Hristos voskres

Voistino voskres!

Jeesus on surmavõitja! Meile lootuse andja.

Loen siin suure mõnuga Augustinuse pihtimusi, ise tunnen ennast aga nagu palverändur Bunyani Ristiininimese Tekonnast ehk küll mu tee nii üksildane ei ole. Otse vastupidi püüan inimsuhteid parandada. Inimene on ju ikkagi karjaloom, vahest isegi parveloom. Leia vaid oma kari ja oma parv. Issand tasakaalustab kogukonda ja üksikut ning ega neid kerge ole tasakaalus hoida. 

Isegi abielus mitte. Augustinus räägib tahvlile kirja pandud abielulepingust millega naine end mehe orjaks teeb. Ta toob ka eeskujuks üht naist kes peale mehe vihahoogude lahtumist omi motiive selgitab kui näite naise tarkusest kes selle asemel et teiste naistega omi vägivaldseid mehi taga rääkida nõnda targasti talitab. Nii palju on asjad vahepeal Augustinuse ajaga võrreldes muutunud – õnneks.

Exclusion and Embrace on horvaat Miroslav Volfi suurepärane raamat. Jah kuidas olla isiksusena kogukonnas see on küsimus. Jeesus läheb ühte otsima 100st, jättes 99. Jah ka kogukonnad eksivad ja viktimiseerivad ja siis peab üks üks olema ja mitte lihtsalt üks kogukonnast.  Üks peab kogukonnas olema vahel selle ühe eest väljas kelle järgi Jeesus isiklikult läks teda otsides ja leides. Ja kui igaüks neist 100 on peale sinu naasmist üks nendest keda Jeesus on isiklikult otsinud ja leidnud siis ei ole see 100 enam seesama massisada mis ta muidu oleks või olla võiks. Ei, see on siis hoopis teistsugune 100, sada mis koosneb üksikutest keda on väärtustatud ja isiklikult ära toodud ja leitud. 

Ja Issand ise, kel polnud aset erinevalt taeva lindudest ja rebastest. Juba sündides polnud tal paika ega kinnisvara. Aga Augustinus on üksainus suur palveraamat. Kui kunagi ise ka veel  midagi kirjutaks siis ehk sellist.

Religioon pakub kõige loomulikumaid vastuseid igale inimlapsele. Vastab ära eksistentsiaalsed küsimused. Miks seda eirata? Teaduse nimel kes taotleb justnagu kiretut ja objektiivset tõde? Kus tas objektiivne on kui ta mu küünikuks muudab. Ei ole. Usk teeb mind paremaks. See-eest.

Nii et valik on kerge, vaat et iseeneslik. Miks peab eitama loomulikke lahendeid? Mille nimel?

Päästekorrast ehk Ordo Salutisest:

Etteteadmine.

Ettemääratus.

Valik

Ümbermuutumine(Tiitus 3:5).

Evangelism:  (Matteuse 28:19).

Usk (Efesose 2:8-9).

Pöördumine

Püsimine (Juuda 1:24).

Meeleparandus.

Õigeksmõistmine (Roooma 5:9).

Pühitsemine (2 Timoteuse 2:21).

Ausseülendamine.

Arminianistlik  “ordo salutis” on:  evangelism, usk/valik, meeleparandus, uueksloomine, Õigeksmõist, püsivus ja ausseülendamine.

Kalvinismis: kutse, uueksloomine, õigeksmõist, adoptsiooni ja pühitsus

Advertisements

0 Responses to “Hristos voskres”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: