Kuidas mõtelda

Mõtelda saab mitut moodi. Kõige enne õpime me emotsionaalselt mõtlema ja ega see kuhugi hiljemgi ära kao. Eile oli uudis et laps oskab koera näost juba imikuna aru saada et on ta kuri või hea parasjagu. Eks ikka võitlemise ja sugutamise asjus me vast nii mõtle. Ehkki siin tuleb mängu ratsionaalsus. Kes võitleb  külma närviga see võidab. Kes püüab püüda külma närviga see võibki saada kätte.

Üldiselt lisaks öeldule mõeldakse aga kas kastides või võtmetes. Et meil on kas kastikomplekt või võtmekomplekt. Kastides mõtlejat kimbutab alati see et kaste on liiast ja püüab nende arvu viia miinimumini kartes aga alati piiri tõmmata hädavajalike ja mitte nii hädavajalike kastide vahel. Mitmed tublid ilmikteoloogid on kastides mõtlejad. St et ega nad muidu ei oskagi. Inimesel on usuline aje mis teda ajab, see on paljudel ja see sunnib ka ratsionaliseerima tehtava üle. Ja siis suubub see ind ratsionaalsesse mõrda ja jääbki sõnusse ekslema. Ehk on õpetatust vähe mõtleb ajega inimene ja õpib. Ja midagi nagu saab aga see pole see. Ja nõnda õpib ta veel ja edasi. Ajet jääb ka ehk vähemaks sest mõtlemine sunnib veelgi edasi mõtlema ja otsa sel ei tulegi. Ja osav mõtleja jääbki mõtlejaks ja hakkab kirjutajaks ja ehk ongi see siis tema missioon. Kaste ei saa kunagi paika päriselt ja neid tõstetakse lõputult ringi. Ja jäädaksegi tõstma. Ja nad ei sobitu  nii nagu püramiidi blokid nii et noa tera ka vahele ei mahu. Kastides mõtlev inimene peab oma aje kuhugi juhtima. Nõnda siis kas ratsionaalsesse reflektsiooni või siis mingisse õpetuse harusse. Mul on tuttav kes on arvamusel et kõik muu on hea, ainult 3 ainsus on vale. Ja see salateadmine talle jõudu annab et tegelikult on neid seal vähem kui kolm nagu teised arvavad.

Või lahenduse projekteerime tulevikku ja ärkamisse. Ja ootame mis saab aga ei saa mitte midagi, kõik läheb samamoodi edasi, litsid löövad litsi ja vargad varastavad jaaa, nagu Brecht ütles. Ja midagi ei muutu. Või siis hakkame Iisraeli armastama ja püüame nende kultuuri sisse sulanduda. Aga ega nad meid tükkis meie valeprohvetiga taha mis sest et see prohvet juut oli. Ja neile meeldib küll et sa nende militaarpoliitikat heaks kiidad aga see on ka kõik. Ja neilegi teeb nalja et Eesti fundamentalist/kristlane ennemini ortodoksse juudiga ühise keele leiab kui araablasest kristlasega aga see on minu jaoks enam kurb kui naljakas. Või siis hakkame teiste üle moraalses otsustamises ja maailma jätkuva hikkamineku üle soigumises endile lohutst otsima.537350642_2ce33ed865Printmt714031994

Aga on võimalik mõelda ka võtmetes. Mina olen võtmetes mõtleja sest mulle on antud võtmete meelevald. Jah mulle meeldivad reduktsioonilised printsiibid, absol meeldivad. Võtmed avavad aga kastid paigutavad. Selles ongi vahe. Üks korrastab ja teine avab. Näiteks või G teooria on avav. Avastus ja leiutis. Selles ongi vahe et üks apelleerib uuele paradigmale ja teine teeb tehnilisi trikke vana paradigma sees.

Võib läheneda veel muidugi ka induktiiv/deduktiiv võtmes mõtlemisele. Üksikust üldisele ja vastupidi. Minu arust on aga paradigma vahetuse või mittevahetamise küsimus kriitiline ka selles lähenemises. Kas üksikutest tuleb uut informatsiooni  mis ei paigutu olemasolevasse paradigmasse või ei.

Aga elu tähtküsimustes usaldame me ikka sõnastamata/teadvustamata lõhnataju ja sisemisi ajesid ning ihasid mis on kõige otsesemalt seotud turvatunde ja identiteedi säilitamisele silmitsi preturbatsioonide ehk häiritustega. Ja püüame viimaks omi ideniteeditükikesi isegi üle surmaläve upitada.

Advertisements

0 Responses to “Kuidas mõtelda”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: