Pühitsusest

Pühitsuse küsimuses olen ma puhas luterlane st. pühitsus on kui ta pühitsus on, siis ainult kui Jumala and. See on osa paketist nimega õigeksmõist armust usu läbi. Igast sünergeetilised kombinatsioonid suubuvad aga omaõigusesse ja viimaks on hullem deemonlus kui enne oli. Progresseeruv pühitsus on seega nonsens. Seda on praktikas väga lihtne tõestada, kaasustega. Progresseeruva pühitsuse õpetus on lõiv üleilmsele ja üleüldisele progressiusulisusele, mis algas peale Valgustusega ja mida jagavad ühtviisi nii kristlased kui sekularistid.

Kui vaadata mõnd progresseeruva pühitsuse kogukonda lähemalt, veelgi parem kui seestpoolt, siis tegeletakse seal innukalt selle va vähema dzihaadiga, st võitlemise ja demoniseerimisega ja kogukonnas ise on kõike seda küllaga millega väljaspool sõditakse ja vahel veelgi enam.  

Tavaliselt suubuvad nood nn moraalsed kogukonnad juhikesksesse klanniusku ja seal pole sisuliselt mingitki demokraatiat. Klanniusk on huvitav fenomen ja annab ilmselt inimestele turvatunnet, mida see suur avatud ja kirev maailma ümber enam anda ei suuda. Nii leitaksegi oma väike moraalne  maailm kus teatakse vähemasti oma kohta. Ja selle koha eest ja nimel ollakse valmis kogu maailmaga sõdima ja kogu ülejäänud maailmal lastakse hukka minna.

Lugege kärbeste jumalat või vaadake Merle “Saart”. Organiseerimata kogukonda ei ole maailmas olemas. Ei saagi olla. Organiseerituse aluseks on aga jõud ja jõu õigustuseks viited kõrgemale ja sageli ka kõrgeimale. Kui sarnased on embrüonaatilised kogukonnakorraldused üle maailma. Feodaalne Euroopa ja kastiline India ja Jaapan. Või mingid muud asutised tänaseski lääne ühiskonnas. Olla kristlane sellises kastiühiskonnas tähendab oma kasti reeglite head ja puhast täitmist. Ja muud reeglina  ei miskit. Kastisüsteemi nimel, selle säilitamise nimel aga mätsitakse kinni ükskõik mis. Peaasi et tsunftiau säiliks. Keegi ei hakka sellises suletud kastis võitlema nn. avatud ühiskonna või reeglite üldise muutmise eest. Otse vastupidi, see on halb toon ja siis oled sa kohe reetur valmis.

Nii ongi nii et selle maailma sees on teine ja kolmas jne maailm mis on seal sees olijate jaoks suuremad kui kogumaailm.

Ma lihtsalt omaette arutlen, vaikselt nagu lumesadu jõuluõhtul. Jeesus ründas aga oma aja establishmenti oma eshatoloogilise armastuse programmiga. Kas ta paljut muud tegigi? Ei tea. Ta manas silme ette võimaluse ühest teisest maailmast, kus üldised armastuse reeglid käivad üle tsunftireeglitest ja sellest piisas. Ta järgijad aga on sageli sellestki kogukonnast ühe suletud reeglitega tsunfti teinud teiste seas.

Jeesus ei tulnud institutsiooni rajama, pigem tooma eshatoloogilist armastuse võitlusprogrammi kõikideks aegadeks tsunftidega võitlemiseks. Ehh, see tuli nüüd ilusti välja nagu Võsa Peeter ütleb.

Tegelikult ei ole suurt vahet klanniusul mistahes vormis. Kas siis suletud moraalse kogukonna või nn. “perekonna” vahel.

Endast rääkides aga eks me kõik soovi et meisse ustaks ja meid ei demoniseeritaks. Et keegi meid selle kiuste armastaks kes me oleme.

Mina aga nagu näete ei saagi välja teoloogi ja harrastuspsühholoogi rollist mis on mõneti diletantlik küll nii et omalgi on piinlik ja teistel veelgi enam aga mis sa hing teed. Siin ma seisan ja teisiti ma ei või.

 Võtame või aritmeetilise eksperimentaalkiriku. Kenad inimesed ju iseenesest aga kooslusena toimivad nigu teabkes. Arvan et neil endil ka piinlik on. Võtame Pilaatuse ja Heroodese. Väga kenad inimesed. Aga ametnikena nigu põrgukutsikud.

Tavaliselt ehk tavademoniseering toimub nii et öeldakse lihtsalt et ta ongi selline inimene ja et tal ongi selline iseloom. Öeldakse silt välja, nagu Jeesus ütles et “loll” ei tohi öelda. Ei tohi langetada lõplisi otsuseid. Kui lõpline otsus on aga langetatud siis annab see absolutsiooni mistahes suhtumiseks, tavaliselt halvaks. Siis lastakse lahti ametkondlikud Kerberosed ja hakatakse hagu koguma autodafee jaoks.

Advertisements

0 Responses to “Pühitsusest”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: