vastutusest

Kuna arm on vastutuse arvelt siis jumalikus rehkenduses vastutab Jumal. See viimne moraalne raamatupidaja tänu kellele meie sest tüütusest vabastatud oleme kuhugimaani vähemalt. Aga nagu eile öeldud vastutus kasvatab ja inimesed on sageli liiga suured tükid et nende eest vastutada. Ja hoolimata kõnekeelest on nendega liiga raske kommunikeeruda. Taimed ja loomad on parajad. Suudad sa juba kõduusside eest vastutada siis ehk enamagi eest. Füüsiliselt suudame me seda ikka, emotsionaalselt ja psühholoogiliselt vast mitte. Instinktiivselt suudame väga hästi. Või tee siis asju eluta meterjalist, vastutus seegi. Eluta materjal on aga sageli parandamatu, erinevalt elusast mis sigib ja paljuneb ja sulle uusi võimalusi järjest juurde pakub.

Aga kevad on uute tsüklite algus. Tee seda millest sa oled unistanud. Nüüd on õige aeg. Praegu on õige aeg. Astuda tõllast välja nagu Gaguin ja hakata maalima. Mis sest et oled pangaametnik ja………. Täna kell 9.31. Now or never. Tomorrow will be too late. It’s now or never. Kui oled Lev Tolstoi ja vanust 84 siis põgene just täna, nendeks neljaks päevaks iseenda eest selleks et iseennast leida. Mis tost et raudteejaamas sured 4  päeva pärast. ” Ise mõtled et nüüd lähed – ärani aga sinna sa tolmusse kõnged.” runnel.  Aeg on küps.

Eetiline tegu on iga autentne tegu nagu ütlevad eksistentsialistlikud klassikud. Tegu mille sa teed vastavuses iseendale. Et seda teha see nõuab julgust hüpet ja hakkamist. Hea kui sa seda tehes teisi ei kahjusta – üleliia. Kuigivõrd vast teed sa seda paratamatult. Eksistentsialism vastandab indiviidi kogukonnale. Ja see on loomulik sest kogukond end alati indiviidile vastandanud on. Neile kes ei allu triviaalsuse diktatuurile. Nii peab ring täis saama  millaski ja indiviid peab kogukonna ohverdama. Seda saab ta küll üksnes teoreetiliselt teha aga see just ongi metafüüsiline mäss, see mis inimese viimaks vabaks teeb, neist kes teda pügavad ja munastavad ja seda tänini välja. Ja kes ta viimselt ohverdavad ning siis viimaks ka austusavaldustega maha matavad.  See et indiviid teeb kogukonnale tagasi seda mida kogukond talle teinud on. Vaimse harjutuse tasandil vähemalt. Ja oh seda kivisadu siis hovimestaritelt ja teistelt. Salanõuandjad on need kes näevad konspiratsiooni ja kuna sellega saab võidelda vaid teise ja õigema konspiratsiooni läbi siis just nõnda nad seda teevadki. Kuna aga sul oma salaühingut pole siis oled sa kahtlane mees ja sul pole õigust midagi öelda ega arvata. See hovineuvose karaktertüüp on praegu luubi all nii nagu olid mul snaiperid valgetes sukkpükstes kes tulistasid triviaalsuse soomustläbistavate kuulidega. Nüüd siis salaneuvos või hovineuvos tai mitä ikinä. Sest kõik maailma diktatuurid tuginevad sellistele – kes teisi veel pääle surmagi ära ametkonnastavad. It cannot be forgiven. Lisaks muule on nad kõik misogüünid kes arvavad et just pesumasin on naised vabaks teinud. Kas suudame ette kujutada Jeesust sellist avaldust tegevana. Ma ei suuda isegi tema “asemikku” sellist avaldust tegevana ette kujutada. Ehkki just seda ta tegi.

Vabadus algab aga erinevusest, stiilist…..julgusest mitte visata kivi, mitte teha kaasa kogukonna mõrvalikke plaane indiviidi vastu. Aga see on raske. Lihtsam on olla tuhandest üks kui üks tuhandest. Kui sa aga oled üks tuhandest siis tuleb sind otsima see kes kadunuid väärtustab ja kes su ülendab siis ehk juba üheks sajast. Ja tema jätab 99 ja tuleb selle ühe juurde. Ja me mõtleme et ta tuleb vaid selleks et sind tagasi viia. Ei, vaevalt, ta tuleb sest ta tunneb rõõmu selle üle et otsustasid oma teed minna ja julgesid ja tahtsid ja hüppasid. Tema julges ka. Tema juba teab isekäijate radu ja ta tuleb sind kinnitama. Nii nagu apokrüüfid räägivad. Nõnda siis religioon -jah – seni kuni ta vabastab ja religioon – ei – seni ja sealtmaalt kust ta orjastab. Igast inimesi on igas kirikus. See et inimene kord nädalas kõrgema koha peal seisab ja helivõnkeid eritab ei tee teda kvalitatiivselt paremaks. Ehkki võiks ju. 

Aga meister näeb et sa sisimas ei lepi sellega et 2×2=4. Vaevalt sellegagi et 2+2=4.

Advertisements

0 Responses to “vastutusest”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: