Uskmatu Toomas jt.

Lugesin minagi T.P. Uskmata Tooma lugu. Lugu nagu Toomalood ikka, raske oli sest pilti ette saada. Eks ta ole omas zanris nii öelda vaat et täiuse saavutanud. Via negativa, tõeväiteid ei tee. Tõde väreleb väidete vahel kusagil. Päris nii nagu hiidlastel kah ei ole et tõde vaid niipalju et vale koos seisaks. Ei tõde väreleb niisama väidete vahel kusagil, ridade ja lugude vahel.Ja kas tal siukest kogemust ülepea on nagu Toomal oli? Et kui ikka käe paneks….vast siis. Kui aga Issand ilmus siis pold kompimismeelele enam seda kogemust vaja mida ta varem arvas et vaja on. Jah. Ega ma muud oskagi öelda. Tore et on siuke eklektik meil, elus postmodernist, kes külvab kahtlusi, mitte ei hajuta noid. Ustav omale meetodile lõplikult ja lõpuni. Kahelda tuleb.

Millest hakkab desakraliseerimine? Ulitskaja sõnul algas Stalini hajumine avalikust teatest ajakirjanduses et tema kui haigestunu uriiniproov oli………. Mis iganes aga uriiniproov………….Ja mõtleb siis väike inimene kuidas suur juht avab frentspükste nööbi(d) ja võtab sealt kahe või kolme sõrmega välja ……..hmm ja urineerib. Ja juba hakkab suur müüt hajuma ja demütologiseerima. Jumalad ei urineeri.

Pühakiri meid selliste peensustega ei vaeva. Aga miks ikkagi Juudas see laekur tahtis oma agendat Jeesusele peale suruda ja suruski ju. Ju siis tema südameski olid omad kahtlused. Ju oli põhjust. Ju olid kontekstid ja ootused ja lootused juba lepitamatus vastuolus ennegi. Ja siis ei aita muu kui realiticheck et selguks kas õigus on mu ootustel või tema omadel. Jeesus võttis aga seda Juuda asja nii tõsiselt et Juudal ei pidanud närv vastu. Juhul kui ta nüüd pelgalt ei kuuletunud muidugi.

Aga ehk oli ka moraalseid kahtlusi Juudal. Poleks ime sest variseride silmis oli ta söödik ja viinajoodik, tölnerite ja patuste sõber. Seetõttu tunnen end sisemiselt ikka hästi kui analoogväiteid minu kohta tehakse. Ei, neid ei tule ümber lükata.

Mõnedes tänastes spiritualiteetides oli ta patuste sõber vaid niipalju et suvatses enne sisenemist mõned ukse vahelt ära päästa. Et desinfitseeris kõigepealt ruumi. Tegi avalduse. Nii nagu Läänemaal tänini kus peielauas kõigepealt pits tagurpidi keeratakse. Jeesus nii ei teinud. Et ulatas pühaduse kaldalt abivahendi ja tõmbas õnnetu patumülkast välja. Mitte ei sukeldunud mülka põhja ja ei tõstnud välja. See Jeesuse isik on tülikas isik. Seetõttu ongi ohutum uskuda Paulust ja VT-i ja Kirikukogusid, ja uskkondlikku Jeesust ja mitte isegi UT-i Jeesust. Ja nii tehaksegi enamjaolt. Ka protestandid usuvad kõiki vanu häid kirikukogusid.  Uskuda aga Jeesust kes mõnusas seltsis veini joob samal ajal kui üle küla tuntud prostituut ta jalgu võiab see võtab ninast vere välja. 

Mõni ime. Ja nii ongi olemas uskkondlikud Jeesused kellel selle Jeesusega enam suuremat pistmist pole. On ametkondlikud Jeesused nii nagu tootemid mis uskkonda küll ehk vaimselt kokku seovad aga tõe kui kahtlemise tagajärjel  saadava usutava destillaadiga ei ole sel enam suuremat pistmist.

Mul kah nüüd kui enam siukest tihedat kogukonda ümber ei ole nagu vabam eladada kohe. Ja ausam ja puhtam ja kuivem tunne.

Mõtlesin oma vanaonu peale täna. Sellest kuidas ta kogu aeg unistas, laagritest ja kalapüügist aga ega ta viimastel aastel enam ei saanudki.  Ta elu tähthetked olid jäänud laagritesse veekogude ääres ja jahimehekirge millega ta purikaid veest välja tõmbas.  Ja selliseid mehi on palju. Oh kui palju. Need on põllumajanduse eelse paradigma mehed. Kütid.  Need keda kõrvupidi veetakse sinna kus kõik normaalsed inimesed on, järgmisesse paradigmasse kus tuleb adra ja sirbiga sahkendada nii nagu kõik normaalsed inimesed.

Ai valus on, ärge tehke palun.

Aga ükskord algab aega kui ka mina mäe otsast jälle alla orgu tulen.

Aga uudiseid on naljakas lugeda ja tekib kindel veene et keegi peab kusagil loll olema.

Advertisements

0 Responses to “Uskmatu Toomas jt.”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: