakse selleks et päästetud saada ja kuuluda uude gruppi. Uus grupp apelleerib aga tõele. See ei ole aga see tõde ma kardan. Ma mõtlen et see ei ole Jumalik tõde vaid see on selline segu Vanast Testamendist, kus “jumal” sanktsioneeris tervete rahvaste ära hävitamist. Täna, mil kristlus on marginaalne vähemusgrupp ei ole see kindlasti nii ja nii saavadki vabakirikud kõik ajaloolise patu omistada tagantjärgi suurele ja vanale kirikule, öeldes et meie ei oleks nüüd küll niimoodi teinud. See on see kirjakoht variseridele et te kaunistate oma isade mälestusmärke…. Mina arvan jah et kui usk ei tee inimest paremaks ega tõsta tema inimlikkuse kvaliteeti siis on see usk tühine. Minu jaoks oleks veelahkmeks justnimelt seesama suhtumine vägivalda. Ja ma ei mõtle siin sugugi ainult füüsilist vägivalda. Ma mõtlen ka kollektiivse vägivalla administratiivseid vorme, misläbi inimesi survatakse sageli ja endi seast ära aetakse. See on veelahe,mitte variseride lemmikteema ehk see mida ja kellega voodis tehakse. See on lemmikteema kuna see tekitab kõhinat nende seas ja sees kes teiste üle otsustavad. Minu jaoks on veelahe vägivallaeetikas. Sugueetikud aga pruugivad vägivalda hea meelega nagu kirjakohas abielurikkujast naisest.

Advertisements

3 Responses to “Vaheta usku”


 1. 1 Erkki 25.04.2010, 11:36

  Kahtlustan, et tihti ollakse kristlased hoopis muudel põhjustel, kui selleks et olla parem inimene. Või vähemasti ei kätke “paremaks inimeseks” olemine vägivallatust. 🙂

  • 2 andrus 26.04.2010, 9:22

   Jah eks taheta lihtsalt päästetud saada, kuuluda ja omada elukindlustust “force majore” suhtes ja lihtsalt surm ja surmahirm, eks need ole need ajendid omal ju ka.

   Aga võiks ju viivuks röövikust valmikuks tõusta küll

 2. 3 Aare Luup 25.04.2010, 21:15

  Andrus ikka vana kännu taga kinni. 🙂

  Eks meil ole igas konfessioonis selliseid gnostikuid vaja tegelikult. Ja neid on ka igal pool, olen märganud.

  Õpetus on ju gnostikutel püsinud vaatamata variatsioonidele muutumatuna vähemalt kaks aastatuhandet:

  “Praeguse maailma on loonud- mõjutanud kuri Demiurg, millest annab tunnistust see, et maailmaga on asjad valesti- ta on täis vägivalda ning ohvreid ja ohverdajaid.

  Kuid sellesse Pimedasse maailma on aegajalt saadetud Valguse saadikuid otsekui kiirekesi pilakasesse öösse (Jeesus, Gandhi jne).

  Kes iganes võtab vastu Püha Tõe, selle südame põhjas sünnib Lunastav Teadmine- Gnosis. See hakkab inimest juhtima tagasi tema algsesse igavikukoju, välja siit hädaorust.

  Gnosis on vähestel äravalitutel, kuigi paljud teevad näo, et on kristlased ja kuuluvad kirikusse. Ometi- kuna nende südameis puudub Gnosis, siis on kõik nende vaev asjata. Nad ei ole seesmiselt ümber muudetud Ingelolendeiks, kelles ei sisaldu vägivalda, pattu ja liha (sarx), vaid on ikka Demiurgi poolt rikutud maailma pimeduses ekslemas.

  Gnosise vastu võtnud usklik ei kuulu oma seesmise inimese poolest enam sellesse maailma. Tal on küll näivalt ihu (nagu ka Jeesusel oli vaid näivalt patune liha ümber), kuid tegelikult on nad Vaimolendid, keda on täielikult ringi muutnud Tõde (Gnosis). Neis ei ole enam mingit vägivalda. Veelgi enam- otse vägivaldse innuga vihkavad nad kõiki pimedusejüngreid, kes väidavad et nad on ühtaegu nii pühad kui patused (sempre sanctus et peccator) ning saavat õndsaks Jumala armulisuse tõttu, mille Ta neile osaks rehkendab, ilma et neil oleks üldse vaja Gnosist.

  Sellised Gnosise eitajad peavadki langema halvakspanu ohvriks, kuna nad ei ole suutnud ära kaotada oma liha (sarx) ning mõned jultunumad neist väidavad isegi, et liha käib nendega paratamatult surmatunnini kaasas.”

  Samas on õpetuslik mitmekesisus alati hea ning tervitatav. Seda mitmekesisust tuleb minu arvates hinnata juba tema enese pärast- teisiti ei ole targemaks saamine kuidagi võimalik.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: