Puhkepäev

Eile sai hirmsasti sebitud ja täna on aju end puhkerezhiimile keeranud. Hakkasin millegipärast mõtlema Manifesti peale. Eks saanud Vilmsi Jüri nähtud. Kes ta ikkagi maha lasi ja miks jääb selgusetuks. Sakslased võtsid vangi aga miks soomlased siis maha lasid? Lugesin just üle manifesti Kõikidele Eestimaa rahvastele, mis on üks ütlemata kena ja rahvusromantiline dokument. 

Sea esineb müüdiline algmanner Sarmatia ja piirud löövad kahel otsal lõkendama ja Kalev jõuab koju, viimaks ometi… Ja Eesti rahvas ja orjaöö ja saatuse otsustaja ja muudki müüdilised tegelaskujud. Tee või näidend valmis.

Nüüd on see aeg käes – öeldakse dokustaadis. Aeg võtta valitsemine enda kätte.

Aga kõige enam meeldib pöördumine, algus, see et manifest kõnetab kõiki Eestimaa rahvaid.

Eks iga algus ole uus algus kõigile kes sel maal elavad ja siit tulebki küsimus et mida teha siis nende teistega kes me n.ö. tasuta kaasa saame. Ja ega enam võimalusi olegi kui kaks. Vanu arveid suure naabriga selgeks ei saagi saama hea et tulemagi saime. Ja siis jääb kaks võimalust. Üks on mingi apartheidiline variant veidi mida ajavad Tartu inimesed (rahvuslased) ja teine on siis selline lihtne – üks inimene ja üks hääl, loosung mis tuli ka LAV-st. Ja Eesti on oma kohalikel valimistel mittekodanikel valida lubamisega kahe vahel. Keskerakond on selgesti üks inimene üks hääl poliitika esindaja ehk ka sotsid. Muud aga püüavad ikka mingit apartheidi vormi elus hoida teades ise ka et pikemas perspektiivis see ei õnnestu. Õnnestub vaid ehk veel natuke aega ja mittekodanike hulk niikuinii väheneb kiiresti. Sedaviisi sai teha vaid tänu sellele moraalsele kapitalile mida okupatsiooniaeg oli and. Et sai ka ise natuke apartheidi teha, oma kunagiste kannatuste arvelt. Nüüd oleme me sellest aga tühjaks voolamas tasapisi. Moraalsest kapitaist nimelt. Ja kui me ise veel märtrikompleksides tõmbleme siis jääbki meist püsima üks ja ainuke kuvand, mis võib küll ehk tõene olla aga ometi Eesti asja ajamisele kasuks ei tule. Et me oleme väikesed aga see eest tigedad. Seda me ju olemegi. See on ikka veel selline, oma olemuselt siblings rivalry ehk laste rivaliteet. Ja ise täiskasvanuks saamise asemel oleme me võtt iseseismist kui võimalust endale vanemaid valida et saaks aga kodus oma väikese rivaliteedikesega edasi elada, “nagu kaks kärbest sõnnikuhunnikul”, nagu ütleb Tõde ja Õigus.

Mida Eesti praegu vajaks  oleks uus manifest Eestimaa rahvastele. Midagi säärast siis:

Eestimaa rahvad.

Meie eestlased oleme peale pikaajalist okupatsiooni taas omal maal peremeesteks saanud ja asunud üles ehitama Eesti riiki ja me tahame et see maa oleks koduks kõikidele rahvastele kes Eestimaa elavad. Veelgi enam, me tahame, ootame ja loodame  kõikide Eestimaal elavate rahvaste panust meie ühise kodu üles ehitamiseks. Me soovime et me kõik ennast siin ühteviisi kodus ja kodustena tunneksime. Ometi ootame me teilt mõistmist selles osas et Eestimaa on ainuke koht planeedil kus Eesti kultuur ja keel saavad õitseda ja areneda. Seega jääb Eesti keelepoliitika samaks või muutub tulevikus veelgi rangemaks. Omalt poolt tagab Eesti rahvas kõik demokraatliku riigi põhiõigused kõikidele Eestimaal alaliselt elavatele elanikele nagu kultuuriautonoomia, kohaliku ja üleriigilise õiguse valida ja olla valitud. …….      

Nüüd on see aeg käes. Võtta võim ja seda mitte kuritarvitada…

“Ennekuulmata rahvaste heitlus on Vene tsaaririigi pehastanud alustoed põhjani purustanud. Üle Sarmatia lagendiku laiutab end hävitav korralagedus, ähvardades oma alla matta kõiki rahvaid, kes endise Vene riigi piirides asuvad. Lääne poolt lähenevad Saksamaa võidukad väed, et Venemaa pärandusest omale osa nõuda ja kõige pealt just Balti mere rannamaid oma alla võtta.

Sel saatuslikul tunnil on Eesti Maapäev kui maa ja rahva seaduslik esitaja, ühemeelsele otsusele jõudes rahvavalitsuse alusel seisvate Eesti poliitiliste parteidega ja organisatsioonidega, toetades rahvaste enese määramise õiguse peale, tarvilikuks tunnistanud Eesti maa ja rahva saatuse määramiseks järgmisi otsustavaid samme astuda:

EESTIMAA

tema ajaloolistes ja etnograafilistes piirides, kuulutatakse tänasest peale

ISESEISVAKS DEMOKRATLISEKS VABARIIGIKS.

Iseseisva Eesti vabariigi piiridesse kuuluvad: Harjumaa, Läänemaa, Järvamaa, Virumaa ühes Narva linna ja tema ümbruskonnaga, Tartumaa, Võrumaa, Viljandimaa ja Pärnumaa ühes Lääne mere saartega – Saare-, Hiiu- ja Muhumaaga ja teistega, kus Eesti rahvas suures enamikus põliselt asumas. vabariigi piiride lõpulik kindlaksmääramine Lätimaa ja Vene riigi piiriäärsetes maakohtades sünnib rahvahääletamise teel, kui praegune ilmasõda lõppenud.

Eeltähendatud maakohtades on ainsamaks kõrgemaks ja korraldavaks võimuks Eesti Maapäeva poolt loodud rahvavõim Eestimaa Päästmise Komitee näol.

Kõigi naaberriikide ja rahvaste vastu tahab Eesti vabariik täielikku poliitilist erapooletust pidada, ja loodab ühtlasi kindlaste, et tema erapooletus nende poolt niisama ka täieliku erapooletusega vastatakse.

Eesti sõjavägi vähendatakse selle määrani, mis sisemise korra alalhoidmiseks tarvilik. Eesti sõjamehed, kes Vene vägedes teenivad, kutsutakse koju ja demobiliseeritakse.

Kuni Eesti Asutav Kogu, kes üleüldise, otsekohese, salajase ja proportsionaalse hääletamise põhjal kokku astub, maa valitsemise korra lõpulikult kindlaks määrab, jääb kõik valitsemise ja seaduseandmise võim Eesti Maapäeva ja selle poolt loodud Eesti Ajutise Valitsuse kätte, kes oma tegevuses järgmiste juhtmõtete järele peab käima:

1. Kõik Eesti vabariigi kodanikud, usu, rahvuse ja poliitilise ilmavaate peale vaatamata, leiavad ühtlast kaitset vabariigi seaduste ja kohtute ees.

2. Vabariigi piirides elavatele rahvuslistele vähemustele, venelastele, sakslastele, rootslastele, juutidele ja teistele kindlustatakse nende rahvuskulturilised autonomia õigused.

3. Kõik kodanikuvabadused, sõna-, trüki-, usu-, koosolekute-, ühisuste-, liitude- ja streikidevabadused, niisama isiku ja kodukolde puutumatus peavad kogu Eesti riigi piirides vääramata maksma seaduste alusel, mida valitsus viibimata peab välja töötama.

4. Ajutisele valitsusele tehtakse ülesandeks viibimata kohtuasutusi sisse seada kodanikkude julgeoleku kaitseks. Kõik poliitilised vangid tulevad otsekohe vabastada.

5. Linna- ja maakonna- ja vallaomavalitsuse asutused kutsutakse viibimata oma vägivaldselt katkestatud tööd jätkama.

6. Omavalitsuse all seisev rahvamiilits tuleb avaliku korra alalhoidmiseks otsekohe elusse kutsuda, niisama ka kodanikkude enesekaitse organisatsioonid linnades ja maal.

7. Ajutisele Valitsusele tehtakse ülesandeks viibimata seaduse-eelnõu välja töötada maaküsimuse, töölisteküsimuse, toitlusasjanduse ja rahaasjanduse küsimuste lahendamiseks laialistel demokratilistel alustel.

E e s t i ! Sa seisad lootusrikka tuleviku lävel, kus sa vabalt ja iseseisvalt oma saatust võid määrata ja juhtida! Asu ehitama oma kodu, kus kord ja õigus valitseks, et olla vääriliseks liikmeks kulturarahvaste peres! Kõik kodumaa pojad ja tütred, ühinegem kui üks mees kodumaa ehitamise pühas töös! Meie esivanemate higi ja veri, mis selle maa eest valatud, nõuab seda, meie järeltulevad põlved kohustavad meid selleks.

Su üle Jumal valvagu
Ja võtku rohkest õnnista,
Mis iial ette võtad sa,
Mu kallis isamaa!

Elagu iseseisev demokratiline Eesti vabariik!

Elagu rahvaste rahu!

EESTI MAAPÄEVA VANEMATE NÕUKOGU
24. veebr. 1918. a.

Advertisements

1 Response to “Puhkepäev”


  1. 1 peetervardja 28.11.2009, 16:02

    vaatsin ma ka eile maapäeva kohta filmikest. Aga silme ette jäi ainult mingid udupildid ja siis nägin edasi unenägusid.
    Eks see dokument läheb sama vähe korda , kui täna kirjutatud üldsõnaline dokument. Ainult kirjutaja tunneb sellest rõõmu.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: