teodiike

Kui Jumal on kõikväeline ja armastav siis miks lubab ta kurjust? Siin tuleks ehk vahet teha mis ja millist kurjust. Mis on kurjus? Inimesed jäävad alla ja vahele ja ilmselt pole see kurjus. Inimesed libastuvad n.ö. gravitatsioonil ja sõidavad autoga vastu puud. Ka see ei ole otseselt mingi kurjus. Ka mandrite liikumised ja tsunamid ei ole kurjus. Ehk küll inimesed pihta ja kannatada saavad. Tõeline kurjus on ikkagi ja saabki olla vaid ja üksnes sotsiaalne ehk kogukondlik. Survamine, ahistamine, viktimiseerimine jms jne. Aga võtame Hiiobi ja tema sõprade arutlused, seal on kõik traditsioonilised ja traditsiooniliselt valed ja ebapädevad vastused teodiikele ammu ära toodud. Aga vaieldamatult on Hiiobit tabanud hädad ja haigused, millele nüüd tahetakse  nonde prokuröride poolt lisada ka sotsiaalse ohvri seisus. Nii neid valitigi ja valitaksegi, ikka vaeseidlapsi ja leski ja võõramaalasi, neid kes liiga hullud või hellad. Hulludega on vähe teine asi, nemad ja igast urodiivõid usti sageli ja mitmetes kogukondades ka mingil salaviisil Jumalale ehk ligemal olevaiks, nii et niisama lihtne see ka ei olnud. Just nemad pidid vahel lapsesuuna ka välja ütlema midagi ja sageli ka vallandajateks olema.  

Aga häiritud kogukond pöörab tänases ilmas eriti varmalt võõramaalaste poole, see on tõsi küll, või lesknaise poole. Millegipärast meenub mulle lese tapmine ja surm Kazantsakise Zorbases.

Aga Hiiobile saab küll süüdistus esitatud aga needki prokurörid on pisut blondid, nagu sageli ka Eestis ja Hiiob ei lepi lese elatisrahaga vaid võitleb varmalt vastu kuni ta saab endale taevase advokaadi ja võidab protsessi. Sest ta advokaadi argumendid on võimsad, Kus olite teie prokurörid siis kui mina tegin leviaatani?

Sotsiaalne kurjus ründab teise lainena siis kui loodusõnnetused, vaenlased, haigused on oma ettevalmistava turmtule lõpetanud, siis tuleb Sl Õhtulehe korrespondent kohe järgi või teatis  maksuametist. See on tegelik kurjus, ohvrimehhanism, inimeste kalduvus rünnata neid kes ei suuda kätte maksta. Ja need natsid on praegu meil siin Eestis ka täiesti olemas. Tõeline kurjus on sotsiaalne kurjus. Miks Jumal seda lubab? Kuidas saaks ta seda keelata? Ta saab avada meie silmi ohverdusmehhanismi suhtes ja teha seda et meiegi samastume koos Jumalaga ohvritega ja mitte ohverdajatega. Ja seda ta teebki aga kas ka meie teeme? Nõnda ei saa me kurjust Jumala probleemiks teha. See on meie probleem.  Meile vaid meeldib seda kellegi teise kaela ajada või siis kuri ära müstifitseerida. Nagu üks õde ütles et kellegi maja all olla rästik elanud et küll see pidi kuri inimene olema.

Sest kusagilt jääb õigeks ka argument et kurjus on meie vabaduse hinnaks. Vabadust kitsamalt võttes aga ei ole sest me oleme mimeetiliselt determineeritud ja vabadus on parimal juhil seega ehk meie teadmatus sellest. Selle vastu pakub aga G rohtu, pakub illuminatsiooni meie sotsiaalse näo ehk sotsiaalse kurjuse ehk kalduvuse suhtes ohvrimehhanismile. Et me seda ei teeks. Tean et on vabastav tunne ajuti loomaks muutuda, tean. Olen ise loom olnud ja kes ei oleks. Ja olen ise ajuti tänagi loom. Ja siinkohal variseb põrmu eksistentsalisitide “autentsuse eetika”. Absol põrmu. Sest autentsus ei tule enese kohalolu või reflektsiooni läbi või täiega praeguses hetkes olemise läbi. Ei see tuleb läbi animaalsuse. Nii et tõeline kurjus on sotsiaalne kurjus. On muidugi individuaalset kurjust ja ühiskonna reeglite rikkumist aga seegi on mingi jäljenduse tulemus, on, nagu ma olen öelnud väikese vinnaga kausaalsuse tulemus versus ühiskondliku ja suure vinnaga kausaalsus. Väike hea teisisõnu verus suurema heaga, ongi kurjus. On muidugi otsest isikuvastast vägivalda. On paljutki. On arusaam et vägivald on legitiimne lahendus probleemidele. On arusaama et vägivald on legitiiimne vaid äärmuslikus olukorras. Ja küllap ongi. Mina ei ole pedagoog sest ma ei usu inimese lõputusse ümberkasvamisvõimesse. Mus elab liialt ka moralisti ja õiguse nõudjat et uskuda alati inimeste vahelise leppimise võimalikusse. St teoorias ma usun, ma pean uskuma ja mulle meeldib uskuda aga praktikas väsib inimene ära. On hea uskuda kui asi sind otse ei puuduta aga raske siis kui nad sul parasjagu kaelas on.

Teodiike niisiis saab lahendet seeläbi et Jumal paljastab meile meie tegeliku pale ja samastub ise ohvriga. Ja kurjust ei maksa ära metafüseerida. Pole tarvis talle sõrgu ja sarvi. Kurjus elab meis endis kes me kõik rivaliteetides sekka lööme ja seda enam elab kurjus meie kogukondades mis kõik omavahel võitlevad/võistlevad. Ja muud kurjust ei ole. Metafüüsilist kurjust ei ole olemas. Sa ei pea kuradisse uskuma. Tema kohta on kõik öeldud, ta langeb alati välguna maha omast olematust metafüüsikast, alati seal ja sinna kus inimesed sõdima asuvad ja tema kaevab vendade peale, tema on rivaliteedilõõmutaja kes põhjustab sinu pimestatust oma rivaalist nii et sa muud ei näe. Headus seevastu on positiiivne kohesioon, positiivne jäljendus, armastuse jäljendus. Seda on ikka ja alati rivaliteedi ühikute sees aga kuidas oleks võimalik rivaliteediühikute ülene headus ja armastus. Selline moraalne autoriteet on vaid vähestel, Mandelal, Tutult, M.L. Kingil, Gandhil ja ehk mõnel veel. Neil kes on rahunõudjad ja seega ka Jumala lapsed. Aga neid on vähe. Isegi kristlus keeratakse oma pakendisse ja õigustatakse seda kirikumehelikkusega jms. keeratakse moralistlikku pakendisse ja hakatakse selle alusel taas viktimiseerimma. Sest praegused seadused ei luba kahjuks kividega surnuks visata ju. Kus on rahunõudjad Jumala lapsed? Kurat seda teab jah ja2.7.Ad1muslim-woman-stoned-to-death-for-adulterystoning2 just tema teabki, sest kes on rivalititeetidesse  tõmmatud ongi tal pihus.

Advertisements

0 Responses to “teodiike”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: