Seista avatud uksel

Lubasin endale ja kõigile et minu poolest jääb uks avatuks. Nii ma nüüd siis siin seisan tükkis oma avatud uksega. Nagu portjee või sisseviskaja. Ja viskaks sisse küll. Ja rasvatan hingi et need ei kriuksuks. See oli ühes luuletuses. Neid viskaks sisse kes välja visatud või ise läind. Tagasi sisse. Vahel tekib küsimus küll et kuhu sisse või mille sisse? Iisraeli soo kadunud lambaid. Eks me ole seda ju viimselt kõik. Kas siis vana Iisraeli või uue Iisraeli lambad. Ja kadunud kah kõik erinevatel astmetel.  Osad neistki on kadunud kes ise sellest ei tea. Ja vastupidi.

Olen proovinud ja leidnud et see pole mitte kerge. Aga kes ütles et see kerge peaks olema. Aga pole viga eks tule nii teha nagu on otsustatud. Ja parem seista läve juures Jehoova kojas kui õelate kodades.

Ja andumus on oluline. Inimesed kes on andunud tunned ära nii nagu laulusõbradki iseäralise silmavaate järgi. 😉

Mingid detailid on meeles. Keegi mees Studd võis ta nimi olla, tema andumus ja Bevington. Need on zamizdati ajast veel meeles. Pühast Franzust rääkimata. Aga praegu on ema Teresa see keda eeskujuks võtta. Igal inimesel on õigus surra voodis nii et keegi tal käest kinni hoiaks. Voodi on meie kultuuris garanteeritud aga see teine pool on väga kaugel ära. Ja vist üha kaugemale ära läheb. Nii on seegi nägemus meil siin Eestis sama aktuaalne kui Indias. Jah see ordu tahab loomist. Rõõmsate meeleparandajate ordu. Mult alles eile küsiti et miks sa oma sekti ei tee. Ma olen liiga klassikaliselt kristlik et seda teha. Ma ei saa. Ma usun et kõik vajalik on laias laastus juba olemas. Ainult tegusid, vajalikke tegusid ei ole olemas. Ja enamik usuinimesi  osaleb ikka veel selle ilma rivaliteediskeemides mis tost et religioosses vaabas. Ja nõnda sageli ehk terved kogukonnad. Seestpoolt võivad nad ju olla sidusamad ja armastavamad aga omavahel on nad sageli ikkagi ennekõike rivaliteediühikud. Niipalju siis positiivsest  ja negatiivsest mimesisest. Rõõmsate Meeleparandajate Ordu aga võtaks positiivse mimeesise ehk jäljendulikkuse omale lipukirjaks. “…üksteise õhutamise headele tegudele” nagu Paul ütleb. Sest ega muidu negatiivsuse nõia- ja suletud ringidest välja ei saagi saama. Ja lähed nagu tõuk mööda taldrikuäärt. …Ja jäädki minema. Vaat sellepärast ei saagi ma olla eklesioloogiline fundamentalist. Sest nad ei saa teisiti kui nii et kirikust jumala teevad ja seega eksivad nad esimese käsu vastu. Sest see mis SEES on on liiga oluline.  Minu jaoks. Nõnda möönan ma eklesioloogias küll kogukonda aga vaid viitega partikulaarsusele ehk teisisõnu vaid indiviidide ja isiksuste kogukonda, kellest igaüks on 1 sajast kel Jeesus on isiklikult järgi käinud ja 99 seks ajaks maha jätnud. Aga kusagil särab uus Jeruusalemm….

Tahad sa sinna saada? Miis?

Selles projektipõhises maailmas aheneb kristluse ala iga sekundiga. Kõike tehakse mujal ka ja sageli paremini ja nii jääb kristlus sageli vaid retoorikaks ja termininoloogiaks. Tühjaks kitiinkestaks. Ja sageli lepime me ise ka sellega. Tõeline headus on valmis iseenese olust (loe identiteedist) loobuma niipea kui tuleb teine. Nii nagu Hernhuutlased Gröönimaal, kes panid poe kinni niipea kui tulid teised. Muidu käib meil aga äge rebimine selle nimel kelle headuse projekt tigedam ja parem on ja enam rahasid taha saab. Olgu siis struktuurifondidest või mujalt. Aitab vaid anarhosündikalistlik otsetegevus.  Otse ja ise tegemine. Ja mida teha on kohutavalt palju. Seda kuhu need projektipõhised võitlejad iiales ei jõua.

Püüdsin eile vahendada pisut oma ajuvaiade õpetust. Et tuleb teatud printsiibid ikka sisse väga sügavale taguda muu ei aita. Sügavale, nii et oigad. Eriti nood mis reetmist ja meelemürke puudutavad. Nii ma siis eile küsisin et… kas oled? Tõ ushe zapisalsja dobrovoltzem?

Miks ütleb Piibel et ärge mõistke ühtki kohut enne kui Issand ise südamete salajate nõude üle otsustab? Sest ega me inimestena saa lihtsalt sellega hakkama. Parimalgi juhul on see püüd siis ehk tavaline kohtumõistmine ja muud ei miskit. Sest et meie näeme vaid seda mis on silma ees ja mitte seda mis on südames. Aga mõtted tulevad ikka. Sinna ei saa suurt parata. Ja see siin on – pihtimus – ispoved, mitte küll väga otsene aga siiski.

Mis on kiriku ülesanne? Kes on pedaku peremees? Ikka armu ja halastuse ja andestuse andmine või õigemini vahendamine.  Armuasutus. Yess! Tore et on. Kui see enam see ei ole siis on vast juba miski muu. Ja siis on kurb. Siis tulebki küsimus et kuhu……edasi?

Eile oli Pealtnägijas auravahetajatest juttu. Liiga keeruline ja kahtlane jutt. Mulle piisab vanast heast armust küll + väike naer ja kallistus juurde. Ja juba ma adun küsimust. Jah just ainult temalt. Aga naerda võib vast ka teistega? Või kuidas?

Kas jaatus tähendab seda et kõik maailma ei-d tuleb iga päev oma jaaga üle käia? Nii vast muutuks see jaatus ise pigem eituseks. Ei tule. Vabadus ja määramatus jah tähendab valikuvõimalust. Aga see jääb ju niikuinii koguaeg ja lakkamatult.  Ja ongi valmis ja……. tagasi rännule ja ringi.

Vaat nii on lood siis siin meie rõõmsate meeleparandajate ordus. Nimekiri on veel avatud . Veel on mõned vabad kohad. Veel jõuab. Kirja saab ennast panna esialgu siiasamasse.

http://www.minueesti.ee/

Advertisements

7 Responses to “Seista avatud uksel”


 1. 1 Gregorius Veike 23.04.2009, 22:38

  Siin on yks,
  hea sõnumiga laul
  mis meenutab vanade
  erakute südamepalvet,
  mille ka Evan Roberts
  Wales´is ausse tõstis
  ja mida ka meie
  vana Priikask meenutab…

  aa no muidugi
  nüüdiaegses võtmes
  kuigi jah, kui
  Jumal on endiselt
  Armastus siis ju
  saab pihta küll…

  • 2 Terje' 24.04.2009, 13:47

   Ma lihtsalt tahan tänada selle Hooponopono video eest!
   Süveneda veel ei jõudnud, aga juba esimese hetkega jõudis otse südamesse.
   See iidne Hawai õpetus tundub siuke armas, lihtne ja hästiõige asi olema.
   Aitähh:)

 2. 3 jahutaja 23.04.2009, 22:49

  Millises mõttekojas sa oled? Ja mis seal teemadeks on?

 3. 4 Gregorius Veike 23.04.2009, 23:01

  Prayer of St. Francis, sung by Angelina.

 4. 5 andrus 24.04.2009, 6:58

  Hmm Suured tänud Gregorius Väike. Kunagi oli keegi Ferdinand Veike. Näe ma ei saa ikka aru kes su selline oled. See Pärnu laht vist mus segadust tekitas. Aga tuhat tänu kenade soovide ja linkide eest.

  Aga eks ma isegi Fratres Minorest’ hulka end loen. Aga nüüd jah siis

  Rõõmsate Meeleprandajate Ordu.

  Jahutaja, pean häbiga ütlema et kõigun ikka veel. UI-s Tallinnas on üks mõttekoda ja siis on veel Dzingli hotellis Männikul. Nende kahe peale olen mõelnud.

  Aga ise?

 5. 6 jahutaja 24.04.2009, 8:17

  dzingli oma vaatasin korra ja meil siin Virumaal on kah mõned ja…ja….ja kõigungi kah

  See on pikk isiklik jutt, miks ma ühinenud ei ole ja vist äkki ei ühinegi jne jne
  Maa külmund ja kärss jne

  Malevas tuli ükskord betoonikoorem varahommikul ja kõik olid eelmisest õhtust veel…eee…mitte eriti töövõimelised. Kõrval kolhoositöökoja hoovil seisis üks traktor kopaga, igal hommikul tuli mees, pani selle käima, ronis kabiini ja hakkas lehte lugema. Kuni lõunani, siis pani mootori seisma ja lahkus. Kuni järgmise hommikuni.
  Nii ka sellel päeval. Otsustasime minna paluma, et äkki viitsib aidata betooni “nõuka-aja” moodi laiali lükata.

  Ta pani lehe käest, mõtles natike ja vastas üle mootrimüra: “Tead, aitaksin küll, aga näed ise…..aiga ei ole!”

  • 7 andrus 24.04.2009, 8:27

   Jah ilus lugu. Hea veel et mootori seisma pani. Tavaliselt jäeti need ööks ajaks tiksuma ja kui mööda mindi siis öeldi vaid et: Bakuu on meie. Bakuu ei ole enam meie. Ja maa sulab ja ehk see kärssgi paraneb veel. Ma muidu siuke ujedavõitu inime tea kuis seal välja kukub. Aga ehk sinna Dzinglisse võiks ju minna. Ega sa tule? Pigem vast sinna kui UI-sse ma arvan.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: