juhtimisest ja teenimisest

Vaherahu 
 
Rahu rahu, ainult rahu,
ole rahulik ja rahul.
Ära ole kuri, pahur,
seda sinusse ei mahu,
 
palju – saabki süda täis,
palju ruumi tas – eks näis.
Süda täis, täis võtad suu,
viha vallutabki su.
 
Jõuab kätesse ja jalgu,
mööda nägu alla valgub
ja sa lähed, lausa tõttad,
kohemaid ja otse sõtta.
 
Rahu rahu, ainult rahu,
rahu susse kui ei mahu,
eks siis tule sõdida
kuid kui sõditud sa saad,
 
viimaks siiski rahu tuleb,
Rahumäe su silmad suleb.
Tee sa kahe sõja vahel,
vaheaeg ehk ajavahe
 
palju sinnagi ei mahu,
vahemäng ja vaherahu.

 

Kondast ja Mesikämmäst ma kahjuks ei tea. Aita jahutaja. Kas on nood Virumaa mehed, nagu Kalevipoeg. Eks olnud temagi ju omamoodi naivist.

 Eks ole juht ülim teener ja minister seda ju keeleliseltki tähendab. Rahva teenrid, öeldakse ka meil kõnekeeles aga pigem ehk juba iroonia kui millegi muuga. Praeguses vaidluses palgakülmutamise üle olen ma põhimõtteliselt presidendiga ühte meelt selles et ükski riigiamet ei tohiks ise enda palka määrata. Riigikogu puhul siis selle mööndusega et kui siis……..järgmiseks koosseisuks. Riigi puhul peab kõik käima reegli mitte üksikjuhtumite järgi.

Aga eks need teenimise ja juhtimise dimensioonid ikka segi kipuvad minema küll. Aeg pealegi selline et kõik on juhid aga keegi ei ole juhitav. Pooljuhid, ma ütleks.

Stseen meenub ühe kiriku kantseleist kus paater küsis talle palitut selga aitavalt kirikumehelt, “kas sa tahad must ülem olla või?” Nalja tegi omast arust aga tegelt oligi kirikumees ülem. Kes teenib on ülem, sedastab PK. Samas seisuslikele ülematele meeldib, kohe õudsalt meeldib, väikesi teenimiszheste teha. Aga ka mitte enamat kui pisikesi teenimiszheste, parasjagu nii palju et olla galantne ja viisakas ja  mis kõige enam – inimlik. Nii kõrgel positioonil aga nii lihtne ja galantne. Nii tore mees.

Mina ei saa aru ega oska öelda milline peaks olema tõeline teenimine oma ülimas ehk juhilikus vormis. Kas võtmes Paolo Escobar või ema Teresa. Jeesus jääb vähe ajakaugeks et teda jäljendada annaks ja liiga vastuokseks ka. Üks oleks nagu parem kui teine ja ärge mult küsige kumb. Aga ega tavalist egotrippi nüüd ka teenimiseks anna pidada. No mitte kuidagi. Maailm on muidugi tulvil alandlikke naisi kes teenivad keda tahes aga see on juba natuke midagi muud. Meenub stseen Raudsest Maskist kus musketjöörid õpetavad uut kaksikkuningat – ära kunagi vabanda, sa ei tee, ei saagi teha, midagi mitte kunagi valesti sest sa oled Kuningas.

Vaat nii. Tegelt on enamik samozvaanetsid ehk isehakanud. Merovingid olid aga siis tuled isehakand Karolingid. Ja kui nad küllalt kaua olid olnud siis ei kaheld enam keegi nende legitiimsuses.

Tegelikult oli juht ohver ja kõnepruuk meile sellest meenutab. Täna küll enamjaolt märtripooside võtja aga kunagi tegelik ohver või vähemalt ohvriks väljavalitu kel õnnestus jäädagi väljavalituks ning mitte saada ohvriks. Kel õnnestus olla küllalt kaua death row-s ja oma surmaotsus tagurpidiseks pöörata. Ehk sai keegi teine ta asemele ohvriks? Ehk sai. Igal juhul aga legitimeeris ohverdamise võimalus sedasama valitsejat. Ehk teeb seda tänagi.

Ja eks noid ohverdatatudki ka hiljem, nii Prantsusmaal kui Venes.

Aga vaadates neid meie praegusi 50 pirtsakaid härrasmehi, siis no ei ärata nad austust, mitte kuidagi ega mingilgi moel. Madal intelligents ja vääramatu usk et just nemad kordumatute ja eriliste asjadega tegelevad. Ja otse loomulikult räägin ma siinkohal iseendast ja mitte kellestki teisest.

Advertisements

1 Response to “juhtimisest ja teenimisest”


  1. 1 jahutaja 4.12.2008, 20:44

    Mesikämmen ei ole Virumaa mees. Hoopis soomemaa naine.
    Kondas on niisama kah vägev mees. Siis kui veel elas. Haridusmaastikul kah. Lähenes hariduse andmisele elusal meetodil.

    Aga muidu on nad kunstnikud-naivistid (ma loodan, et ikka naivistid, mitte miski muu -ismi esindajad). Mitte et ma nüüd eristaks kunstivoolusid nii väga ja oskaks -ismidest igast poosist tarka juttu ajada, aga nende tööd on hästi vahvad.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: