ahvide planeet

Seal nood isandad/emandad kümblevad soojaveeallikates. Vaatasin mina pühapäeva hommikul üsna pikalt Soome kanalilt pikemat filmi Jaapani lumeahvide ehk Jaapani makaakide tegemistest. Ja enneäe neilgi on selline sotsiaalne korraldus mis tundub bonobodele mõneti sarnane olevat. Valitsevad naised, oops emased. Õigupoolest valitseb siis naiste nõukogu või klikk, mis otsustab kes meeste, oops isaste hierarhiast sugutama lastakse ja mitte. Nii et ole sa või peale isaste hierarhias esimene, kui naiste nõukogu otsustab hoopistükkis kolmanda kasuks siis ei ole sul mitte midagi teha. Tea kas see  on moraalne või mis üldse moraalne on? Sipelgatel on kõik moraalne. Inimestel on aga küll mingid reeglid mida moraaliga seostatakse. Ahvidel on see moraalne mis käib reeglite järgi. See et emased ühiselt otsustavad kelle nad meeste hierahiast valivad.

Bonobodel oli vist sotsiaalne rahu seeläbi tagatud et ükski isane ei tea kunagi millised tema järglased on ja seetõttu peavad nad kõiki mingi austuse või vähemalt tolerantsiga võtma. Tundubki et loomariigis on kaks peamist mudelit. Esimene siis see ja selline kus meestehierahia otseselt valitseb. Ja winner takes it all, nagu öeldakse. Et tema võtab kõik ära mis tema tahab ja ülejäänud võivad siis ülejäänu omavahel ära jagada. Kui niigi. Vahel ei jäägi midagi jagada. Noored isased uluvad niisama kusagil kaugel metsas ja ongi kõik. Selline mudel on ka väga territooriumiteadlik ja tundlik jms.

Selliseid emaste valitsuse vorme on üsna harva ja vähe. Inimestel eriti. Ilmselt on siin midagi tegemist ka inimeste sedavõrd pika elueaga. Irokeesidel olid naistenõukogud mis valisid juhte, eriti tippjuhte aga juhtideks valisid nad siiski mehi. Praegu lääne demokraatias tundub ju üsna sarnaselt olema et naised kuna neid on rohkem ja nad on ka aktiivsemad, valivad juhid ja tavaliselt ikka mehed valivad nad. Kui me kujutaks  ette maailma mida tõesti naised valitseks siis ilmselt bonobode või jaapani ahvide mudelini asi siiski ei läheks. Aga mine sa tea. Religioon ju ikkagi kinnitab ja kinnistab meesmudelit ja meeste maailma mudelit tükkis tema territooriumite ja omanditega.

Seegi on naiste maailma mõju et üks mees ja üks naine korraga. Kui oleks polügaamia oleks kõigil asi hullemini. Nii naistel kui kehvematel isastel. Naistel lööb tundeelu segamini ja kehvemad isased jäävad jälle metsa tühjalt uluma. Kuidas käitub aga meeste poolt valitsetav kogukond mida ei ahista seadused on näha või Pitcairnilt. Et ahistavad mehed ise. Et moodustavad mingi vennaskonna mis kõiki saare naisi mingi ühise ressurssina käsitleb. Ja meeste solidaarsus on sel juhul enam ja määravam kui suhe naisega. Üks variant on eladagi eri kogukondadena nagu Uus-Ginea mitmed hõimud ja Vana kreeka mitmed polised. jt.   

Mõnd aega käsiteldi naisi ühisomandina Pitcairnil vähemalt. Ja naisedki ju teadsid kuhugimaani et nõnda see olema peabki. Viimaks tuli aga seadus neilegi järele. Või mujaltki… Kui naised saaks kõik ehk ümber teha tea mis siis oleks. Ehk oleks siis võimalik nii Jaapani makaakide mudel kui ka bonobode oma.  Meestele oleks see ehk alguses raske aga hiljem läheks ehk kergemaks. Mine sa tea. Praegu oleme aga teel kiiresti sooneutraalse kompetentsi poole mis tegelikkuses aga nii soooneutraalne ei ole midagi.

Üldiselt hakkab aga ära viskama see kriminaalkultuuri promomine teles. Eelmine nädal Eesti telefilmi esilinastus “pangarööv”. Siis “punane elavhõbe”. Siis nõia-Ints ja nüüd Kangus. Mul siuke amet et ei saa sellest nn “romantikast” enam vaimustatud. Pealegi on need uued tähed – sellised poolemeelsed ja poolekeelsed. Ma omaette mõtlesingi et millal Ints end paljaks ajab. Ja enne kui arugi sain oli mees paljas ja otse loomulikult Ajasaagimi üritusel vupsates välja sinisest prügikastist. Ka farmi Gaabriel alustas nõnda ja ka tema on paha poiss, ju ikkagi Prantsuse võõrleegioni kooliga. Ehk küll nonde kahe uue kangelasega võrreldes on ta ehk suisa geenius. Ja trikikott saab siukestel meestel ruttu tühjaks. Kaua sa ikka oma kangelastegudest räägid või tätoveeringutega uhkeldad ja seletad mida tähendab do’nt follow me law. Tuleb ikka paljaks ajada ennast ja otse loomulikult Ajusaagimi ees kes on Eesti ajakirjanduse suur kollane Madonna, ehk kehastus. Ega nüüd kanguse poisil kah muud üle jää kui sinises prügikastis Anu juurde. Et tuleb Farmi-Gaabrieli farmi minna, mille omanikuks Ajusaagim on. Kahju poistest aga midagi pole teha kui tahad kuulus olla aga pole millega. Ja raha omada aga seda oidu ja oskust millega teenida ei ole.

Advertisements

1 Response to “ahvide planeet”


  1. 1 Margus 12.04.2010, 19:38

    Ajusaagim on edev ja lihtsameelne tibuke meedia kukekarja keskel, keda kanaltwo osavasti ära oskab kasutada statistika upitamiseks. Aga pole ka ime, kui tibu iga kukehakatisele käe kubemesse topb, nagu juhtus see trikimehega. Ajusaagim tahtis kohe teada, kui kõva kukk on siis seksikamaks valitud. Vaene mees läks näost kaamera ees roheliseks. Seleta siis kogu elu, et tibi pistis käe nalja pärast püksi – et saadet teha ja rahvas ruigaks teleka taga. Eesti rahvas ju jube häppy, vaat mis ajusaagim tegi! Kas sa nägid? Äge tibi!

    Indias ongi teatavasti nii täbar lugu, et isased uluvad ringi. Poisse sünnib nii palju võrreldes tüdrukutega, et tüdrukute isad teenivad suuri varandusi tütart mehele pannes (loe: müües). Võib öelda küll, ku võtta arvesse rahvaarvu indias, siis 1/5 maailma meestest vahib vesise suuga pealt. Ulu mis sa ulud, aga emaseid pole. Naisevõtt on lootusetu ettevõtmine. Eriti veel siis, kui sa vaene juhtud olema. Aga süsteemi mõtlesid välja mehed, mitte naised! Emandad ruulivad 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: