Elada valeta

Nii ütles ja rääkis endine Tsehhi president Havel. Tema mõtles poliitikat ja seda teist tõe paradigma ja hermeneutikat kui see mis seal parasjagu valitses.

K a isiklikus elus on hea valeta elada. Mina olen omas elus väga aeglaselt õppinud. Aga siiski olen. Lihtsalt mõne asjaga on pikalt aega läinud. Motivaatorid võivad olla erinevad. Positiivsed võivad olla. Kui aga neist ei piisa, siis aitab ehk viimaks ka negatiivsetest motiividest.

Iisrael õpetab Hamasi kogu aeg et kui te nii teete siis saab teil veel oh kui palju halvemini minna. Tuleb optimist olla ja ikka uskuda et saab oh kui palju halvemini veel. Ja kui muidu ei õpi siis ehk tänu sellele viimasele motivaatorile ikka ehk saab. 

Kas saa aga Hamasile mõjub on küsitav sest neil ju Allah valitseb saatuseraamatute üle niiehknaa.  Läheb kuis läheb. Neil ei ole niivõrd kausaalsusega vehklemist nagu eduteoloogias mis tähendab sisuliselt seda et Jumal teenib meid ja mitte meie Jumalat.

Aga mingi kausaalsusega vehklemine on ju neil Islamis ka. Sellise viimase suure lahingu kausaalsusega. Kusagil on mulla kes ütleb et kui end lõhkevööga õhku lased siis ärkad paradiisis.. Niipalju ikkagi on.

Kui mingigi kausaalsus ei tööta siis ei pea usk hästi vastu. Islam ehk alistumine peab. Üks on selge – Jumal omasid ei hoia, lemmiklapsi ei ole tal isegi omade laste hulgas. Ta laseb neil autoõnnetustest hukka saada ja silm  ka ei pilgu. Ja ma ei hakka siin Jumalale mingeid emotsioone omistama millest ma ei tea.

Omasid ta vähemalt nii ei hoia et omad sellest aru saaks. Ainus privileeg on alistuda. Kas ma peaksin oma Jumalalt vastu võtma üksnes head ja mitte kurja küsis vist Hiiob.

Advertisements

0 Responses to “Elada valeta”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: