Asjad üheselt paika

tuleb saada. Maailm ei talu nalja ja muud mitmetähenduslikkust. Verbaalne kommunikatsioon on väga mitmetähenduslik, sestap tulebki ta taandada ühetähenduslikuks, läbi hermenautika ja siis …rituaali. Rituaal on üheste asjade ühene tegemine. Mitmetähenduslikkuse tõlge ühetähenduslikku keelde. Ja nõnda Jeesuse paradoksaalne õpetus, võta sa kinni, oli ta nüüd paradoksaalne või nii teisaselt ühetähenduslik et ta sellele ilmale talumatu ja praktiseerimatu oli, sai kiriku ja teoloogide poolt tõlgitud ühetähenduslikkuse keelde. Jumalateenistuse keelde. Selle maailma ratsionaalsesse keelde. Liberaalse tolerantsi keelde. Mõtlen Paulusest üha enam kui esimesest suurest liberaalist.

Ilma temata oleks Kristlus jäänudki juudi sektiks, ilma tema ülima tolerantsita. Vaadake või ohvriliha küsimust või paganate küsimust. Nii et Paulus oli suur juudi liberaal. Ma ei ütle et ta Jeesust õieti tõlgendas ,ei ta oli liberaal kes tegi selle võimalikuks et kristlusest maailmausk sai. Ta tõlkis samuti Jeesuse jutu ühetähenduslikuks ja mõtles välja suure hulka uusi metafoore ja üldiselt on ta siiski üsna tasapinnaline Jeesusega võrreldes.

Ja nii me tõlgime. Kui kunagi oli rituaal see ja vanne mis tagas asjade üheseltvõtmise ja ega see tänagi erinev ei ole. Ikka samamoodi. Vaata või seda kuidas sa riigiga suhtled, väga ühesele liistule tõmmatakse sind. Ei huvitu riik su isiksusest, ikka vaid rahast ja häälest. Ja vana klient ka tahab sult ehk laenu ja taandab sind sarnaselt. V.a. üks mees ja paar veel kes tulid näitama kui hästi neil nüüd läheb, mis on tunduvalt meeldivam.

Isegi kaanid ja sääsed huvituvad must enam, solkmest rääkimata. Kunagi oligi religioon ühetähenduslikkuse looja ühiskonnas aga siis tuli va Jeesus ja keeras kõik asjad hermeneutilisse nihkesse nii et isad pidid kurja vaeva nägema oma 400 a et asju jälle ühetähenduslikeks tagasi tõlkida. Viimaks saadi toime aga see pold loomulikult enam mingi endine asi. Ikka tuleb nalja teha. Eile oli 3-st mingi film kus kus öeldi ühe teisi tapva mehe kohta et tal pole lihtsalt naljasoont. You now – bullet  never lies. Naljamehel on vähe väiksem oht fundamentalistiks (lasku ta siis sõnakuulide või päriskuulidega)  muutuda. Fundamentalist usub objektiivset kurja ja head. Mitte vaid objektiivset vaid isikulist. Usub küll aga ei suuda ometi piire tõmmata vahele. Ja kes suudaks peale Hiiobi raamatut kus nood kaks koguni kihla veavad Hiiobi peale. Piire tänases maailmas? Hmm, hakkaks siin Pauluseks ja arutleks samas võtmes – eks ju loodus teid ise õpeta et naisele on kombeks oma loodet iseenda emakas kanda….

Puhtnarratiivselt on ohvri süütus teise ja erineva hermeneutilise perspektiivi sisse tulemine. Ohvriperspektiivi. Ajaloos endas aga oli selleks läbimurdeks ohvrimõiste teke selle tänases tähenduses st süütult ülekohtu all kannatava mõistes. Ja sealt edasi on otsitud läbi kõik elualad ohvrit otsides. Ja on leitud ka. Ja nüüd pürgivad kõik sellesse kategooriasse. Täpsem oleks vist siin märter küll öelda. Kõik on ohvrid ja märtrid. Siuke aeg meil täna. Enamikel neist/meist pole vaid omi evangeliste ja subkultuuri või jüngreid et nende perspektiiv võidaks. Ohvrite hääl. Mis on ohvrite hääl ajal kui kõik on ohvrid? Kuidas seda ära tunda. Ohvritravestia ajastul. 

 Tegelikult on aga vaid kogukondlikud hinnangud, nagu süü ja süütuski. Miski ei ole püha ega ebapüha iseenesest –ütleb siinkohal suur liberaal Paulus vahele. Kohati on ta mu endagi jaoks liialt liberaalne. 

Vägivald ei naljata. Ilma naljata. Artie Bucco ütleb Tonyle et ma oleks ise taht sellel bustardil kaela kahekorra keerata. But you did not – vastab Tony ja ongi kõik. On tegudemehed ja tuututajad. Mingi koha pealt tahaks ise ka teoinimene olla. Ühene. Kalameeste portaalis on rubriik lähme kalale – ma siis kutsusin tõsimeeli aga tuleb välja et tuututajad sealgi. Nii nagu males kusagil Jessentukis kus kunagi sai paar suve maletatud – kaks mängivad aga 20 kiibitsejat/tuututajat on ümber. Kes võivad küll ühe hea käigu öelda aga kes ometi kogu ahela eest ei vastuta.  

Tundub et naiste jaoks on kõik suhteline väga mittesuhteline. Nüüd ma utreerin jälle mingi kategooriaga naised. Suhteline kui suhet puudutav. Väga ühene. Mehele on omand ja territoorium väga ühesed ja tõsised asjad.

Päevakajalist on palju. Üks metodist lasi teise maha seal Lõuna Eestis. Mees naise. http://www.metodistikirik.ee/koduteel/artikkel/644

Millest on kurb ja mis näitab tegelikult vaid seda kui haavatavad inimesed on ja kui vähe on nende igapäevasel teoloogial neile tegelikult öelda ja anda. Siis kui kriis on. Ja mitmed kirkud panevad su siis kogudusest veel pealegi välja seniks kuni vangis oled. Mis on lihtsalt alatu. Kirik peaks sind lõpuni teenima ja elektritoolilgi veel kätt hoidma aga näed ei ole nii need asjad. Kui teised karistavad siis kirik pagendab ja annab saatanale üle, nagu Paulus ütleb. Kuidas ta teisiti saakski, muidu asetab veel ennast tule alla kui ühes teistega headuse nimel kuri ei ole.  Ja eks nood Jeesuse sõnad kehti ju tänagi et iga põlve peale tuleb kogu see vaga veri mis seni on ära valatud. Ohverdusmehhanismis elava liikumise peale tuleb tagasi kõik see ohvrite veri kelle eest pole nad saanud/osanud/tahtnud seista. Kelle vastu on nad hea nimel kurjad old.  Vaid Jeesus suutis silmitsi kividega variseridega jutu n.ö. mujale viia. Enamjaolt me seda ei taha ega soovigi. Tahame kaasa tuututada. Vaid Jeesus suutis variseride pattu näha seal kus kõik nägid vaid naise pattu. Vaid tema nägi ohverdajate pattu. Nende oma kes hea nimel kurjad ja otsustavad olid. Kui me neid tänaseid kaasusi vaatame siis kas suudame/tahame me näha …. laiemalt.

Mis näitab veelkord sedasama et sekt on (peetunud) ohvrimehhanism. Ja varsti jätan ma selle peetumuse sealt eest üldse ära. Ja siis on veel see pedofiilia juhtum, mis tõstatab küsimusi minu jaoks ennekõike seda …tundub et süütuse presumptsioon ei kehti kuni edasikaebamiste lõpuni vaid seni kuni esimese astme kohus otsuse teeb. Aga kui riigikohus su millaski õigeks mõistab mis siis? Tagasi sind ju süütuks ei arvata.

Samuti on see kaasus huvitav veel sellegi poolest et forensilisi asitõendeid ei ole. On vaid tunnistajad, tummad ja rääkijad. Nii et seekord on kõik sarnselt kui vanasti. Ja on inimene teisest kultuurist, väga selgest häbikultuurist, väga erinevast kultuurist võrreldes meie omaga. See selleks ega mul enamat ole öelda. Mida ütlesin ütlesin vaid süüdimõistetu kohta. Muust ei tea niigi palju. Hea et omast on need asjad mööda käinud seni. Aga mine sa tea…. nagu ütles vana kaplan kunagi HIV/AIDSI kohta – its coming closer. Ja kui asi omi lapsi puutuks siis, ….räägiks ehk enam instinktid kui ratsionaalsus.

 Kristlisest vaatepunktist siis kas presumptsioon kehitb — kui kaua? Kaplanile kehtib, peaks ehk kauem kehtima. Või viigem asi absurdi – nagu varalahkunud Raju ütles – kui ma terve maailma ära hävitaks kas ma siis ka Jumalalt andeks saaks? Ja on vaid üks õige vastus – ja selleks on jah/ei. Tehnik vastaks siinkohal et kes sulle siis Kristuse isikus andeks annaks? Platoonik/pneumaatik aga peaks hambaid kiristades jah ütlema vähemalt teoorias. Realist psühholoog aga ei – et saad küll aga kas sa ise suudaks endale andeks anda? Aga see on absurd – praktikas on ajalugu osundajaks et me oleme karmid ja otsustavad kõikide suhtes kelle kohta on juba otsus langetatud – näiteks või kapten Bligh, mingist hitler/stalinist rääkimata. ………… Mõned aadrilaskjad on aga lausa pühakud – kui nad vaid õige asja eest sõdisid, nagu Alder Nevski näiteks.

Advertisements

5 Responses to “Asjad üheselt paika”


 1. 1 Maha laseb egoist 13.10.2009, 8:43

  Armastus on see, kui soovid, et Su armastatu oleks õnnelik.
  Isegi, kui ta selleks peab Sinust lahkuma…

  Ma näen Su pilgus, Su puudutuses Su armastust. Ja sellest hoolimata… viib Elu meid nüüd edasi mööda erinevaid teid. Mõistan, ilmselt on Sulle seda täna vaja.
  Teadmine, mis küll ei vähenda mu valu… See nuuksub sellegipoolest mu südames… Pühin pisarad ning kinnitan endale: “Everything changes. This will change too!” Usun, et Universumil on ka mulle midagi head varuks!God_longing_for_you

  Ka pettumus, ka kibestuse ving
  mind võõrduma ei saa sest tundest panna.
  Ja olgugi, et haavatud on hing,
  kuid armastus, noorpõlve jumalanna
  veel elab seal – nii üllatada meid
  noor kasepuuke võib kes varemeid.

  Lermontov

  ………..isetu armastus ei tähenda kriitika puudumist, ikka võib öelda, mis huku põhjuseks, iseaasi, kas inimene soovib saada päästetud kurjast. Sageli ta ei soovi, on uhkegi oma patususe üle.

 2. 2 k 13.10.2009, 11:27

  Head kirjutised,
  hea, et ei ruitle.

  Film oli ka hea.
  Naljasoon on vajalik.

 3. 3 andrus 13.10.2009, 19:11

  Mnjah, suured tänud Lermontov on ilus ja üldse…

 4. 4 täpsemalt 14.10.2009, 9:06

  ei lasknud üks metodist teist maha; viidatud kiriku lehel on juttu pojast ja emast, kes on koguduse liikmed. mehe nimi on Kunnar ja see põld üldse kristlane.

 5. 5 andrus 14.10.2009, 12:07

  Ok vabandan, ei teadnud.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: