Alles ta oli…

Jah, ei saa Etioopia mees muuta oma nahka ega leopard oma tähne ega moralist oma loomust salata. Olgu ta siis kes tahes, ikka vupsab moralist välja. Ainult et usumees võiks ennekõike usumees olla. Oleks parem nii talle endale kui ka teistele.  Ja Evangeeliumi kohasem.

Eilse jutu jätkuks niipalju et kas ja kuidas saab identiteeti jõustada läbi armastuse. Saab aga vaid armastavat identiteeti – ei muud. Moraalset kah ei saa. Usul on palju vilja ja vilju. Lausa neljaviljapuder. Mina ei saa aru miks alustada seksuaalmoraalist? Miks mitte ligimese hoolimisest ja aitamisest ja majandusest. Kas on eetiline teenida näiteks päevas 10 tuhat krooni ja see enda tarbeks ära kulutada? Ma ei tea, mulle vahel tundub et ei ole. Kas on eetiline elada sellises ühiskonnas kus niimoodi saab teha ja tehagi niimoodi samas kaebeldes selle ühiskonna üle. Ma ei tea, küsitavusi tekitab vähemasti.

Ja samas tunda huvi teiste magamistubade vastu? Ma ei tea, eks ta vähe imelik tundub ju. Aga kas kristlased on leebemad rivaliteedi osas taodeldes piiratud ressursse? Aga teeme katse – kantsel ja kantsli kasutamine on auasi ja seega väga piiratud ressurss on olla teenistuse ajal kantslis. Kas pole? Sealt võikski alustada, proovimisega.  

Aga jah alles see oli kui Richard Wurmbrandt Läände tulema sai. Ja antigi välja üks tema esimesi jutlusi, “Valgete lehekülgede Evangeelium”. Mis oli tore. Nüüd on Päevalehed valged. Ja ma olen nendega täiesti ühel meelel. Ma ainult ei osanud arvata et see valitsus sellega hakkama saab. Aga õnneks ei lähe see läbi. Mis aga näitab seda tendentsi mis valitsuse sees ometi on ja mis on igati kooskõlas nende varasemate suundmustega. Et meie demokraatia peab olema tugev ja otsustav. Nii tugev et suudab demokraatilisi põhiväärtusi maha suruda kui tarvis. Ja liiatigi õigustab seda see teine jõud mis olemuslikult kuri ja korruptiivne on. Tallinna linnajõud. Tallinna linnajõud on aga hoolimata kõigest siiski märksa sotsiaalsema suunitlusega. Tegelikul vajavad nood jõud üksteist. See valgete lehtede asi pani praeguses valitsuses vähe pettuma küll. On olemas kalduvus praegusel ajastul “kontrollitava demokraatia” ja vaikiva ajastu suunas. Vaieldamatult on. Vahest on aga nad lihtsalt liiga kauaks võimule jäänud. Eile nägin ma esmakordselt aktiivset reisisaatjat. Aga miks ta rahutu oli sellest ma aru ei saanudki. Käis muudkui bussi mööda edasi-tagasi.

Aga fundameestega ei ole enam ühist teed. Katoliku kirik laguneb silmade all. Sulab oma kredibiilsuse mõttes. Lõputud skandaalid ja kinnimätsimised nagu ikka jäikades ja hierarhilistes struktuurides millele näo ja mulje jätmine on olulisem kui tõde.  Ja ametkonna nägu on olulisem kui laste hinge- ja ihuhaavad. Miks see nii on et patriarhaalsetes ja jäikades struktuurides selliseid asju sageli juhtub? Tundub et sagedamini kui mujal? Seal on midagi peidus. Kui autoriteedirollid on paigas siis ikka tekib kiusatusi oma võimupositsiooni ära kasutada. Ja vaadates tänast katokirkut Euroopas ja Põhja Ameerikas paneb küsima kas fundamentalistide moraal ei olegi üldse ja ülepea näo jätmine ja nägude tegemine. Viimati ei olegi seal mitte midagi muud. Ja nutulaul võtmes “oh ma vaene Tardo liin” ei ole muud midagi kui nostalgia kunagise märksa puhtama näo järele, kus veel lihtsalt ei räägitud ega teatud aga kus needsamad asjad siiski toimusid. Ma ei tea paneb küsima aga küll. Ja tundub nii. Ega ole ju kindel et inimesed suudavad pisikeste vabakirikliste pattudega piirduda nn. grillpattude ja lennukis veinijoomisega. Ma kardan et lööb suuremaid asju kah ikka sisse. Mõnel vähemalt.      

Aeg on selles mõttes ju tore et näitab et on kõrgemaid ja ülemaid väärtusi mille nimel seda tehakse. Et on olemas tõde ja patt ja see kõlab praegusel ajal Angela Merkeli suust veenvamalt kui paavsti enese suust. Katoliku kirikul oleks nüüd ülim aeg loobuda universaalse tsölibaadi nõudest kõikide preestrite suhtes. Õppige vendadest õigeusklikest.

Vähemaga siin enam ei pääse. Või siis avada preestriamet ka tsölibaadis elavatele naistele ehk nunnadele. Ilmselt ei tehta aga kumbagi vaid vindutakse edasi. Veetes terve järgneva sajandi protsessides kuni see asutis viimaks ära keelatakse. See võib aga varem juhtuda kui me arvame. Nii ütleb kõiketeadja – silmad kurgivees.

Advertisements

0 Responses to “Alles ta oli…”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: