Kristlik kogukond

Evangeelne ilmutus kätkeb tõde vägivalla kohta ja see tõde mida Girard meile välja toob on olnud saadaval tuhandeid aastaid. Kas see on lõpetanud ohverdamise millele rajaneb ühiskondade turvalisus, ei hoopis ohverdamine on väitnud hoopis evangeeliumi teksti omaks. Tõde vajab ka kuulavat kõrva ja inimesed ei muutu kergesti.  Evangeeliumi tekst on selle asemel toiminud nagu pärmitainas ning põhjustanud siiski ohverdusliku korra jätkuvat lagunemist.

Kogu keskaegne Eruoopa näitas selgesti end kui ohverduslik ühiskond ning siis teati väga hästi seda kuidas põlata ja ignoreerida omi ohvreid. Sellest hoolimata on ohverdusliku vägivalla tõhusus nõrgenenud sedamööda kuidas ignorantsus ses osas on taganenud.  Siinkohal näeb Girard Lääne ühiskonda kui unikaalset mis on transformeerunud üleni humanistlikuks. 

Kas taganemine ohverduslikust korrast tähendab vähemat vägivalda? Mitte sugugi, see jätab tänase lääne ühiskonna ilma võimest ohverdada kasvõi selleks et luua ajutist korda.

Enam ei olda ignorantsed ohvrite süütuse suhtes.  Teisalt on kristlus järginud judaismi ning desakraliseerinud maailma tehes võimalikuks utilitaarse suhte loodusega. Oleme seega kasvavalt ohustatud hiiglaslike mimeetiliste kriiside esilekerkimise poolt. Tänane maailm on ühelt poolt omaenda süü poolt lõksu püütud ja teisalt omandanud niivõrd suure tehnilise väe et see on mõistetud ka kandma enamat vastutust ja omama jätkuvalt üha vähem ja vähem ignorantsust. Näiteks kui empaatia ohvrite suhtes manifesteerub jätkuvalt siis ähvardab võidujooks ohvrite seas meid ometi/taas vägivalla eskalatsiooniga.

Advertisements

0 Responses to “Kristlik kogukond”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: