Kristlik kogukond

Evangeelne ilmutus kätkeb tõde vägivalla kohta ja see tõde mida Girard meile välja toob on olnud saadaval tuhandeid aastaid. Kas see on lõpetanud ohverdamise millele rajaneb ühiskondade turvalisus, ei hoopis ohverdamine on väitnud hoopis evangeeliumi teksti omaks. Tõde vajab ka kuulavat kõrva ja inimesed ei muutu kergesti.  Evangeeliumi tekst on selle asemel toiminud nagu pärmitainas ning põhjustanud siiski ohverdusliku korra jätkuvat lagunemist.

Kogu keskaegne Eruoopa näitas selgesti end kui ohverduslik ühiskond ning siis teati väga hästi seda kuidas põlata ja ignoreerida omi ohvreid. Sellest hoolimata on ohverdusliku vägivalla tõhusus nõrgenenud sedamööda kuidas ignorantsus ses osas on taganenud.  Siinkohal näeb Girard Lääne ühiskonda kui unikaalset mis on transformeerunud üleni humanistlikuks. 

Kas taganemine ohverduslikust korrast tähendab vähemat vägivalda? Mitte sugugi, see jätab tänase lääne ühiskonna ilma võimest ohverdada kasvõi selleks et luua ajutist korda.

Enam ei olda ignorantsed ohvrite süütuse suhtes.  Teisalt on kristlus järginud judaismi ning desakraliseerinud maailma tehes võimalikuks utilitaarse suhte loodusega. Oleme seega kasvavalt ohustatud hiiglaslike mimeetiliste kriiside esilekerkimise poolt. Tänane maailm on ühelt poolt omaenda süü poolt lõksu püütud ja teisalt omandanud niivõrd suure tehnilise väe et see on mõistetud ka kandma enamat vastutust ja omama jätkuvalt üha vähem ja vähem ignorantsust. Näiteks kui empaatia ohvrite suhtes manifesteerub jätkuvalt siis ähvardab võidujooks ohvrite seas meid ometi/taas vägivalla eskalatsiooniga.

Advertisements

0 Responses to “Kristlik kogukond”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: