Kas loomapidamine lõpeb?

http://en.wikipedia.org/wiki/Donna_Haraway

Lugesin täna netist Donna Haraway’d kelle väitel lõpeb koduloomade pidamine samamoodi nagu kunagi orjus lõppes. Ilmselt käib see lihaloomade ja piimaloomade kohta ennekõike. Ja tööloomade kohta. Lõpeb ära ja asendub uue lähema ja sootuks teistmoodi suhtega. Sellisega nagu on inimesel ja lemmikloomal. Ütleme siis et partnerlussuhtega.

Ilus oleks. Aga kas maailm iial selliseks muutub ei tea. Olen ka ise kusagil kirjutanud et eks ta ole mage küll kui su individuaalsust vaid tagantjärgi ja maitseomadustest lähtuvalt hinnatakse. Ja ehk siiski mitte positiivselt. Puine liha.

Nii nagu ma omi kalu hindan keda püüan. Mul on vihmaussist enam kahju kui kalast sest kala hakkab vastu see tekitab mus adrenaliinivoo mis pole kaastunde suhtes sõbralik voog.

Polegi ammu enam püüdnud. Viimati sai 24 veeb käidud. Aga kui veel reaktiivne olla siis oli see Saksa piiskop kelle sõnul tulid nii kommunism kui fashism ateismist. ….

Ma ei ütle muud kui seda et mind ennast teaduslik maailmavaade küll küüniliseks muudab. Miks ei võiks sama siis tõsi olla ka inimkogukondade ja rahvaste suhtes? Jumalatus põhjustab ühepäevamentaliteeti ja epikuurlust. Peale meid tulgu või veeuputus – mõtlemist. Pikema vinnaga eetikast siis eriti ei mõelda, ehkki seegi vast raudreegliks ei ole. Mingis ökoseoses siis ehk küll. Või mõeldes oma laste peale. Puudub aga  sageli selline laiem eetiline raamistik kuhu mahutuks needki teod mis näiteks vaid iseend puudutavad. Kristline eetika on ükt põhjendamise viis eetikas ja tänapäeval seda ta ongi. Lihtsalt üks, ei halvem ega parem. Minu meelest see aga päris nii ei ole. Vaid see on siiski mõneti parem põhjendamise viis. Ja siinkohal räägin ma kogemuslikult ja ei arutle niisama.

Siin on probleemiks ka nn. poliitkorrektsus ja kuna ateiste on palju siis ei tohi nende kohta midagi väita mis neile ei meeldi. Nii nagu ei tohi ka väita et mustanahalisi on ebaproportsionaalselt palju teatud asutistes, mis on solvav nende suhtes kes seal ei ole. Ja nii ongi. Ja moslemite kohta ei tohi öelda et nad vägivaldsed on. Muidu läheb alles vägivallaks lahti ehkki see on selline head kaitsev vägivald sel juhul. Ja kindlasti solvav selle enamuse suhtes kes vägivaldne reeglina ei ole v.a. need juhud kui nad peavad vägivallaga endi vägivaldsusetust tõestama. Või siis lihtsalt vägivaldseks lähevad suurest nördimusest selle üle et nende kohta nii öeldakse. Aga see läheb juba keerulisemaks. Nii et siin on väike vahe selle vahel millised me oleme ja selle vahel millised me ei tahaks olla. Ja kui meid on küllalt palju siis ütleme me selle väga veenvalt välja millistena me tahame et meid nähtaks. Ja arvame ise et sellised me olemegi.

Nagu tahaks olla.

Igal juhul on vägivallata lihtsam.

Advertisements

0 Responses to “Kas loomapidamine lõpeb?”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s
Advertisements

%d bloggers like this: