Inimese väärtusest

Nii tuisk on otsas ja elu normaliseerub. Machomehed ei saa enam autosid lükata ja otsustavad olla ning nad tõmbuvadki taas endasse ja letargiseeruvad. Ostavad poest sixpaki ja ootavad uut tähetundi. Vahel heidab küll veel mõni otsiva pilgu taevasse et ehk tuleb ta taas, see lunastav tuisk ja mees saab jälle mees olla. Ehk 1 kord 14 aasta jooksul. Ei saa. Triviaalsuste diktatuur on tagasi. Jälle tuleb hakata elama maailmas kus kõige tähtsamaks küsimuseks on kardinate värv.
Tule taevas appi! Aga taevas ei tule appi. 
Inimese väärtus on funktsionaalne ja olemuslik. Olemuslik väärtus on pigem säärane teoreetiline. Funktsionaalsest saab igaüks aru. Inimesel on teatud pädevused ja kogemused ja kui tal need on siis sobitub ta kohe ja hästi teatud ametikohtadele. Nokk kinni saba lahti, kogemust nõutakse aga võimalust kogemust omandada ei anta. Peab enne olema.
Pädevused maksavad jubedalt, näiteks või load. Koolitustel makstakse  koolitajatele kah jubedalt. Palju makstakse. Ja mis on koolitus, tavaliselt üsnagi kitsa pädevuse vahendamine. Ja nii turnib terve ühiskond neil legalistlikel redelitel. Jaakobi redelitel. Ainult et inglid käisid üles-alla, inimesed pürgivad aga üksnes üles. Ma olen Moosese laulust tüdinend. Laulaks vahelduseks paar salmi ka Talle laulu ;-).
Kel kõrvad on kuulda see kuulgu mis vaim kogudusele ütleb.
Formaalkäitumisele on ikka omane muutuda eesmärgiks iseeneses. Muutuda üha keerukamaks ja keerukamaks. Ja jälle pole vahet kas tegemist on sekulaarse või religioosse formaalkäitumisega. Liturgia või bürokraatiaga.
Koolitusturg on haridustäika, lausa naeruväärne tundub see akadeemilise hariduse taustal kus makstakse sandikopikaid võrreldes selle va täikaga. Midagi on siin väga paigast ära. Ühiskond väärtustab väga kitsaid ja väga pragmaatilisi pädevusi. Igasugune alusharidus mis midagi liidaks ja ühendaks ei ole väärtustatud. Nii see eluke meil fragmenteerubki. Üleüldine skisofreenia, eriti siis keegi enam otsi kokku ei vii. Tegelt ei viigi keegi. Ainult et mõnedel väljendub see haigusena enamikul aga mitte. Enamik ajab omaenda peas tekkivate libaseostega kenasti läbi.
Otsad ei käigi kokku. Osad asjad loevad maha ja teised juurde. Raha loeb maha, aega juurde. Allesjäänud aega loeb maha. Järeljäänut tuleks lugeda mitte ladestunut. Mis sest enam. Elule mustandit ei kirjuta.
Olemuslik inimese väärtus on omistatud, tegelt pole tal tühjal väärtust ega asja. Inimese väärtus on sotsiaalselt konstrueeritud ja just siin kestab religiooni mõju veel palju enam kui milleski muus. Religiooni nagu ei olegi enam õieti aga inimest veel inertsist edasi väärtustatakse. Nagu seadused sätestavad. Inimest ei tohi süüa ega lüüa.
Inimene omab aga lisaks muule ka mimeetilist väärtust. Inimene on teisele kas armuastja või komistuskivi. Õhutab teist ka heale ja armastusele või siis rivaliteedile. Vallandab teises inimeses ajesid ja ihasid. Mina seltsin üha enam vähemate vendadega, nagu taimed ja kalad. Puberteediealised on aga masendavalt sotsiaalsed. Aga eks tule neil oma identiteeti alles sätitada.
 
See blogi siin on minu doktoritöö. See vorm sobib mulle.
 
Pandavusest üldisemalt. Eilse jätkuks. Vanadust kui kategooriat ei eksisteeri. Noorena arvasin et eksisteerib. Et kusagilt maalt inimesed enam ei tee enam karjääri ja seksi. Nüüd vanemana selgub aga et ambitsioonikus ei kao ja ilmselt ei kao ka sex. Vanadust kui kategooriat ei ole olemas.
Heureka.
Advertisements

1 Response to “Inimese väärtusest”


  1. 1 jahutaja 25.11.2008, 22:55

    Jagunemine hoopis Pandavateks ja Kauravateks (mitte pandadeks) äkki?

    “Teie koer andis oma tervisest ise kõige parema ülevaate, murdes eile õues kana,” (kah mingist raamatust)

    Murdmine pole vist siin küll päris kohane võrdlus, aga vahva, et jälle blogisadulas oled.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: