Pan paniscus

Kallid lugejad, olgu nüüd palun selleks valmis et ma mõneks päevaks ära kaon. Seoses kolimisega maale kus mul hetkel netti ei ole. Kui rahakott kannatab siis ehk saan varsti neti sisse. Sest ega ma ise ka taha.

Iga komm tuleb mulle otse meilile: andrus.norak@mail.ee

Nii et kirjutage ja joonistage mulle.

Jumalatus jätab su üksi

oma vabaduse orjaks

looduse krooniks

ilma krooni ja kroonijuveelita

orjama oma vabaduse orjust

Loodus ei anna lootust

loodus on tehtu loomujärgsus

meie oleme ta teinud

tema – kelle rüpest me võrsunud oleme

olgu siis juhuslikkuse või mõtestatuse läbi

aga oleme

Ja nüüd väljavõte Edgari kirjast:

“Avalik-õiguslik ringhääling Margus Allikmaa juhtimisel ei ole ka pärast eurovalimisi midagi õppinud ega millestki aru saanud. Juhtusin eile 10. juunil nägema, kuidas käsitles Aktuaalne kaamera Anders Tsahkna juhtumit. Tean seda meest küll, ta töötas ka Tallinna linnavalitsuses kui me olime koalitsioonis Reformierakonnaga. Nüüd süüdistatakse teda mõjuvõimuga kauplemises sotsiaalministeeriumis. Tsahkna võeti kinni ja korraldati ka läbiotsimine. Kesknädal ennustas neid asju tema suhtes juba selle aasta algul, nüüd ongi teoks saanud. Aga antud juhul pole asi Tsahknas vaid pigem Aktuaalse kaamera poliitilises kallutatuses. Tsahknasse puutuv oli lükatud uudistesaates kõige tagasihoidlikumale kohale, võimalikult tahapoole. Vaikiti sellest, et tegu on väljapaistva reformierakondlasega. Kas mäletate, kuidas avalik-õiguslik ringhääling lõi trummi ja pasundas Panovi, Sepa ja muude taoliste juhtumite puhul ning loomulikult ei unustatud kordagi, et tegu on keskerakondlastega. “

Kommentaar: Ühest küljest on Edgaril muidugi õigus. Teisalt meenutab säärane loogika lastevahelist kisklemist kus iga teab seda mida teine on saanud või mida teisele on lubatud. Ja tundubki et nüüd peale Jürka lahkumist on Andruse poisid langenud rünnaku alla. Midagi pidi nende vahel juhtuma et asi nii läks. Ja nüüd ei ole Andrusel enam oma Felix Edmundovitshi. Ehk mingi kulissidetagune kokkulepe Edgari ja Jüri vahel. Ja Edgar vaatab pealt ja hõõrub käsi ja nõuab et andke neile nüüd nii nagu te meie omadele andsite. Ja kaotada pole tal ju midagi. Kui Anders näiteks või kohtus süütuks osutub siis on ta parimal juhul nagu Panov aga ikkagi hullem sest teda ju meedia algusest peale säästab. Edgar käitub nagu klassi poistehierarhias see viimane kes on eelviimaseks jäänud sest tulnud on uus viimane ja kes nüüd nõuab et andke aga hagu samuti nagu mulle kunagi. Edgar viib poliitika baasinstinstinktide tasandile. Seal on ta muidugi alati olnud. Niipalju siis. Kui ma kusagil kirjutasin et ohverdamist asendab valimine, siis on siin veel palju tegureid. On meedia, kes loob tähti ja häivtab neid kõikseeaeg ja siis veel Kapo kes peamiselt hävitab ja loob siis ehk kui ta hävitada ei suuda lihtsalt.   

Ja meie vaatame seda pealt ja elame kaasa.Mõrv kui matemaatika ülesanne nagu Kelgukoertes. Ei mingit suurt traagikat enam.

Bonobo(davideppstein)

See on nüüd siis pilt mitteagressiivsest olendist. Aga tulles siit ohverdava käitumise juurde tuleb vist tõdeda et see tundub olevat omasem meestele ehkki ma päris kindel ei saa selles olla. Meeste hierarhia naiste kogukond. Oli mul selline jutt kusagil. Kirikiris vist. http://www.via.ee/content/article/naiste-uhiskond-meeste-hierarhia

Ka tänane mitteohverduslikkus tundub sobituvat  paremini vasak/feministliku agendaga. Vanameister G küll selliseid seoseid otse välja ei too sest tema jaoks ohverdamine suuresti teadvustamata on, st see on midagi mida me teeme sest see tundub meile õige olevat. Kui me seda näeme siis seda ei ole ja kui me seda ei näe siis on see seal, ütleb ta. Vasakfeminism aga rõhutab teadlikkust ohverduslikkusest ja teadlikku ühiskonna marginaalidega samastumist selleks et neid aidata ja vähendada seeläbi ühiskonna julmust ja edendada häädust.

Lisateljena võib sisse tuua aga ka patriarhaalse telje. Kui me elaksime naiste kogukonnas, st kui nemad valitseksid siis oleks kõik ilmselt üsna teisiti. Kuna naised reeglina nii hierahiliselt ei mõtle. Näiteks aga võiks võtta meie lähisugulased shimpansid ja nende alaliigi bonobod. Bonobode juures ei ole siiani täheldatud agressiivset käitumist. Seda asendab seksuaalne käitumine kui nii võib öelda.

Olen bonobodest lugenud juba ammu aga üks eilane vestlus jälle mõtted nendele viis. Ja siis on mul veel tore sõber loomaaias kes neist juba ammu vaimustus. Mina püüan erapooletult ja kiretult võtta. Shimpansid on väga patriarhaalsed ja territoorimiteadlikud ja kesksed ja meie elu ehk sotsiaalne struktuur on nendega ehk pehmelt öeldes pisut sarnane. Bonobod on aga midagi mida ehedalt inimkultuurides ei ole. Kuna inimene on mimeetline oles ja pole vist meil selliseid enklaave kus see võimalik oleks. Puhast naistevalitsust ei ole. Neil aga on, valitseb emaste grupp ja sex on suhteliselt vaba(väga vaba). Seega on ka omandisuhted ilmselt väga erinevad. Kuivõrd aga noid üldse võrrelda saab? Iga mehe laps võib olla sinu laps sest see ei ole nende poolse vabasexi tõttu kontrollitav ja igaks juhuks isased suhtuvad kõikidesse hõimu järglastesse sarnaselt hästi. Ühiskond millel on naiste grupi valitsus igal juhul väga erinevaid tagajärgi annab, see on selge.

Paljudele patriarhaalsetele imetajatele on aga omane et uus isane valitseja tapab senised kutsikad. Lõvidel on see nii ja sageli ka inimestel. Näiteks või Petlemma lapsetapp Heroodese poolt mis oli ka kaugelt võrreldav ju. Ja see et kõik teised järglased kägistati sel ööl kui üks poeg neist uueks sultaniks sai. Üsnagi omane ajaloos. Siit veel pisut arutlemist ja kaugel ei ole ka hüpoteesi püstitus et 1) inimesed peaks olema võimelised sarnaseks ühiskonnaks nagu nood bonobod. 2) ohverduslik käitumine on enam omane androtsentrilisele ilmapildile mis senini inimeste ilmas üsnagi süveräänselt valitseb.    

Meestele on aga nimelt nende hierarhilise mõtlemise tõttu pidevalt vaenlasi vaja, pidevalt ja lakkamatult nii nagu maajade jumalustele, iga päev paar südant. Sest nad jumalustest loomulikult samamoodi mõtlevad nagu iseendist. Muidu nende universum laguneb ja nad ise kiduma jäävad kui nad ei saa endid positsioneerida hierarhiates. Ja ega see eaga muutu vaid pälvimushierahiad muutuvad ja spetsifitseeruvad vaid. Ja rivaliteete ikka pärandada püütakse nagu Tões ja Õiguses. Ehkki enamjaolt ebaõnnestunult või ütleme teisiti et sotsiaalne surve on meil liiga nõrk. Kui ikka kõik nõuavad et sa pead oma vanaisa eest kätte maksma, küllap sa siis maksadki. Meil on surve nõrk.  

Vanad erudiidid näiteks tulistavad harva ja suurte mürskudega, nagu näiteks raamatutega. Ja hierahiad on veel vaid kaude tajutavad aga nad on siiski kusagil taamal seal olemas. 

Naised on sotsiaalsed, igal juhul sotsiaalsemad. Mina tundun et ka eaga enam naiste maailma poole kaldun sest seal on nagu midagi püsivamat, mulle tundub. Enam suhetele kui valitsemisele. Ja seda enam et mul selget ja ühest organisatsiooni hetkel ei ole millega ma end väga üheselt samastuksin. Ja tea kas enam tahakski. Kui oled kord ametkondlikud prillid eest võtt siis näed et täitsa hea ilus selge vaade. Inimesed on ju kõik head ja kenad ainult et üheskoos eriti meeste ja ametkondlastena nad julmaks kätte ja veidraks lähevad. Siis ei oska nagu enam nondega suuremat peale hakata. Ja seda veidram kui sinna miskit armastuse juttu veel kõrvale aetakse.

Teisisõnu on nüüd primaatide juurest leitud mingi alternatiiv, mingi võimalus mis võiks ju ehk ka inimeste maailmas….. või siis et vähemasti peaks ka inimesed teistsuguseks ühiskondlikuks korralduseks võimelised olema ehk sarnasteks nagu bonobod. Ka religioon on tegelikult oma ohverduslikul kujul üsna lootusetult ja ainuomaselt meesteasi. Eriti muidugi oma ohverdusliku lugemise kujul. Mitteohverduslik lugemine annab aga võimaluse kõigile inimestele ja kogu loodule. Selles mõttes on neil soolistel/eklesioloogilistel fundamentalistidel muidugi õigus et lase naine sauna, tahab veel lavale ka. Et see ametisse laskmine on vaid suure asja väike algus. Ja ega siin neil muud teha annagi kui pidada raskeid tõrjelahinguid ja lõpp on ikka vääramatult üks ja seesama. Kristluse inimeseloomise protsess seega jätkub ehkki kohati tundub et Rootsis juba aset leidva homopaaride õnnistamisega on see va humanismus mida kristlus kaasa on toonud ja jätkuvalt toob muutunud iseenda vastandiks. Elik absurdiks.   http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/article.php?id=23911439

Ja see millele rõhutakse ehk truudus on üsna vastuolus bonobode vaatega. Truudus tuleb ikka kiivusest ja omanditundest ennekõike, mis minu arust on seotud traditsioonilise patriarhaalsusega. St ma arvan et Rootsi inimestel ei õnnestu sedamoodi bonobode mudelit jäljendada.    

Tundub et lääne ühiskonna areng läheb praegu bonobode suunas. Aga on palju vaeseid ja ehedalt ja animaalselt ohverduslik/patriarhaalseid hõime kes meid ilmselt varsti üle võtavad nii nagu meie kord Ameerika. Sest meie jaoks oli see ju “tühi” maa. Eks ole meiegi maa na tühjavõitu. Nende jaoks vähemalt. Ja kui bonobod kohtuvad shimpansidega, ehk kui seda jõge vahel ei oleks, siis juhtuks teadagi mis, neile näidataks tükkis nende vabaseksi ja naistevalitsusega kiiresti koht kätte. Ja sotsiaalne eksperiment lõpetataks ära. Meestele on ikka vaenlasi vaja ja kui neid enam loomariigist võtta pole ehk siis alfa kentaurilt? 

Vaid mitteohverduslik lugemine teeb asja teiseks ja sootuks erinevaks ja annab viimaks võimaluse ka senistele survatutele, keda valereligiooni nimel ahistatud on ja ikka ahistatakse. Aga sedagi suhtumist/lugemist/sotsiaalset eksperimenti vist väga pikalt viljeleda ei anna.

 http://books.google.ee/books?id=oW64qjzGv-AC&dq=bonobo&printsec=frontcover&source=bl&ots=Kk5ETex65o&sig=-PkTm6leP8t8eG8pP4DwS9ao6Ps&hl=et&ei=1KM0St2cCNyNsAa3x4y8CQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=13

 http://images.google.ee/imgres?imgurl=http://www.bio.davidson.edu/people/vecase/Behavior/Spring2004/laird/david%2520eppstein%2520pictures/Bonobo(davideppstein).jpg&imgrefurl=http://www.bio.davidson.edu/people/vecase/Behavior/Spring2004/laird/Social%2520Organization.htm&usg=__Vumu9AQBbh6FsUXHbZe5Sbr087g=&h=672&w=448&sz=44&hl=et&start=5&um=1&tbnid=jCMctvFU_V6dnM:&tbnh=138&tbnw=92&prev=/images%3Fq%3Dbonobo%26hl%3Det%26lr%3D%26sa%3DX%26um%3D1

 

Advertisements

0 Responses to “Pan paniscus”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: