Mõtestada külma ja märga pimedust

Oh jee, see pole üldse kerge. Ja miks üldse peaks. Planeedil maa on üks siuke mõtestatud kogukond – Gaia. Planeet maa on selline kogukond kus lugu on ja lugu peetakse.  Aga selle sees ennast? On juba raskem. Tuleb väärtustada omaenda mikroajalugu. Tuleb süüa ja sigida ja elada nonde väärtuste najal mis sa ise enda jaoks väärtustad, ütleks siinkohal eksistentsialist.

Loota et Jumal on su maailma sinu eest ära mõtestanud on vist väga ei maksa. Eriti täna individuaalsuse ajastul kui kogukond on hajunud emotsionaalseteks hõimudeks. Või Gaia? Mõlemad vastavad ehk kuidagi mõtestatuse küsimuse ära. Allah vastab ka ära. Aga see Islam on literaalse hermeneutika usk ja seda enam oleneb kõik selles hermeneutilistest isadest. Kui isa ütleb et ärkad neitsidest pikitud jahedas ruumis siis loodad et ärkadki. Võimalik aga et ärkad Iisraeli vanglas või haiglas või vanglahaiglas.Mida pole sulle ette öeldud ja mis on ehk siis mõneti üllatav.

See üldine mõtestatus peaks ehk isiklikuks ikka saama. Nii me siin siis mõtestame vett ja maad ja õhku ja lund vaikselt. Ja pimedust. Anname neile loo ümber ja positiivselt kaasame. Ja mõtleme neile vastandeid välja. Olemisele vastandame mitteolemist. Anname neile sünnisõnad. Birthspells. Spells of birth. Mõtestades neid ja iseendid. Ja paneme sõnad sisse. Loeme sõnad sisse ja peale. Keedame oma jutu ja sõnaleent. Eluuhhaad. Keedame sisse ja välja. Ja sõnad loeme sisse. Iseennast mõtestame veel peale kauba.

 Miks Jeesus nii dominentne teema mu jaoks on? Eks ikka et elumudel või elumõtestaja. Sõber ütles eile et ma peaksin selle ohvri loo ikkagi ära kirjutama. Tea midagi.

Male kui elumudel ilmus hiljuti Kasparovi raamat. Klaaspärlimäng kui elumudel. Elumudel kui klaaspärlimäng. Aga ajed jäävad. Lõpuni ja surmani. Jäid ka vanaonul kellest eile rääkisin, mehel kes jättis oma saksa mundri Pärnus hotelli toolileenile ja läks. Läks kaua enne kui jala LAV-s maha sai.  Ja siis hakkas kalal käima ja tegi kullassepatööd. Ja hästi tegi. Stiilne onu oli. Ikka meeles on kuis ta sääskede eest kaitseks mesiniku pääkate peas õues istus ja viskit limpsis. Tõstis musta näovõrgu üles ja kallas. Ja unistas veel kämpimisest ja kalapüügist aga realiseerimiseni enam ei jõudnud. Mitmetel põhjustel. Kämperi tõi Inglismaalt Eestisse ära aga kämpimiseni siin enam ei jõudnud.

Võimalused koputavad vaid ainsa korra, su eluuksele. Ära sa siis pikalt kõhkle. Muidu tuleb küll uus aga erinev. Ja sa ei saagi teada millest sa seekord ilma jäid. Tõsi ta on et “ei” enesehinnagut kehutab aga eks jää vähe vaevama ka et teada ei saagi, mida seal seekord siis õieti pakuti. Sa väärtustad käesolevat ja tuntut ja ütled ei tundmatule. Sel on ikka kaks otsa. Ehk oleks pakutav hoopis enam kehutanud su hinda su enese silmis. Sest ega me lõpuni tea mida pakutakse ja kas hind on õige ja kaup aus? Ei tea ega saagi teada muidu kui tehingut ära ei tee.

Ei saagi teada. AGA SUURED REDUTSEERIJAD NAGU RAHA jms panevad su viimaks ikka paika. Need on need liturgilised korrad mille läbi kas nüüd just jumalad maailma valitsevad aga maailma valitsevad küll. Kuhugimaani neid õnnestub ignoorida aga kuskiltmaalt ei anna enam. Ja enese sees tekivad ka harjumused kui liturgilised korrad ja sa ei saagi enam aiste vahelt.  Ei saagi saama. Ja sekulaarsed liturgilised korrad mille läbi riik meid valitseb, määrates rahasid meile maksta ja tähtaegu misajaks me midagi tehtud peame saama. Ja vorme jms. Ja nii nagu öeldakse, nii on. Vaielda eriti ei anna. Saab vaid nagu metsloom omaette hoida.   Inimestest eemale.

Vorm ehk ongi siis mõtestatus. Nägin täna spordiklubi ritual. Ja mõtlin et vaat kus nimi.

Advertisements

0 Responses to “Mõtestada külma ja märga pimedust”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: