mida me siis õieti ootame

Elult ja inimestelt. Elult ootame me ehk alguses edu ja rikkust ja hiljem ehk juba et saaks meeldivate asjadega tegeleda ja seega ehk rahulolu ennast. Ei midagi erilist niisiis. Võidelda ei viitsi enam muidu kui ehk päris asja eest. Aga kistakse ikka. Sotsiaalselt suhtluselt ootame aga ennekõike rahu st. selgeid rolle ja selgeid rollimänge. Ja usaldust ootaks ja seda isegi siis kui sa vahest ehk teise meelest eriti usaldusväärne ei olegi. Kui usaldatakse siis ei tohi petta. Kord ma pojale rääkisin et vahetati mul kummid ära ja sularaha maksmiseks mul polnudki. Miks sa siis neile raha viisid, küsis ta ja mina ütlesin et kui usaldatakse ei tohi petta. Aga kui kahtlustatakse? No praktikas ikka juhtub et siis inimene ka petab. Millele apelleerid seda sa ka saad. See ongi vorst vorsti vastu praktikas. Noored on aga alles sellises sotsiaalse eksperimenteerimise eas,  mitte olemuslikult ebaausad, seda mitte. Kui sooja on vaja siis valgusest ei piisa, paraku. Reeglina me seda ei saa mida ootame. Tõdemus seegi.

Aga vana viktimiseerija mängib kahe otsaga mängu. Kui tal õnnestub luua koalitsiooni siis on ta tõeline esiviktimisaator ja see on siis tema tähetund, millest ta viimase välja väänab. Vaadake või neid Hiiobi sõpru Piiblis, kuidas nad keerutavad ja muudkui mingist jumalast räägivad. Kui ei õnnestu siis aga võtab ta märtripoose ja kannatab süütult ja kogub moraalset kapitali paremateks päevadeks mil saaks ehk kedagi tõsimeeli viktimiseerida. Nii et enese silmis võidab ta mõlemal juhul. Ja küllap ta enese silmis ongi rohkem selline aateline ja printsipiaalne inimene üldse. Räägin ma ikka sellestsamast inspektor Javertist. Ja neist kes tema alla mahuvad oma teooria ja praktika poolest. Kust tuleb siis selline inimtüüp. Kust mina tean. Ma arvan et see on oma olemuselt säärane moraalne või(s)tluslikkus. Kunagi püüdsin kedagi kirjeldada USA inimese. So, he always pushes his envelope, tõdes too. Jah ehk ongi ta säärane ümbrikulükkaja… Küllap tuleb see sellest sisemisest ebakindlusest ikkagi et ei saada, osata ega suudeta rahul ja rahus olla inimestega enda ümber. Vaid muudkui positsioneeritakse teisi enda ja ennast teiste suhtes.  Ja avanssi ei anta vaid kui kohe ja kiiresti vorsti vorsti vastu ei saa, siis hiilib hinge ärakasutatuse tunne. Ja algab peale. Soov leida autoriteeti aga samas võimetus autoriteedile alluda. Niipea kui ta leitud tuleb teda siis lammutama ja hävitama hakata. No on selliseid inimesi meie ümber, ausalt on. Eks vast pole rolli suhted selged olnud, näiteks pole old olemuslikku autoriteeti isa näol, kes on peamine autoriteediisik meie kõigi nooruses. Ja siis otsing ja siis läbiproov et kas nüüd sina see oled või peame me otsima teist. Ja läbiproovid on karmid nii karmid et antud isikul kaob ära viimanegi tahe olla autoriteediks. Ja teine poolgi veendub seetõttu kiiresti et see pole see pole see ja jätkab otsinguid. Ainus mis ravib on ise autoriteediks saamine aga selleski rollis on inimene ebakindel kui ta enda elus selle rolli täitjat pole old. Aga kui on väga vähemad vennad siis võib see töötada küll. Kurjategijad on väga hoolitsevad ja hellad loomadega suheldes reeglina. Tony ja pardid kui üks peamine allteema Sopranodes, ehk küll Tony oma rahapakke partide maisi sisse tavatseb peita… Jah ainult vastutus kasvatab kui seda liiast on siis kibestab nii et peab parajas doosis olema. Aga kes seda ikka õieti doseerida suudab või oskab. Ja madalat enesehinnangut ravib tõesti vaid armastus aga kui teine pool seda ära ei suuda usku siis ei aita seegi.  Johannese kiri teeb selle väga puust ja väga punaseks. Kui sa ei armasta venda keda sa näed siis ei või armastada Jumalat keda sa ei näe. Ja see ongi ainuke ja parim reaalsusetest mis üldse olemas on.

Film oli Simmist ETV-s ja film oli parem kui oleks osanud arvata. Tema on meie esivaenlane praegu, absoluutselt demoniseeritud mees. Kes murdis truudust ja mitte naisele vaid pühale madonnale endale  ehk riigile ehk meie rahvuskehandile. Tea kui ta oleks USA kasuks spioneerinud siis oleks vist kõik märksa parem ja leebem. Või Läti või Soome kasuks? Väga irooniline lugu, lekitada saladusi Jesusele endale. Kes on tegelikult portugallasena esinev venelane. Siiski kumas läbi kaks selgitust mis polnud küll otseselt antud. Esiteks ikkagi kõlbeline kõhetumus, neli seaduslikku abikaasat, kas pole ikkagi nagu pisut liiast ja välismaalt toodud pornoajakirjad? Ja siis kibestumus politseiameti direktori koha pealt lahti laskmise pärast. Miks ta lahti lasti see välja ei tulnudki. Ja kõigile muudele küsimustele vastati lihtsalt et teda ei saanud kontrollida, sest ta ise oli see kes pidi teisi kontrollima…. Kui kits osutub kärneriks mis siis? Et sööb heki pügamise käigus ka enda kõhu täis? Jah aga inimesel on üks ja ainuke elu ja  kes saab nõuda et sa peaks kuus 1000st eurost loobuma selleks et oma madonnale truu olla? Võiks arutleda ka nii. Ja küünik ütleks et hea kui ostagi tahetakse. Kõige hullem kui enam keegi midagi ei taha. Ka eilses pealtnägjas olid kitsed kärneriteks sest selge see et kasupered elavad laste eest saadavast rahast ja elavad ära kui mitte öelda hästi. See pole patt. Küünik ütleks et lapsi on meeldivam pidada kui lehmi ja nende kokkuostuhind on märksa kõrgem. Ega muud olegi öelda kui et siuke traagiline lugu, lausa Romeo ja Juulia oma. Aga kuni kõik on seaduslik  siis pole hullu. Ja Üllar pidi ju niikuinii oma ametist loobuma, mis viitab sellele et kirik olgu või luteri oma, siiski eeldab vähe kitsamat moraalidiapasooni või homeostaasi kui seadusandlus seda meile ette kirjutab. Kusjuures see Inga murdis end välja ja läbi ja sealjuures nendest ainsatest akendest ja avaustest mida elu talle pakkus. Nii et hakkaja ja enda eest seisja tüdruk igati. 

Seaduslik küll… aga. Noo kuulge 30 aastat, see on ju perversne. Aga kas armastus ei lunasta? Nende endi jaoks ehk küll aga teiste jaoks enamjaolt mitte. Ja ongi meil klassikalised kaasused kus täiesti õigusega võiks inimesi hukka mõista ja ühel juhul ka mõisteti, teisel juhul ka aga kinnimajja asi ei lähe. Üllari vastused olid väga vaoshoitud ja mingis mõttes isegi väärikad. Ja siis on nüüd vaimulikud kes peavad ka Hermannis ikka inimest nägema kuna ühiskond ju näeb ja surmanuhtlust ei ole. Ja Üllaris nõndasama. Ehkki ühiskond ei pruugi näha aga vaimulik peab ikka nägema. Ehkki kristlased ja kirikki ei pruugi näha peab vaimulik ikka nägema. Ja siis veel Villu oma võitlustega pealtnägijas. See tundub aga säärane juriidilise õiguse tagaajamine olema kus sisuliselt on ta ehk tõesti süüdi aga et kas suudetakse seda viimselt ka tõestada kõikides kohtuastmetes. Tundub et presumptsioon lõppeb esimese kohtuastmega meil Eestis ära. Villu käitus aga nagu Clinton ja sügas nima, mis on üks maailma ilmsemaid valetamisele viitavaid zheste. See selleks, pole ma kohtumõistja mingi. Ka valetajas tuleb inimest näha. Olgugi et valetavat inimest. Hea küll, ütleme siis peale et lihtsalt nina sügavat inimest.

http://video.google.com/videosearch?hl=et&q=dylan+you+tube&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=cSwOS_3bDo3a-Qa5wbnjBg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CBsQqwQwAw#hl=et&q=dylan+you+tube&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=cSwOS_3bDo3a-Qa5wbnjBg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CBsQqwQwAw&qvid=dylan+you+tube&vid=-6727445700761909766

http://video.google.com/videosearch?hl=et&q=dylan+you+tube&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=cSwOS_3bDo3a-Qa5wbnjBg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CBsQqwQwAw#hl=et&q=dylan+you+tube&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=cSwOS_3bDo3a-Qa5wbnjBg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CBsQqwQwAw&qvid=dylan+you+tube&vid=5589508389453436247

http://video.google.com/videosearch?hl=et&q=dylan+you+tube&lr=&um=1&ie=UTF-8&ei=cSwOS_3bDo3a-Qa5wbnjBg&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CBsQqwQwAw#q=are+you+talking+to+me&hl=et&view=2&emb=0&qvid=Taxi&vid=6860039208452287652

Advertisements

3 Responses to “mida me siis õieti ootame”


  1. 1 Kersti 26.11.2009, 13:34

    Lk 23:12 Kas nüüd on see sõna tõeks saanud?!

  2. 2 andrus 26.11.2009, 13:39

    Ma ei oska vastata. Ma ei tahaks teadlikult küll mitte keelgi arvelt kellegagi sõbraks saada ehk küll ala- ja ebateadlikult seda päris välistada ei saa..

  3. 3 Kersti 26.11.2009, 16:24

    Aga miks on need läbiproovid nii karmid, nii karmid, nii karmid… Sest kui inimene on üles kasvanud majas, kus kõik seinad kogu aeg liiguvad, siis ta otsib seda pidepunkti kuskilt. Ja kust mujalt, kui Jumala perekonnast ja talle seatud autoriteedilt. Suur jama on siis, kui ka selle inimese seinad kogu aeg liiguvad, siis on tõesti jube karm ja mõlemad majad kukuvad üksteise otsa kokku. Samas on teisi, kellel oma seinad on paigas, ja need jaksavad ka sinu seinu püsti ja paigas hoida. Minu jaoks tegi seda väga galantselt eelpool juba mainitud kunagine viktimisaator. Ja parandas haavad eelnevatest maavärinatest. Ja ikkagi sai ta seda teha vaid seetõttu, et teda oma autoriteediks pidasin. Ja olin valmis vastu võtma kõike, mida ta pakkus, isegi, kui see hambaid kiristama võttis ja võimetus vihas rusikaid vibutama pani (tema eest salaja muidugi). Üks sellistest postulaatidest, millest ta ei taganenud, oli, et “võitjate tunnus on andestus!” See ehk ongi see ohvri tõde, mis maailma päästab?! Who knows?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: