Jõulud

Eile pidasin jõuluteenistust. Mis teeb jõulust jõulu? Mis teeb vaimulikust muusikast vaimuliku ja ilmalikust ilmaliku? Eks ikka lugu mis kaasas käib. Tuli keegi, oma programmiga inimene. Oma programm võib olla orjastav või vabastav. Võib muuta su sotsiopaadiks või veel hullemaks. Kui sa lihtsalt oma asja ajad siis kaua sul ikka seda ajada lastakse?

Jeesus, sündis siia ilma, haavatav ja abivajav nagu inimlaps ikka. Oma programm oli tal, ütleme siis peale et jumalik. Mis saab selles ilmas vabadest meestest ja naistest? Eks nad murta varem või hiljem või siis peavad nad põgenema. Põgene vaba laps, sina kes südame järgi armastada ja elada tahad. Mida jah oma vabadusega  peale hakata? Hoia ligi maad ja varja kehaga, ütleb luuletaja. Tõmba moondevõrk üll ja seo oksad pähe et ei märgataks su vabadust.

Kirik oli kunagi vabaduse institutsioon, nõukaajal, nüüd on ta seda vähem. Eks ole ta isegi raha ja kinnisvara liistule tõmmatud. Ime et ta siis vähemaid vendi ise ka sinnasamma tõmbab. Kui asi kiriku huve puudutab siis oleme me puht ilmalikult ratsionaalsed ja kõik. Ja polegi midagi muud. Olemegi sellised. Ametkondliku arutlemise reeglid on raudsed ja mingit armu süsteemi reeglina ei sisene. Mingil muul tasandil aga tahaks kirik sageli miskit muud olla. Individuaalse pääste vahendaja näiteks. Aga ei tule enam sageli välja. Võetaksegi teda kui ratsionaalset ja ilmalikku, tavalist organisatsiooni, mis jah tõsi küll kolmandasse ehk mittetulunduslike kilda kuulub.

Olen ikka kirikule ustav old. Ja olen praegu ka. Eelmine kirik aga mind ise ära ajas. Siis on raske ustavaks jääda. Vaatad üle õla nagu Loti naine ja suuda ära uskuda, kas tõesti. Aga jah, tõesti, sellised me oleme kinnitatakse veel takka tuhat korda ja viimaks jäädki uskuma. Sellised siis sellised. Kinnisvarausulised.

Aga tuli Jeesus ja tõsi küll ka tema põgenes ajuti. Oma eluvõõra programmiga milleks oli radikaalne vägivallatus mis samas vägagi radikaalse verbaalse ründamisega seotud oli. Mis variseridesse puutus, siis selles osas eriti. Te lubjatud hauad ja rästikute sigitis….. Natuke karm oli ta küll, iga aja ja iga inimese jaoks. Pidi ta siis seda oma aja establishmenti nii torkima? Kui sa ise oled vägivallatu aga varbaalselt vägivaldne vägivallatsejate vastu siis saab see üksnes halvasti lõppeda. Ja nii ta lõppeski.  Vägivallatu vägivallatsetakse ära. Ja pole suurt vahet kes musta töö ära teeb kas Rooma sõdurid või keegi muu. Saab ka ametkond ise hakkama. Stefanosega saadi hästi toime, ilma roomameesteta. Kivid ajasid asja ära. Jeesusele oli aga ametlikku otsust tarvis. Ja sai ka.

Jõulusõnum on anakronism, on alati olnud ja jääbki selleks. Väe jumal väetina. Seda saabki vaid ühe õhtu aasta jooksul korraks taluda ja siis tuleb eluga mis oma ja teiste reeglite järgi käib jälle edasi minna. Võistluses mille võidab see kel surres on enam  asju. Jeesust ei anna keerata mingisse eetilisse gradatsiooni ega mahutada selle ilma skeemesse. Ta oli on ja jääb sobitamatuks. Kuidas saab kristliku õpetusega õigustada inimeste töölt vabastamist ja lastelt elamispinna ära võtmist ehk kõike seda mida kirik organisatsioonina päev/päevalt teeb ja tegema peab. Võimatu.

Ja ütleme et nüüd on indiviid päästetud ja ta peab mahutuma oma mäejutluse äraspidise loogikaga maapealsesse organisatsiooni mis peab omakorda lähtuma ametkondlikust loogikast millel ei saa juba kõige lihtsama ratsionaalse mõistmise järgi olla mitte mingitki tegemist mingisuguse mäejutlusega. Kuidas saab ta päästetud saada, küsin ma. Kuidas saab selle inimese taeva viia organisatsioon mis ei saa lähtuda Pühakirjast? See on hea küsimus, öeldakse siis kui vastust ei teata.

Kirik on minu jaoks ennekõike loo hoidja ja teenija. Sellisena küll. Lootusetud teoloogilised käärid on minu jaoks ametkonnaloogika ja Jeesuse õpetuse vahel ja igaüks luiskab kes väidab et ei ole või et see on lahendatav. Ei ole. Niipalju siis jõuludest. Üldiselt lepitakse väikese nostalgiaga ja kõik. Laps ja kuusk ja kuljused ja verivorstid jms.

Advertisements

0 Responses to “Jõulud”  1. Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: