Kommentaarid fundamentalismi kohta

Usulise äärmusluse vormi mis rõhutab usupõhimõtete jäikust ning ei arvesta kultuurilise konteksti ega muutuvate oludega nimetatakse ka usuliseks fundamentalismiks. Lisaksin selle kohta mõned võimalikud tunnusmärgid.

1)Tugev rõhuasetus usu aluseks oleva Pühakirja eksimatusel. Enamjaolt kaasneb sellega ka soovimatus Pühakirja tõlgendada ning püüd mehhaaniliselt teatud Pühakirja põhimõtteid ja kirjakohti nii enda kui teiste eludes rakendada.

2) Vaenulikkus kaasaegse maailma suhtes mida reeglina tõlgendatakse moraalse allakäigu terminites.

3) Vaenlase kuju otsimine, kusjuures enam ollakse huvitatud vaenlase markeerimsest kui tema tundma õppimisest.

 4) Suhtumine vägivalda. Kas usk muudab inimese armastavamaks ja sallivamaks kõigi teiste, ka täiesti erineva ilmavaatega inimese suhtes või vastupidi. Sallimatus erineva ja teisiti mõtleva inimese suhtes oleks peamiseks indikaatoriks usuäärmusluse ära tundmisel.

5) Reaalsuse salgamine ning elamine nn. usulises subkultuuris.

 Eriliselt on tänapäeval kõneaineks Islami fundamentalism, millest on räägitud viimasel 20 aastal. Tundub siiski et islami fundamentalismi olemusest pole õigesti aru saadud. Valesti on mõistetud seda, mida nad taotlevad, sest et igasugune vägivald nii Araabia maailmas kui islamimaailmas kantakse tegelikult islami fundamentalismi alla. Ka kõik üksiküritajad, üksikud terroristid kui ka sellised riigid, kellel usuga võib-olla väga palju seotust ei olegi, seotakse ikkagi islami fundamentalismiga.

 Islami fundamentalismi põhiidee sarnselt kristlikule fundamentalismile on see, et tuleb tagasi pöörduda usulätete juurde. Tuleb tagasi pöörduda puhta usu juurde, mille viimane inimkonnale saadetud prohvet – prohvet Muhammad – 7. sajandil inimkonnale tõi. Ja islami fundamentalismi kaks peaküsimust on järgnevalt:

  1. Kes on tõeline moslem.
  2. Milline peab olema see ideaalne ühiskond ja riik ning kes peaks seda valitsema.

Fundamentalism on siis üldisemalt kindlatelt alustelt lähtuv maailmavaade, mis väljendub ka tegevuses. Fundamentalismi pooldaja ehk  fundamentalist tõlgendab mingi õpetuse alusdogmasid või liikumise juhti(de) ütlusi sõnasõnalt ja täidab neid kõrvalekaldumatult. Mingis mõttes on fundamentalism igas religioonis kuigivõrd paratamatu vastureaktsioon pluralismile ja relativismile. Küsimuseks pigem see milliseid vahendeid on fundamentalist valmis oma tõekspidamiste  eest võitlemisel kasutama ja milliseid mitte. Kitsamalt tuleks küsida kas fundamentalist on valmis kasutama vägivalda või mitte. Kas usk antud esituses väärtustab või muudab elu odavamaks?

Väga oluline on fundamentalisti jaoks mitte vaenlase tundmaõppimine, vaid tema identifitseerimine. Religioosne fundamentalism eeldab ka ühe Absoluutse Tõe olemasolu; nii, nagu matemaatikas on aksioomid, on ka protestantlikus fundamentalismis dogmad. Need asjad on tõestamatud, ent ümberlükkamatud. Nad eksisteerivad pühade dogmadena ning justnimelt nende olemasolu on kõige kindlam fundamentalismi tunnus.

Näiteks tänasest fundamentlismist oleks Randall Terry ütlus ühel propagandaüritusel 1993: “Ma tahan, et te laseksite end üle uhtuda sallimatuse lainel. Ma tahaksin, et te laseksite end üle uhtuda vihkamise lainel. Jah, vihkamine on hea (…) Meie eesmärk on kristlik riik. Meil on piibellik kohustus, Jumal on meid kutsunud seda maad vallutama. Me ei soovi võrdset aega. Me ei soovi pluralismi.”

Religioosne fundamentalism

Enamasti kasutatakse mõistet religiooni kontekstis (näiteks piiblifundamentalism, islami fundamentalism), harvem muus seoses.

Laiemalt mõistetakse fundamentalismi all siis traditsionalistlikke ja modernismivastaseid usulisi liikumisi (usuline ekstremism). Enamasti tekivad need püüdest säilitada oma eristuvat identiteeti ja vältida sulandumist (võõrasse) keskkonda. Termin ise pärineb protestantliku kiriku rüpes 20. sajandi algul kujunenud fundamentalistide ja modernistide debatist.

 Täpsemalt kitsamalt pärineb termin USA-s ilmunud raamatusarjast „The Fundamentals“ mis  möödunud sajandi algul välja anti. Religioosse fundamentalismi sisuks on uskumus, et teatavad usulised tekstid või dogmad on paikapidavad ja veatud vaatamata nende vastuolule kaasaegse teadusliku maailmapildiga, või püüe pöörduda tagasi õigete ja rikkumata aluspõhimõtete juurde, millest suurem grupp on väidetavalt eemaldunud või kõrvale kaldunud.

Erinevate usundite fundamentaliste ühendab rahulolematus ühiskonna sekulariseerumisega, tihti on nad aktiivsed osalised poliitikas. Ameerika Ühendriikides on kristlikud fundamentalistid püüdnud avaldada mõju kooliprogrammide sisule, eriti seoses evolutsiooniteooria ja seksuaalküsimuste käsitlemisega.

Mitmed religioossed grupid, keda nimetatakse fundamentalistlikuks, vastustavad fundamentalismi terminit erinevatel põhjustel. Leitakse, et mõistele  on kujunenud teatav negatiivne varjund. Mõned grupid võivad olla arvamusel, et eristavat terminit ei tule kasutada mitte nende kui algse õpetuse järgijate, vaid sellest kõrvale kalduva nn peavoolu kohta. Arvan, et fundamentalism on teatud määral kodeeritud igasse inimesesse ning garanteerib psüühilise stabiilsuse. Teatud tõekspidamised peavad olema ümberlükkamatud, et nende peale saaks ülejäänud maailmavaate ehitada. Fundamentalistide grupp per se ei ole otseselt vaenulik, vägivaldne või probleemne, negatiivseks muutub ta ikka seoses teatud aktsioonidega, sellepärast ei saa ei religioosset ega muud fundamentalismi universaalselt „ravida“.

Eristada tuleks fundamentalismi fundatsionismist mis on filosoofiline termin mida sageli tõlgitakse samaks sõnaks. Fundatsionismi järgi on olemas teatud alus- või baasväited mis tõestamist ei vaja.

Advertisements

0 Responses to “Kommentaarid fundamentalismi kohta”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: