Kogemustest

Viimasel kahel päeval on mul olnud kaks tugevat vaimulikku kogemust. Esimene oli kuulata tarka kanada katoliku liberaali kes nahutas fundamentaliste. Mul ei olnud vähimatki kaastunnet nende vastu sest neil pole vähimatki kaastunnet Jumala märgiga inimeste vastu. Küsimusi tekitas vaid põhja ameerika rindejoonte eksport Eestisse. Meil siin oma väike akvaarium, pigem vast ikka serpentaarium, omade jõujoontega. Kui te ei usu no lugege siis ometi. Milliseid ilusaid õpetuslikke värvinguid võtab võitlemise ja võitmise iha. Vaata ja imesta. Tegelikult on küsimus ikkagi võimus mitte vaimus. Aga võim võtab vaimlisi värvinguid kergesti külge. Kamofleerub.

Ja siia importida välisrindejooni ei ole vastutustundelik. Meil omad Läänerinded kus toimuvad muutused. Hirmus kiiresti toimuvad. Aga eestlane on ju kubjas/kilter/aidamees tänini välja. Egas muidu mindki ühe välismaalase kapriisi ja õiglase nördimuse peale lahti last. Nende tunded on ikka normatiivsed meie omade suhtes. Et oli hea kogemus. Ka faktid olid head – saientoloogidel on narkovõõrtus % 94. Hiilgav. Hinnaks on pestud aju. Mein Kampfi abil saaks ka vist sarnaseid tagajärgi. Aga kuidas sa vaba inimese vabaks teed nii et ta vabaks jääb?

Eile käisin aga matriarhi juures. Tema suguvõsa on nagu Home and Alones, kõik on oma geenidega nii pühakud kui kuradid. Ja toimub ka kole palju. Surrakse näiteks. Matriarh on 87 a vana ja üdini optimistlik, ei leina ega midagi. Vähimatki kibestust ei ole, ehkki tal kaks last ja üks lapselaps hiljuti surnud on. Vaat seda nimetan ma usu tugevuseks. Väga võimas kogemus, puhas näide  teatud spiritualiteedist.  Mitte nii nagu seal tavaliselt on et natuke püha ja natuke kaval ja natuke ärimees ja uskkonna nimel kuri. Võimas oli.

Siis mõtlesin veel surematu mõtte valmis et miks moslemiusus nii kehva pühakirja peale nii kõva usk on suudetud püsti panna. Ja olgu ta pealegi kehv ikkagi on lugupeetud ja seda enamat austust talle nõutakse ja mitte keegi ei tohi öelda et kuningas on alasti. Sarnane soov elab küllap et igas inimeses et ometi oleks midagi mida saaks lõpuni usaldada. Olgu või üks lause, saati siis veel selline pikk Jumala kiri nagu moslemitel, piiblist ma ei räägigi, see ongi pikk ja katkendlik lugu aga sellest hoolimata väga sisuühtne. 

Jumal anna mulle üks sõnagi, kasvõi ütle “om” kui sa rohkem  ei ütle. Ja kui koguneb “om” kogukond siis ehk piisabki sellest. Ütleme “om” ja teeme suuri tegusid “om”-i alusel. Teisendame ja destilleerime ja tuletame näiteks “om”-st selle et naisi ei tohi ordineerida. Sa ütled nüüd mulle et näita palun rehkendust. Aga palun – om=x+Y=om. Lihtne ja veenev. Näete ise et tohi ordineerida. Lisaks veel loomulikud argumendid et “om” inkarneerus mehena ja meheks ja et naistel on mensturatsioon ja eks loodus meid ise õpeta jne jms.

Ja ega paremat vastust ei leidnudki kui umma/kogukond. See on see mis seob selle rahva kokku läbi igapäiste rituaalide. Ja et neid veel kaks on. Ja et nad tohivad headuse nimel ilma valehäbita kurjad ja vägivaldsed olla. Kristlus ka muudkui mühises kui teda veel kaks oli. Ida ja Lääne ortodoksia aga nigu kolmas tuli, läks asi metsa. Loodame et Islami kuradil ei õnnestu kolmandat  islamivoolu niipea tekitada. Minu hüpotees on siis et kolmas islami vorm ta hukutaks ja läheks ehk samuti nagu kristlusega on läinud.

Advertisements

0 Responses to “Kogemustest”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: