Vaikne nädal

Või Suur Nädal või Kannatusnädal. Vastu aasta suurimat püha. Vastu ülestõusmist. Jätkates eilset mõtet võib öelda et arm on see mis kristlusest kristluse teeb. Kui konseptiliselt rääkida. Kui sündmusliselt siis ülestõusmine. Küsisin ühelt Indialaselt miks kristlus ja vastuseks sain et – arm. Armu konsepti paljudes uskudes pole. On ehk mingi lisaprotsendi seadus kui oled n.ö. omafinantseeringu ära teinud ja kõigest südamest püüdnud, no ehk lisatakse sulle siis midagi natuke kõrgemalt juurde. Aga üldiselt on arm mõneti alati vastutuse arvelt. Mis on meeldiv. Karmaseaduses ei vabasta keegi kunagi kedagi vastutusest. Ei saagi. Ei tohigi. Ja ega me tavaliselt tahagi. Arm tähendab uut algust – alati uut algust. Mis on meeldiv. Ja mis võimaldab selle ühe ajavoo sees milleks me elu on omada mitmeid väiksemaid aegu. Aegu mil on armu saadud. Ja armu saamine tähendab alati ka andeks saamist. Ega inimesed sageli armu tahagi. Ega ma kerjus ole et tööta raha võtaksin nagu klassiteadlik proletaarlane ütleb.  Miks ma teaksin midagi teenimatut tahtma. Pärast tuleb arve ja seda suurem mida hiljem. Inimeste maailmas see sageli nii ongi. Et mida hiljem seda suurem arve. Bärja Jürka ütles kunagi tegelikult niimoodi. Nagu ütleks protestant kes omab protestantlikku tööeetikat.

Just selles ongi saladus et tuleb kerjuseks saada et armu saada. Ja hea on teada et kui riik oma maksed pensionifondi peatas, siis Kõrgeim omi makseid armufondi ei ole peatanud ega peatagi. Muidugi oskame me armu siis paremini hinnata kui me ponnistame ja see toimib kui lisaväärtus meie ponnistamisele aga see pold vast siiski arm Luteri mõttes.

Kunagi arutlesin et mida tegemist on usul tegudega. Nüüd ma arutlen aga et miks olla kristlane kui sa pole parem inimene kui teised inimesed. Kui pole armastust ja headust.

Advertisements

0 Responses to “Vaikne nädal”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: